Teoria Enneagramu (Fergus Duniho)

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Teoria Enneagramu (Fergus Duniho)

#31 Post autor: Grin_land » sobota, 18 września 2010, 01:23

ale z tego systemu wcale nie wynika żeby stanem idealnym dla każdego było 9?


IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re:

#32 Post autor: Venus w Raku » sobota, 18 września 2010, 01:37

To Boogie dał mi pomysł, że wszystko sprowadza się do liczby 9
boogi pisze:Na zagranicznym forum znalazłem piękną numerologię Enneagramu :D

Centra:
Emocji: 2 + 3 + 4 = 9
Intelektu: 5 + 6 + 7 = 18 => 1 + 8 = 9
Działania: 8 + 9 + 1 = 18 => 1 + 8 = 9

Grupy Horney
Wycofani: 4 + 5 + 9 = 18 => 1 + 8 = 9
Zgodni: 1 + 2 + 6 = 9
Asertywni: 3 + 7 + 8 = 18 => 1 + 8 = 9

Grupy Harmoniczne:
Kompetentni: 1 + 3 + 5 = 9
Reaktywni: 4 + 6 + 8 = 18 => 1 + 8 = 9
Pozytywni: 7 + 9 + 2 = 18 => 1 + 8 = 9

Typy podstawowe: 3 + 6 + 9 = 18 => 1 + 8 = 9
Typy wtórne: 4 + 1 + 7 + 5 + 8 + 2 = 27 => 2 + 7 = 9

Typy umieszczone na symbolu Enneagramu naprzeciwko siebie:
8 + 1 = 9
7 + 2 = 9
6 + 3 = 9
5 + 4 = 9
I może to prawda, że trzeba sobie olewać wszystko, żyć wygodnie i być miłym i ugodowym (cechy 9).
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Re:

#33 Post autor: boogi » sobota, 18 września 2010, 16:56

Venus w Raku pisze:To Boogie dał mi pomysł, że wszystko sprowadza się do liczby 9
boogi pisze:Na zagranicznym forum znalazłem piękną numerologię Enneagramu :D (...)
Ja ten przykład przytoczyłem bardziej żartem, niż serio. To, że akurat liczby z ciała 9 tak się zachowują, jak się zachowują, to nie jest coś specjalnie tajemniczego - taka jest ich matematyczna właściwość. Przypuszczam, że Ciebie Venus mogło pociągnąć skojarzenie z numerologią, ale w tym przypadku na pewno nie ma za tym żadnej magii.

Riso i Hudson twierdzą uparcie, że 9 u góry Enneagramu jest dlatego, że 9 jest "najbardziej człowiekiem", podając jako przykład to że podobno wśród "dzikich ludów" (Indianie, plemiona murzyńskie w Afryce) żyjących blisko natury, najwięcej jest Dziewiątek. Ja się z tym nie zgadzam, poza tym badań Indian nie robili (albo zapomnieli o tym wspomnieć) więc gadanie wyssane z palca. Każdy typ jest tak samo człowiekiem, jak inny.
Venus w Raku pisze:I może to prawda, że trzeba sobie olewać wszystko, żyć wygodnie i być miłym i ugodowym (cechy 9).
Te cechy dotyczą Dziewiątki - na pewnym etapie rozwoju osobowości. "Olewczość, bycie miłym i ugodowym" to cechy z poziomu 4. (zwanego "nierównowagą"), zaś cechy osobowości wysoko rozwiniętej, najbardziej właściwe typowi Dziewięć, to: "niezależność, autonomiczność, obecność".
Widać wyraźnie, że "bycie miłym i ugodowym", o ile w ogólności nie jest jakąś złą postawą, to jednak nie da człowiekowi tak dobrych efektów jak bycie "niezależnym i autonomicznym". Oczywiście w krótkim poście nie wyjaśnię dobrze wszystkich delikatnych różnic pomiędzy tymi określeniami (bo przecież "niezależność" i "ugodowość" wcale nie muszą się wzajemnie we wszystkich sytuacjach wykluczać - wiadomo, że czasem trzeba pójść na kompromis, ale wiadomo też, żeby nie należy dawać sobie wleźć innym na głowę - chodzi o odpowiednie wypośrodkowanie tego wszystkiego), niemniej jednak mam nadzieję, że przeczytanie wszystkich określeń z tego linku: klik pomoże w uzyskaniu szerokiej perspektywy.

Krótko: obojętność nie jest dobrym rozwiązaniem jeżeli oznacza unikanie odpowiedzialności.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Teoria Enneagramu (Fergus Duniho)

#34 Post autor: Venus w Raku » poniedziałek, 20 września 2010, 00:30

Nie jestem obojętna i nigdy nie byłam, ani też nie uciekam od odpowiedzialności, ale jakoś ciągnie mnie ostatnio do Dziewiątki, bo jestem naprawdę psychicznie zmęczona i emocjonalnie otępiała, ale może o tym napiszę w innym miejscu.

Z pierwszego postu w tym wątku wynika, że 1 jest behavioral-emotional (czyli jak sądzę jest to typ zachowawczo-emocjonalny), a 9 tylko behavioral (czyli zachowawczy).

Według słownika PWN:
Zachowawczy 1. mający na celu utrzymanie dotychczasowego stanu czegoś; 2. przywiązany do tradycji lub do istniejącego stanu rzeczy; też: świadczący o takiej postawie.

Czyli Jeden chce utrzymać status quo i jeszcze do tego dodaje emocje. Dziewięć chce natomiast tylko utrzymać status quo. No nie wiem, jak to jest, bo moja przyjaciółka 9 ma również bardzo silne emocje, ale trzeba je z niej wyciągać, bo sama z własnej i nieprzymuszonej woli nigdy o nich nie mówi. A ja właśnie chciałabym trzymać moje emocje w sobie, a one "wyłażą" ze mnie bez kontroli i wbrew mojej woli.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Teoria Enneagramu (Fergus Duniho)

#35 Post autor: Pierzasta » czwartek, 23 czerwca 2011, 19:14

Venus w Raku pisze:Nie jestem obojętna i nigdy nie byłam, ani też nie uciekam od odpowiedzialności, ale jakoś ciągnie mnie ostatnio do Dziewiątki, bo jestem naprawdę psychicznie zmęczona i emocjonalnie otępiała, ale może o tym napiszę w innym miejscu.

Z pierwszego postu w tym wątku wynika, że 1 jest behavioral-emotional (czyli jak sądzę jest to typ zachowawczo-emocjonalny), a 9 tylko behavioral (czyli zachowawczy).

Według słownika PWN:
Zachowawczy 1. mający na celu utrzymanie dotychczasowego stanu czegoś; 2. przywiązany do tradycji lub do istniejącego stanu rzeczy; też: świadczący o takiej postawie.

Czyli Jeden chce utrzymać status quo i jeszcze do tego dodaje emocje. Dziewięć chce natomiast tylko utrzymać status quo. No nie wiem, jak to jest, bo moja przyjaciółka 9 ma również bardzo silne emocje, ale trzeba je z niej wyciągać, bo sama z własnej i nieprzymuszonej woli nigdy o nich nie mówi. A ja właśnie chciałabym trzymać moje emocje w sobie, a one "wyłażą" ze mnie bez kontroli i wbrew mojej woli.
Behavioral to chyba coś innego znaczy...
behavioral (not comparable)

1. Of or relating to behavior.
Po polsku behawioralny.
przymiotnik

(1.1) behawioralny (dotyczący zachowania)
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

ODPOWIEDZ