Postacie literackie w enneagram

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#31 Post autor: Snufkin » piątek, 22 sierpnia 2008, 10:41

.
Ostatnio zmieniony piątek, 26 marca 2010, 14:55 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.


5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#32 Post autor: NoMatter » piątek, 22 sierpnia 2008, 12:08

Boga nie ma więc go nie ma? :P
Bóg jest rozumem czyli jest 5. To oczywiste.
Czy to był post z cyklu jestem takim typem więc jestem fajny a reszta ssie? :P

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#33 Post autor: Snufkin » piątek, 22 sierpnia 2008, 12:20

.
Ostatnio zmieniony piątek, 26 marca 2010, 15:32 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#34 Post autor: Rilla » piątek, 22 sierpnia 2008, 12:54

Po prywatnej dyskusji z Raskalem zmieniłam typ Raskolnikowa na 5w4. Aż dziw że wcześniej byłam taka ślepa, przecież cały opis tego podtypu pasuje do niego jak nic.
I niech nikt mi nie mówi, że jest inaczej, dopóki nie przedstawi konkretnych argumentów.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#35 Post autor: Emjotka » piątek, 22 sierpnia 2008, 13:01

Wokulski - 3w4.
Raskolnikow - 5w6 albo i 6w5.
Bóg - ten cały Jezus wygląda na ENFj, więc pewnie 4 albo 6 (rzecz jasna opozycją do boga, diabłem, bedzie piątkowo-siódemkowe ISTp :o )
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#36 Post autor: Snufkin » piątek, 22 sierpnia 2008, 13:06

.
Ostatnio zmieniony piątek, 26 marca 2010, 15:32 przez Snufkin, łącznie zmieniany 4 razy.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#37 Post autor: Rilla » piątek, 22 sierpnia 2008, 13:10

Emjotka pisze:Wokulski - 3w4.
Raskolnikow - 5w6 albo i 6w5.
A gdzie argumentacja? Ja tu się produkuję, a ty od tak mi rozwalasz mi koncepcję. Dlaczego nie pasuje ci Raskolnikow do 5w4, a Wokulski do 4?

P.S. Odczepcie się od Boga i Jezusa, bo to nie postacie literackie. Robicie offtop.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Łukasz:)
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 22 maja 2007, 11:55
Lokalizacja: trudno powiedzieć

#38 Post autor: Łukasz:) » piątek, 22 sierpnia 2008, 13:17

Myśle tak samo jak Rilla.Raskolnikow czuł się zbyt wyjątkowy żeby nie mieć wpływu 4 :wink: a poza tym jego kontrola emocji nie była wybitna.<5w6 jest bardziej opanowane>
A Wokulski to 4 i już to agumentowałem.

Jezus był ENTp, 2w3.
Wątpie żeby 2 mogła być typem myślącym ale mogę się mylić.
4w3 so/sp/sx|MBTI:ENTJ
Global 5 :Egocentric

"efrgasf gfbbng dsxcxczz qedvsbgbs" Rcdscs Tdcaa

Awatar użytkownika
Raskal
Posty: 327
Rejestracja: poniedziałek, 12 marca 2007, 03:13

#39 Post autor: Raskal » piątek, 22 sierpnia 2008, 13:20

...
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 lipca 2009, 02:13 przez Raskal, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kiedy za długo patrzysz w otchłań, otchłań zaczyna patrzeć na Ciebie"
Friedrich Nietzsche

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#40 Post autor: Snufkin » piątek, 22 sierpnia 2008, 13:29

.
Ostatnio zmieniony piątek, 26 marca 2010, 15:32 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#41 Post autor: Eruantalon » piątek, 22 sierpnia 2008, 13:39

Wątpie żeby 2 mogła być typem myślącym ale mogę się mylić.
Orest? ; >
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
Łukasz:)
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 22 maja 2007, 11:55
Lokalizacja: trudno powiedzieć

#42 Post autor: Łukasz:) » piątek, 22 sierpnia 2008, 13:51

Orest? ; >
mały offtop
1Nie jestem pewien czy orest to 2<jak go czytam na forum to wątpie ale on pewnie wie lepiej>
2Orest sam nie jest pewnien czy jest ENTp<w podpisie pisze że najprawdopodobnie ILE>
3 Nie mówię że nie możliwe jest 2 ENTp ale to żadkość napewno.

koniec offtopa

początek dugiego offtopa:
Z tego co wiem Jezus był bardzo utalentowany od dziecka i światły jak na swój stan ale co najważniejsze nie był mędrkiem, nie rozpoisywał się na forum czy gdzieś, nie kierował się w życiu intelektem ino bardzej inteligencją emocjonalną.
To bardziej pasi do ENFj a swoją drogą czytałęm badania że ENFj są z regóły bardzo utalentowane i to jeden z 3 typów które mają najmniejsze problemy szkolne.

koniec drugiego offtopa

pocżatek trzeciego offtopa
Raskal bo Emjotka chce mieć jakiegoś znanego bohatera literackiego tylko dla siebie żeby się dowartościować,
też tak mi sie widzi

koniec trzeciego offtopa


<Przepraszam modów już zdanego offtopa robił nie bede.Słowo>
4w3 so/sp/sx|MBTI:ENTJ
Global 5 :Egocentric

"efrgasf gfbbng dsxcxczz qedvsbgbs" Rcdscs Tdcaa

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#43 Post autor: Snufkin » piątek, 22 sierpnia 2008, 13:56

.
Ostatnio zmieniony piątek, 26 marca 2010, 15:31 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#44 Post autor: Emjotka » piątek, 22 sierpnia 2008, 13:57

Rilla pisze:Ja tu się produkuję
Gdzie "tu"...? bo nie widzę...
Rilla pisze:Dlaczego nie pasuje ci Raskolnikow do 5w4
Różnica między skrzydłami 4 i 6 w piątkach, jest taka sama jak między sztuką i nauką. Skrzydło cztery, daje piątce zmysł abstrakcyjny oraz intuicyjny odcień myślom, tak jakby piątka myślała za pomocą geometrycznych kształtów zamiast myśleć słowami lub realnymi obrazami. Piątka ze skrzydłem 4 może być artystycznie utalentowana i doświadczać emocjonalnych nastrojów jak czwórka.
(...)
Skrzydło sześć daje piątce umiejętność skupienia się na detalach i technicznej wiedzy, oraz daje umiejętność do sekwencyjnego myślenia na temat biegu wydarzeń. Piątka z tym skrzydłem ma dar wyciągania znaczących wniosków z niewielkiej ilości faktów. Zwłaszcza intelektualna piątka, która jest znacznie bardziej analityczna niż piątka ze skrzydłem 4.
Rodia za Chiny Ludowe nie pasuje mi do opcji bardziej abstrakcyjnej. Jego idee są do bólu przyziemne...
Rilla pisze: a Wokulski do 4?
Za dużo działa jak na 4, jego pesymizm wynika nie z nastawienia do świata, ale z przykrych doświadczeń i nie ma w nim nuty czwórkowej ckliwości.
Rilla pisze:P.S. Odczepcie się od Boga i Jezusa, bo to nie postacie literackie. Robicie offtop.
Biblii nie czytała? Może to i dobrze...
Łukasz:) pisze:a poza tym jego kontrola emocji nie była wybitna.<5w6 jest bardziej opanowane>
Masz rację, gość w ogóle nie kontrolował emocji. Pochwal się, ilu ludzi Ty zadźgałeś siekierą. :D
Snufkin pisze:W książce tych księży o E. pisało, że miał najwięcej z 2 ale, że ogólnie miał coś z każdego typu, bo był ideałem ^^
Jeśli mówimy o biblijnym Jezusie to 2 definitywnie odpada... Czemu? Nie pytaj, przeczytaj ewangelię.
Każdy ma coś z każdego typu. Tylko, że nie wiem, czy to zbliża nas do ideału - enneagram opiera się głównie na mechanizmach obronnych, lękach - można by wysnuć, że im więcej w sobie widzimy enneagramowych typów, tym dla nas gorzej... :lol:
Snufkin pisze: Raskal bo Emjotka chce mieć jakiegoś znanego bohatera literackiego tylko dla siebie żeby się dowartościować, ale to już prędzej Józef. K z Procesu.
Józio to chyba fobiczna szóstka z niezdrowym wpływem 9. Jak próbujesz mi dopiec, to postaraj się to zrobić sensownie. ;)

Raskal pisze:W ktorym miejscu Wy widzicie w Raskolnikowie 5w6 ? Typek byl dla mnie typowym 5w4, skrywana emocjonalnosc, kiepskie rozeznanie we wlasnych emocjach, poczucie silnej izolacji od innych... Nawet nie bardzo sie orientuje gdzie mozna w nim 6 znalezc, choc przyznaje, nie znam tego typu.
To, o czym piszesz, akurat pasuje chyba do 90 % piątek... To najbardziej kiepska strona naszej wizytówki.
Gdy 5w6 jest w stresie, staje się podejrzliwa co do motywów działania innych ludzi, ale również ślepo za niektórymi podąża.
Podejrzewał wszystkich wokół o niecne zamiary, mimo to kilkarotnie sam się prawie wkopał.
Skrzydło 6 może być fobiczne lub antyfobiczne. Antyfobiczne skrzydło daje piątce, odwagę i umiejętność przeciwstawiania się autorytetom. Przyparta do muru potrafi zadrwić z autorytetu lub w złości odpowiedzieć by się odczepił. Ma tendencję do eksperymentowania by znaleźć jakie są granice zachowania.
Do opisu 5w6 dodajemy mocne połączenie z 8...
Zdrowe połączenie ułatwia piątce dostęp do instyktownej energii i agresji. Przejmuje dowodzenie w sytuacjach, które by mogły ją zawstydzić czy dać uczucie przygniecenia. Połączenie z silną ósemką jest bardzo pomocne osobom, które zamykają się w sobie. Daje też piątce seksualność i fizyczność, odwagę moralną i socjalną. Piątka określa swoje potrzeby, inicjuje kontakt, załatawia sprawę po swojej myśli. To połączenie pomaga jej przetworzyć wiedzę w działanie. Podejmuje ryzyko, staje się inicjatorem zamiast obserwatorem. Druga strona tego połączenia, wspomaga antysocjalne nastawienie. Piątka może stać się nie miła, karząca i dotkliwa dla innych.
Mniej zdrowe połączenie z ósemką, daje piątce tendencje do naśmiewania się z innych i niedorzeczność w zachowaniu, które mogą wspomagać trzymanie się z dala, z agresywnym nastawieniem "idź w końcu do diabła!". Agresja w służbie utrzymywania dystansu. Ochrona za wszelką cenę, tego co posiadają. Zimna, odosobniona, z atakami przykrego charakteru. To ósemkowe zachowanie, może także obrócić się przeciwko niej. Prowadzi piątkę do sytuacji, w której sama zaczyna się krytykować, "wrzeszczeć" na siebie z powodu popełnionego głupstwa. Zaczyna prześladować samą siebie.
... i wychodzi nam Raskolnikow.
Snufkin pisze:Jezus nie mógł mieć j na końcu gdyż powszechnie wiadomo, że był irracjonalny.
Ach te cudowne dychotomie trącące MBTI. :D
Snufkin pisze:Ogólnie szokował swoim zachowaniem i zachowywał się dość nieobliczalnie.
Luntek też szokuje...
Snufkin pisze:Tak wynika z Biblii a to dzieło literackie.
Wątpliwe dzieło.
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Łukasz:)
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 22 maja 2007, 11:55
Lokalizacja: trudno powiedzieć

#45 Post autor: Łukasz:) » piątek, 22 sierpnia 2008, 14:05

Masz rację, gość w ogóle nie kontrolował emocji. Pochwal się, ilu ludzi Ty zadźgałeś siekierą. Very Happy
Ta...weź sobie książkę jeszcze raz.I zobacz jaki był "opanowany" podczas zabójstwa i przesułchania.Jego wykończyły emocje.Jeśli nie trafił by do więzienia to by oszalał.
Za dużo działa jak na 4, jego pesymizm wynika nie z nastawienia do świata, ale z przykrych doświadczeń i nie ma w nim nuty czwórkowej ckliwości.
Połącznie z 1 jak w more strzelił.
Staje się idealistką i chętnie i ciężko pracuje w świecie w który wierzy i rozumie
To jest Wokulski.Idealista a nie pragmatyk jak 3.


A fragmenty z enneagram.pl któe przytoczyłą Emjotka mają się nijak do Raskolnikowa.
4w3 so/sp/sx|MBTI:ENTJ
Global 5 :Egocentric

"efrgasf gfbbng dsxcxczz qedvsbgbs" Rcdscs Tdcaa

ODPOWIEDZ