Książki o Enneagramie

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#16 Post autor: boogi » czwartek, 4 grudnia 2008, 19:38

Ewutek, Ty podajesz dobre materiały - czy jeżeli te książki polecasz, to je czytałaś i możesz swoje zdanie krótko o nich podać?
Z góry dzięki ;)


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#17 Post autor: ewutek » czwartek, 4 grudnia 2008, 19:50

Linki, które tutj zamieszczam są od Zielonego smoka. W/w książek jeszcze nie czytałam.

Edit:
Zielony smok pisze:A propos artykułów. Trochę nawiedzony, ale jak już zbieraliśmy je wszystkie....

http://www.taraka.pl/index.php?id=wielkasiodmca.htm
5w6

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#18 Post autor: boogi » środa, 14 stycznia 2009, 20:14

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji nt. tego, czy książka The Wisdom of the Enneagram została przetłumaczona na język polski, ani o jej dostępności w sposób inny niż poprzez Amazon (nawet na Allegro jej nie ma, chociaż przewijają się tam ze dwie książki autorstwa Riso i Hudsona). Może ktoś ma jakiś cynk, jak ją zdobyć, oraz przede wszystkim - czy tak naprawdę dobra jest? Informacje, jak i recenzja, są przeze mnie pożądane :)

EDIT:
Ok, tutaj wyczytałem że na polski przełożona jest jedynie książka Discovering Your Personality Type.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#19 Post autor: ewutek » niedziela, 18 stycznia 2009, 15:39

Zielony smok pisze:Pokazał się Don Richard Riso, Russ Hudson Enneagram a typy osobowości. Dowiedz się kim jesteś
Można ją sciągnąć z Merlina za 37 zł a i w księgarniach się pewnie pojawi.

http://merlin.pl/Enneagram-a-typy-osobo ... 39654.html
Nowoczesna psychologia zakorzeniona w starożytności Pamiętasz ten moment, kiedy pierwszy raz zdałeś sobie sprawę, jak bardzo inne osoby różnią się od Ciebie? Z biegiem czasu powoli odsłaniał się przed Tobą wielobarwny wachlarz ludzkich charakterów. To fascynujące zagadnienie dla większości ludzi wciąż stanowi niezgłębioną tajemnicę. Co decyduje o naszych motywacjach, lękach, pragnieniach? Jaki wpływ na naszą osobowość mają rodzice i ludzie bliscy nam w dorosłym życiu? Jak kształtuje nas otaczająca rzeczywistość i codzienne wydarzenia? Jeśli jesteś człowiekiem ciekawym świata, nie tylko zewnętrznego, odpowiedzi odnajdziesz w Enneagramie. Książka Enneagram a typy osobowości. Dowiedz się kim jesteś jest niezastąpionym źródłem w studiach nad Enneagramem, a także cenioną na całym świecie klasyczną pozycją w literaturze zajmującej się rozwojem osobistym. Enneagram jest sposobem dogłębnego badania zarówno psychiki, jak i duchowości człowieka. Jest kwintesencją wiedzy pochodzącej z różnych źródeł i szkół duchowych, połączonej z założeniami współczesnej psychologii. System oparty na wykresie dziewięcioramiennej gwiazdy zakłada, że każdy człowiek należy do jednego z dziewięciu typów osobowości. Typ ten jest ściśle określony i rozwija się w dzieciństwie, nie zmieniając się już w dorosłym życiu. Obecne, drugie wydanie poszerzono o ponad 150 stron - dzięki temu książka została wzbogacona o nowe, rewolucyjne koncepcje. Teraz możesz zacząć wykorzystywać Enneagram w każdej sytuacji życiowej.
5w6

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#20 Post autor: boogi » piątek, 23 stycznia 2009, 22:13

Serwis http://books.google.com oferuje online podgląd sporych fragmentów książek (po angielsku). Wystarczy kliknąć tutaj.

M. in. są tam książki:

- Riso, Hudson - Enneagram Transformations - tematyka to mniej więcej "znam już swój typ, więc co teraz mogę z tym zrobić", we fragmencie dostępnym online są zawarte (oprócz krótkiego wstępu i przedstawienia podstaw Enneagramu) krótkie rady rozwojowe oraz afirmacje. Ciekawy jest wstęp o tym, dlaczego warto obserwować siebie samego i co to znaczy świadome działanie poprzez nie identyfikowanie się ze swoim typem osobowości.

EDIT:
Pełen zestaw afirmacji z w/w książki znalazłem tutaj. Ogólnie lol, można brać i korzystać do woli ;) (link do tej strony podany był już dawno temu w temacie "Linki, artykuły, tłumaczenia").
/EDIT

- Riso, Hudson - Understanding the Enneagram - prezentuje m.in. nowe opisy typów wg Riso i Hudsona. Część tej książki jest też dostępna na stronie http://www.enneagraminstitute.com/ (a konkretnie zamieszczony w całości rozdział "Traditional Enneagram"), ale opisy typów na tej stronie zamieszczone pochodziły z książek "The wisdom of Enneagram" (skrócona wersja) oraz "Personality types" (dłuższe, ogólne opisy typów), tak więc polecam nową wiedzę. Generalnie dostępny darmowo materiał zawiera opis poziomów zdrowych, przeciętnych i chorych, kierunki integracji/dezintegracji, oraz parę innych drobnych uwag/cech szczególnych dla 9 typów. Dostępnych ok. 120 z łącznej liczby ok. 400 stron opisów dla ośmiu typów (brak Jedynki).

- Riso, Hudson - Discovering Your Personality Type - w pełnej wersji dostępny jest test RHETI (czyli narzędzie autorów do określania swojego enneatypu), w wersji dostępnej online test jest wycięty; nie są też dostępne pełne opisy typów 3 (tylko początek) i 6 (tutaj brak początku), oraz wycięto całkowicie opisy typów 4 i 5; ale dla pozostałych typów Enneagramu przedstawiono niemalże całość opisów (a dla Dwójeczki jest pełen ^^). Rozdziały opisują m.in. rozpoznanie przedstawiciela danego typu, charakterystykę w związkach, dynamikę typu (czyli poziomy zdrowia), instynkty sx/so/sp oraz kilka słów nt. rozwoju. Pod koniec książki poszatkowane (tylko niektóre strony dostępne) informacje o zastosowaniu Enneagramu w biznesie czy rodzinie, które to informacje (bądź tylko ich część) zawarte są też na stronie http://www.enneagraminstitute.com.

- Richard Rohr - Enneagram II: Advancing Spiritual Discernment - dostępna spora część książki (na oko 80% tekstu dla Dwójki), ale np. Siódemki w udostępnionych darmowo fragmentach nie ma wcale. Na tyle, na ile zdążyłem się z nią zapoznać (pobieżne przejrzenie) to zawiera opis reakcji typów w stresie i spokoju, a autor przygląda się temu poprzez wywiady z przedstawicielami 9 typów: najpierw wypowiadają się przedstawiciele typów o swoich cechach i zachowaniach, a na końcu rozdziału jest dyskusja autora z owymi osobami. Pomysł ciekawy moim zdaniem. Przeczytałem wywiady z Dwójkami no i... poruszają celnie dwójkowość, tyle powiem.

- James L Empereur - The Enneagram and Spiritual Direction - zerknąłem bardzo pobieżnie, opisuje rozwój duchowy (dla każdego enneatypu), z trzema charakterystycznymi cechami: 1) pod kierownictwem duchowym przewodnika 2) z punktu widzenia chrześcijańskiego 3) określając 3 stadia wzrostu duchowego dorosłego człowieka. Ze wstępu wyczytałem, że oparta jest książka na pracach Helen Palmer i zawiera wskazówki i dla kierownika, i dla osoby kierowanej. Zamierzam zapoznać się bliżej i może wtedy dorzucę jakąś konkretną recenzję. Dostępne są: opis Dwójki (pełen ^^), część opisu Trójki, oraz nie warte wzmianki urywki opisów 5, 7 i 1; reszty opisów brak w tym darmowym fragmencie.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#21 Post autor: boogi » czwartek, 12 marca 2009, 20:33

126 książek, płyt DVD i innych zasobów dotyczących Enneagramu, po angielsku i tylko lista, ale może kogoś zainteresuje.


(jak ktoś się dokładniej przyjrzy, to zauważy, że tak naprawdę lista zawiera 125 pozycji, bo jedna z nich została powtórzona dwukrotnie)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#22 Post autor: Zielony smok » czwartek, 12 marca 2009, 21:55

Z kronikarskiego obowiązku…..
RZEBUDZENIE MIŁOŚCI O duchowym uzdrawianiu

Nicholas C. Demetry, Edwin L. Clonts
ISBN: 978-83-7489-165-3, tytuł oryginału: Awakening Love. Spiritual Healing in Psychology and Medicine, przekład: Urszula Kisiel, oprawa twarda, stron 364, wydanie I, 2008
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Zajawka wydawnictwa:

Duchowe uzdrawianie to proces naturalny, który wpływa na poprawę zdrowia człowieka. Jest całkowicie nieinwazyjny i uzupełnia inne metody leczenia oraz terapii. Nicholas Demetry i Edwin Clonts, autorzy książki Przebudzenie miłości, na co dzień łączą tradycyjne i alternatywne metody terapii. W swojej pracy pokazują nam, jak możemy odnaleźć i rozbudzić uzdrawiającą energię dla swego serca oraz odnaleźć kontakt z naszym duchowym Ja. Integrują filozofie różnych religii, indywidualne duchowe doświadczenia oraz elementy współczesnej psychologii, odwołując się do teorii typów osobowości Enneagramu, struktury ciała energetycznego oraz budowy i funkcji siedmiu głównych czakr. Opierają się również na naukach Jezusa, którego – ich zdaniem – możemy uznać za ojca psychologii

Mój smoczy komentarz: Dziwi mnie że wydawnictwo firmuje GWP, Recepta na PRZEBUDZENIE MIŁOŚCI:: mieszamy nauki Jezusa i Buddy dodajemy sufizm teorię czakramów, wrzucamy każdy z typów w poszczególny czakram, trzeba pomedytować, powygaszać afirmacje i oświecenie made in nju ejdż gotowe.
Dla nawiedzonych nijejdżowców i chyba tylko dla nich. Pozostali omijać szerokim łukiem. Kosztuje to w wydawnictwie 31 zł 40 gr. Niestety kupiłem to w Merlinie na czuja i czuj mnie zawiódł.
Jedyne co warte rzucenia okiem podczas kartkowania w Empiku , ( ale broń Boże nie kupna ksiązki) to krótkie charakterystyki typów. Dla zorientowanych w Enneagramie nihil novi sub solem.
Podaję dla przykładu ( ukłon dla Pana Kota Boogi )


Typ 2 - Poświęcające się Ja
OGÓLNE CECHY OSOBOWOŚCI DWÓJKI
- walczy o uznanie tych, których uważa za znaczących i waż¬nych,
- zmienia, „przerabia" siebie, aby zaspokoić potrzeby innych,
- nie zwraca na siebie uwagi, tym samym zaniedbuje własne po¬trzeby,
- manipuluje ludźmi w relacjach, żeby wywołać wrażenie osoby sympatycznej i atrakcyjnej,
- lubi przebywać w towarzystwie ludzi, których uważa za waż¬nych i znaczących,
- wspiera rozwój i sukcesy innych oraz zachęca ich do rozwoju,
- ma skłonności do unikania konfliktów w związkach, usiłuje zachować harmonię i pozytywne uczucia,
- osiąga poczucie własnej wartości, zaspokajając potrzeby in¬nych,
- odczuwa dumę, uważając się za osobę niezastąpioną.


MOCNE STRONY OSOBOWOŚCI DWÓJKI
- przedsiębiorczość, zaradność,
- romantyzm,
- hojność i wspieranie innych,
- troszczenie się o innych,
- entuzjazm,
- uzdolnienia i umiejętność skupiania uwagi.

SŁABE STRONY OSOBOWOŚCI DWÓJKI
- trudność w wyznaczaniu granic żądaniom innych osób,
- powstrzymywanie się od ujawniania swoich prawdziwych po¬trzeb,
- zaabsorbowanie związkiem prowadzące do strachu przed utratą ważnych osób,
- borykanie się ze sprawami dotyczącymi zależności i niezależ¬ności,
- utożsamianie się i stapianie się z innymi, utrudniające poczu¬cie niezależności,
- „przeciąganie struny" w dawaniu, prowadzące do stresu i wy¬buchów gniewu,
- łatwość uzależniania się od potrzeby bycia w centrum uwagi,
- skłonność do manipulowania innymi.

DWÓJKA COFAJĄCA SIĘ KU SŁABYM STRONOM OSOBOWOŚCI ÓSEMKI
- wybucha gniewem z powodu niezaspokojonych potrzeb,
- jest bezlitośnie mściwa,
- reaguje agresją na ukrywane poczucie bezradności, boi się,
- sabotuje możliwości prawdziwego otrzymywania czegoś od innych,
- ma tendencje do zaburzeń psychosomatycznych, w których pośrednio wyraża się doświadczany przez nią stres i poczucie niespełnienia,
- czuje się zdominowana przez innych, przeciwstawia się po¬czuciu zależności, walczy o wolność, o autonomię,
- ma skłonności do przesady w dawaniu,
- manipuluje znaczącymi osobami, którym daje miłość, starając się w ten sposób uzyskać ich wzajemność,
- potrzebuje uwagi, wymaga poczucia, że jest ceniona, bezpiecz-
na, że ktoś się nią opiekuje.
DWÓJKA ROZWIJAJĄCA SIĘ W KIERUNKU MOCNYCH STRON OSOBOWOŚCI CZWÓRKI
- akceptuje swoje prawdziwe potrzeby, uznaje je za ważne,
- czuje, że jest warta, by otrzymać miłość,
- jest autentyczna i prawdziwie wyraża siebie,
- kontroluje swoje silne zapędy do poświęcania się,
- jest niezależna, twórcza, wyjątkowa w sposobie ekspresji.
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#23 Post autor: Zielony smok » poniedziałek, 25 maja 2009, 16:25

Informacja dla Krakusów i nie tylko.

22-24 listopada 2009 spotkanie z Andreasem Ebertem, współautorem wraz z Richardem Rohrem znanej nam książki wydanej przez WAM ,,Enneagram". Tytuł wykładu ,,Duchowość Enneagramu"

Szczegóły ( miejsce, forma uczestnictwa) nie są znane, ale śledzić sprawę warto.
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Pędzący Bakłażan
VIP
VIP
Posty: 2637
Rejestracja: sobota, 15 listopada 2008, 21:44

#24 Post autor: Pędzący Bakłażan » środa, 29 lipca 2009, 15:59

Książka pt. Bringing Out the Best in Yourself at Work How to Use the Enneagram System for Success

http://www.sendspace.pl/file/80bd65b483ce5d29ef98a8d

Miłego czytania ;)

Awatar użytkownika
breaking
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:21

Re: Książki o Enneagramie

#25 Post autor: breaking » niedziela, 2 maja 2010, 23:23

ENNEAGRAM A TYPY OSOBOWOŚCI RISO HUDSON
Zdecydowanie polecam tą pozycję. Czytałam chyba wszystkie przetłumaczone na polski książki
o enneagramie i ta jest zdecydowanie najlepsza. Nie skupia się na samych wadach, jak pozycja
Palmer, jest dużo wykresów i skrótów, opisane są poziomy zdrowia typów.
7w8 z cechami 2

"Nasze myśli i uczucia to farby, którymi malujemy naszą rzeczywistość"

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Książki o Enneagramie

#26 Post autor: Kapar » wtorek, 4 maja 2010, 04:49

Ja aktualnie czytam "Understanding Enneagram" Riso Hudsona. Enneagramem interesuje sie od 4 lat i moge powiedziec, ze go znam i rozumiem, to ta ksiazka ma ciekawe objasnienia i inspiruje mnie do nowych przemyslen nt roznych konfiguracji w enneagramie :)
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
breaking
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:21

Re: Książki o Enneagramie

#27 Post autor: breaking » sobota, 15 maja 2010, 20:24

baby_kapar pisze:Ja aktualnie czytam "Understanding Enneagram" Riso Hudsona. Enneagramem interesuje sie od 4 lat i moge powiedziec, ze go znam i rozumiem, to ta ksiazka ma ciekawe objasnienia i inspiruje mnie do nowych przemyslen nt roznych konfiguracji w enneagramie :)
A jest to po polsku?
7w8 z cechami 2

"Nasze myśli i uczucia to farby, którymi malujemy naszą rzeczywistość"

Awatar użytkownika
dos
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 17 stycznia 2010, 19:54
Enneatyp: Indywidualista

Re: Książki o Enneagramie

#28 Post autor: dos » wtorek, 31 sierpnia 2010, 14:54

Witam, mam dla wszystkich wesołą nowinę ;)
jedna z lepszych książek o Enneagramie od dzisiaj dostępna w całości :)
Hurley, Dobson - Enneagram w działaniu.
tutaj na chomiku:
http://chomikuj.pl/do_s/Enneagram

oraz tutaj:
http://www.mediafire.com/?69rua3pwc2bsf1z

miłej lektury

pozdrawiam
d.
Czwarta warstwa - dusza.
A ślad Twoich zębów jest najgłębiej..
.

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: Książki o Enneagramie

#29 Post autor: Zielony smok » wtorek, 7 grudnia 2010, 22:09

Z kronikarskiego obowiązku informuję o pokazaniu się nowej książki Curleja i Słowikowskiego. W łapach jej jeszcze nie miałem, ale sadząc z występowania dziewięciu typów męskich jest oparta na enneagramie .Sądząc z tytułu coś dla Was kochane PT Forumowiczki. Targa mną złowrogie przeczucie, ze mój dziewiątkowy typ został w książce zakwalifikowany jako Cluchus Lenius. Cluchusa a zwłaszcza w dosłownym, fizjologicznym tego słowa znaczeniu to ja sobie wypraszam.....

Obrazek

Istnieje ryzyko że autorzy tylko przerobili raz jeszcze to co było w ich poprzednich książkach. Ale nie zapeszajmy...będę w przyszłym tygodniu w empiku to przekartkuję i jak będzie fajne nabędę droga kupna i się podzielę refleksją stosowną.
Ciekawe czy męska część forum doczeka się podobnego podręcznika o piękniejszej części ludzkości?
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: Książki o Enneagramie

#30 Post autor: Zielony smok » niedziela, 12 grudnia 2010, 12:52

Książkę kupiłem, niewielki format, miła w czytaniu ale generalnie dla osoby, która lepiej zna Enneagram, nihil novi sub solem.Autorzy w ramach ,,jacy to luźni jesteśmy" powprowadzali swoje własne nazwy bez odnośników do terminologii enneagramowej i trzeba się domyślać z pseudo-łacińskiej nazwy.Bez sensu, bo ktoś kto pozna po raz pierwszy Enneagram dzięki tej książce będzie musiał sam szukać typologicznego odpowiednika dla Cokietusa Energeticusa czy Pedanticusa Nervusa. Podobnie jak u Palmer - uśrednienie typu jako jeden format. Niewielka objętość treściowa książki aż się prosiła orozszerzenie o podobną charakterystykę rodzaju żeńskiego, co w przypadku związków byłoby jakąś formą wzajemnego poznawania się przez pryzmat Enneagramu. A tymczasem autorzy zatrzymali się w pół drogi...

Próbka stylu pisania dla Piątek
http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=6143
I Dziewiątek
http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 73#p237073
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

ODPOWIEDZ