Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#1 Post autor: SuperDurson » czwartek, 25 września 2008, 19:15

Zastanawiam się właśnie w jaki sposób skutecznie i szybko rozpoznawać typy nowo poznanych ludzi. Co wyróżnia poszczególne typy? Jaką przyjmują powierzchowność? Jak się ubierają? Jak i co mówią? Co szczególnego robią? Chodzi o kluczowe składniki zachowania, które pozwalają błyskawicznie ocenić jednostkę (pod kątem Enneagramu) z małym prawdopodobieństwem błędu. Wiedząc zawczasu z kim mamy do czynienia - jak myśli i czym się kieruje - możemy z tym kimś komunikować się o wiele skuteczniej.

Piszcie proszę o typowych, powtarzalnych, reprezentatywnych zachowaniach poszczególnych typów pod kątem ich użyteczności w błyskawicznej analizie danej jednostki.


..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

#2 Post autor: Elkora » czwartek, 25 września 2008, 19:46

Na forum?
Ja na przykład zachowuje się tu inaczej niż normalnie, moim zdaniem si nie da :roll:
Obrazek

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

#3 Post autor: Kimondo » czwartek, 25 września 2008, 19:51

Niestety powiem Ci, żę tak łatwo się nie da. O ile PIątkę rozpoznasz na pewno - małomówność chyba, ze gada o swoim hobby - którego jest manaikiem - wtedy gada i nie zwraca uwagi na osoby trzecie:).

7 to ta osoba która krzyknie idziemy na imprezę. :lol:
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#4 Post autor: Absynt » czwartek, 25 września 2008, 20:03

Enneagram to nie socjonika. Enneagram jest duzo bardziej pseudonaukowy pod tym wzgledem.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#5 Post autor: misiek » czwartek, 25 września 2008, 21:03

ale po co?

Pierwsze wrażenie jakie na Tobie robi obca osoba w przeciągu pierwszej minuty - dwóch minut kontaktu jest jedynym co Ci do szczęścia jest potrzebne w tej kwestii... mamy to w ?genach? może się tego wyuczyliśmy... w każdym razie oceniamy ludzi podświadomie i sami wiemy do kogo podejść a do kogo nie, oraz kto nam neutralny.

Tutaj wcale nie trzeba wiedzieć, że to INFj, 5, flegmatyk, sx/so, o wewnętrznym bohaterze...
Ty to odczujesz dość naturalnie... enneagram może pomóc zrozumieć, a nie powinien nauczyć oceniania.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

#6 Post autor: Elkora » czwartek, 25 września 2008, 21:14

Ja nigdy nie staram się nawet przyporządkować
Zauważyłam ze z reguły ciągnie mnie do 4w5 :roll: lubię ten typ
Ale ze są 4w5 dowiaduje się zwykle przypadkiem, albo zauważam po dłuższym czasie
Mnie zidentyfikować dość łatwo, lubię się czasem (nawet dość często) odciąć, nie angażuje się zbytnio, mam tez dziwnie uspokajające właściwości(co nie wiem czy jest piątkowe?), i przyjaciele mówią ze zawsze mam coś ciekawego do dodania :roll:
Faktem jest ze potrafię przez cały parę godzin nie mówić nic i w pewnym momencie zacząć nawijać bo temat zdaje mi się fascynujący.
Wiem na forum to rzadko widać
Obrazek

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#7 Post autor: Absynt » czwartek, 25 września 2008, 21:37

Z tego co opowiadasz o sobie wygladasz mi w takim razie na piatke.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Elkora
Posty: 2569
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 13:24
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraina pieczonych gołąbków

#8 Post autor: Elkora » czwartek, 25 września 2008, 21:40

Absynt pisze:Z tego co opowiadasz o sobie wygladasz mi w takim razie na piatke.
Ja nie potrzebuje potwierdzenie kim jestem :roll:
Obrazek

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#9 Post autor: Absynt » czwartek, 25 września 2008, 21:59

Nikt Ci go nie wpycha ;).
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#10 Post autor: Orest_Reinn » czwartek, 25 września 2008, 23:15

Do modów: przesuńcie temat tam, gdzie jego miejsce (ogólne enneagram)

Akurat enneagram jest tak "niepowterzchowny", że pierwszy rzut oka jest w około 89% mylny ;)

Odludkiem, oprócz 4 i 5, może być 9 poczukujące spokoju, 7 uciekające w sfery inne niż ludzie (np. alkohol, narkotyki), może być 1, do której świat się nie chciał dostosować ;]
Imprezowiczem, oprócz, może być 3 kreujące swój wizerunek, może być 6 zżyte z kumplami-imprezowiczami.
Itd.

Te same zachowania - ten sam "pierwszy rzut oka"
Te same zachowania - różne motywy.
W efekcie - mylny pierwszy rzut oka ;)

Awatar użytkownika
juzbek
Posty: 179
Rejestracja: piątek, 24 listopada 2006, 19:00
Lokalizacja: Warszawa

...

#11 Post autor: juzbek » czwartek, 25 września 2008, 23:31

Nic mi nie wiadomo o istnieniu takich sposobów, które umożliwiałyby błyskawiczną i bezbłędną identyfikację typu. Uważam też, że informacje niesione przez enneagram nie są informacjami tego rodzaju, które miałyby łatwe i praktyczne zastosowanie w jednorazowej rozmowie. Co innego przy dłuższej znajomości, zwłaszcza jeśli w toku tej znajomości dojdziemy do wniosku, że chcemy drugiej osobie jakoś pomóc w rozwoju uświadamiając jej pewne rzeczy.

Tutaj jednak stanę w obronie potrzeby typowania i klasyfikacji, gdyż sam taką odczuwam. Być może natura wyposażyła nas w mechanizmy podświadomej oceny i regulowania komunikacji, mnie jednak (i myślę, że w pewnej mierze większość 5) wyposażyła w sposób, który oceniam jako niewystarczający (niewystarczający oznacza tutaj taki, który nie jest w stanie sprostać wysuwanym w stosunku do mnie oczekiwaniom). Podpieranie się różnego rodzaju systemami pomaga mi manewrować po nieprzyjaznych wodach.

Sposobem typowania, który wydaje mi się dobrym punktem wyjścia, jest przyjrzenie się czterem triadom (tłumaczenie, oryginał). Przydatna w tym ujęciu może okazać się zwłaszcza triada stylu społecznego, bo jej cechy można zaobserwować stosunkowo szybko i z daleka.

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#12 Post autor: SuperDurson » piątek, 26 września 2008, 00:38

Orest_Reinn pisze: Akurat enneagram jest tak "niepowterzchowny", że pierwszy rzut oka jest w około 89% mylny ;)

Odludkiem, oprócz 4 i 5, może być 9 poczukujące spokoju, 7 uciekające w sfery inne niż ludzie (np. alkohol, narkotyki), może być 1, do której świat się nie chciał dostosować ;]
Imprezowiczem, oprócz, może być 3 kreujące swój wizerunek, może być 6 zżyte z kumplami-imprezowiczami.
Itd.

Te same zachowania - ten sam "pierwszy rzut oka"
Te same zachowania - różne motywy.
W efekcie - mylny pierwszy rzut oka ;)
"Odludek", "Imprezowicz" - to nie są zachowania. To są etykiety. Chodzi mi o zachowania, nie o etykiety. Etykiety wynikają z zachowań, wiem, ale są zbyt rozmyte, zbyt powierzchowne, niereprezentatywne.
misiek pisze:Pierwsze wrażenie jakie na Tobie robi obca osoba w przeciągu pierwszej minuty - dwóch minut kontaktu jest jedynym co Ci do szczęścia jest potrzebne w tej kwestii... mamy to w ?genach? może się tego wyuczyliśmy... w każdym razie oceniamy ludzi podświadomie i sami wiemy do kogo podejść a do kogo nie, oraz kto nam neutralny.

Tutaj wcale nie trzeba wiedzieć, że to INFj, 5, flegmatyk, sx/so, o wewnętrznym bohaterze...
Ty to odczujesz dość naturalnie... enneagram może pomóc zrozumieć, a nie powinien nauczyć oceniania.
Dokładnie. Wiele osób podświadomie odbiera pewne niewerbalne sygnały, które każdy z nas wysyła i odczytuje je również podświadomie - do świadomości dociera tylko sygnał "fajne", "fuuuuj", albo "olać". Dla mnie to za mało. Do szczęścia potrzebuję i chcę wiedzieć więcej. I bardziej interesuje mnie sposób w jaki sposób dana jednostka podejmuje decyzje, co ją motywuje, co odstrasza i jak może zareagować w określonej sytuacji niż to jak akurat enneagram, socjonika, MBTI, czy cokolwiek nazywa taki typ człowieka.



Dzięki juzbek za linka.

Kod: Zaznacz cały

Pierwsza triada: Najciężej pracujący ośrodek inteligencji

Grupa Typy Riso & Hudson Hurley & Dobson Rohr
Behavioral 8 9 1 Instinctive Effective Gut
Emotional 2 3 4 Feeling Affective Heart
Mental 5 6 7 Thinking Theoretical Head

Triada radzenia sobie

Grupa Typy
Positive Outlook 7 9 2
Reactive 4 6 8
Competency 1 3 5 


Hierarchiczna triada

Grupa Typy Hurley & Dobson Thomas Chou Object Relations
Dominant 2 5 8 Subjugation Control-seeking Rejection
Equal 3 6 9 Mediation Approval-seeking Attachment
Subordinate 1 4 7 Reduction Inspiration-seeking Frustration


Triada społecznego stylu

Grupa Typy Hurley & Dobson Karen Horney
Assertive 3 7 8 Aggressive Moving Against
Compliant 1 2 6 Dependent Moving Toward
Withdrawn 4 5 9 Withdrawn Moving Away

Kod: Zaznacz cały

Mentalne typy mogą mieć problem z wyciszeniem umysłu, ponieważ zwykle myślą non stop, niezależnie czy jest to inteligentne myślenie czy nie. Typy behawioralne mogą wiercić się, niecierpliwić i działać więcej niż inne typy, ponieważ ciągle chcą być w ruchu. 

Kod: Zaznacz cały

Osoby w grupie kontroli szukają kontroli w swoim życiu, i czują się najlepiej na górze hierarchii. 5 poszukuje kontroli przez wiedzę, 8 przez dowodzenie i konfrontacje, 2 przez uczynienie się niezbędnym dla innych. Te z grupy harmonii, czują potrzebę bycia w harmonii ze światem. W trosce o harmonie mogą być bardziej gotowe do przeciwstawienia się władzy niż ci z grupy kontroli. 3 poszukuje harmonii przez wygranie podziwu innych, 6 poszukuje harmonii przez przynależność do grupy, 9 przez zachowanie spokoju. W grupie ideałów przedstawiają siebie przede wszystkim do ideałów. Będą żyli na zewnątrz władzy trzymając się swoich ideałów i będą głównym jej przeciwnikiem jeśli wystąpi przeciw ich ideałom. 1 skupia się na moralnych ideałach i może być bardzo moralizująca. 4 skupia się na osobistych ideałach, często osądzając samych siebie surowo i tęskniąc za czymś lepszym. 7 skupia się na utopijnych ideałach, jak świat mógł by być lepszym miejscem. 



Znalazłem w sieci coś bardzo zbliżonego do tego o czym myślałem:
Metaprograms
Acessing Cues
Ostatnio zmieniony piątek, 26 września 2008, 01:31 przez SuperDurson, łącznie zmieniany 1 raz.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Pusteknik
Posty: 330
Rejestracja: niedziela, 10 lutego 2008, 19:53

#13 Post autor: Pusteknik » piątek, 26 września 2008, 01:30

misiek pisze:ale po co?
no właśnie po co ci to :?: przecież enneagram to brednie
oceniaj ludzi na podstawie własnych doświadczeń a nie przez pryzmat tego co ktoś inny napisał :roll:
ALL IN

Czuję się źle, czuję się przykro, jestem w najlepszym wieku mojego życia

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#14 Post autor: SuperDurson » piątek, 26 września 2008, 01:39

Pusteknik pisze:
misiek pisze:ale po co?
no właśnie po co ci to :?: przecież enneagram to brednie
oceniaj ludzi na podstawie własnych doświadczeń a nie przez pryzmat tego co ktoś inny napisał :roll:
Tak robię :twisted: :twisted: :twisted:
Lubię natomiast poznać zdanie i wysłuchać opinii różnych osób aby móc spojrzeć na sprawę z innej strony. Czasami słuszniejszej..

Wpadło mi to do głowy ostatnio i podzieliłem się myślą na forum bo być może kogoś również ten temat zainteresuje. Miałem nadzieję na ciekawą i konstruktywną dyskusję na temat. Nadal mam. :wink:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#15 Post autor: Orest_Reinn » piątek, 26 września 2008, 07:40

"Odludek", "Imprezowicz" - to nie są zachowania. To są etykiety. Chodzi mi o zachowania, nie o etykiety. Etykiety wynikają z zachowań, wiem, ale są zbyt rozmyte, zbyt powierzchowne, niereprezentatywne.
Proszę bardzo - odludek to ktoś kto się dystansuje od ludzi, imprezowicz to ktoś kto dużo imprezuje. Masz zachowania. Zachowania, które wpływają na pierwsze wrażenie.

ODPOWIEDZ