Rozpoznanie typu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Rozpoznanie typu

#1576 Post autor: chokureika » wtorek, 27 czerwca 2017, 18:27

orzechy pisze:(...)
Typowanie na podstawie jednego postu, na postawie opowiedzianej historii to zgadywanie. W Twojej opowieści tak na prawdę nie ma nic, co wskazuje jednoznacznie na konkretny typ. Można tylko gdybać i szukać na siłę co jest bez sensu. Nasza nowa użytkowniczko, zachęcam Cię do zapoznania się z teorią enneagramu, przeczytania opisów typów, które znajdziesz na podforum każdej cyferki. Jeżeli po zapoznaniu się z teorią nadal będziesz miała wątpliwości - bardzo chętnie je rozwiejemy ;)

Dodatkowo:
chokureika pisze:
(...) żeby dobrze się wytypować i co najważniejsze - zrozumieć, należy to zrobić w kontekście wszystkich typów. Przeczytanie jedynie opisu czwórki (lub jakiegokolwiek innego typu), bez znajomości mechanizmów obronnych innych typów na mało się zda.

Warto przeczytać transformacje dla czwórki.I porównać je z transformacjami innych typów, które znajdziemy tutaj: 1 2 3 5 6 7 8 9 oraz zapoznać się z błędami w typowaniu między poszczególnymi typami 4vs1 4vs2 4vs3 4vs5 4vs6 4vs7 4vs8 4vs9
Irranea pisze:Typy łączy ta sama motywacja. Czyli zadajemy pytanie "czemu" ktoś to robi, a nie "jak". Przy pomocy enneagramu da się zrozumieć czemu ktoś tak postępuje, czemu coś robi. Ale przede wszystkim enneagram pozwala zrozumieć samego siebie, poszerzyć swoją świadomość. To narzędzie przede wszystkim do pracy nad sobą, nad swoimi mechanizmami obronnymi, swoimi lękami.


4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1577 Post autor: Ael » wtorek, 27 czerwca 2017, 22:01

orzechy pisze:Z tym ze (moze wykaze sie teraz ignorancja) jestem tworcza, bywa ze wyrazam swoje emocje poprzez rysunek, malarstwo. Interesuje sie sztuka, chcialabym wiazac z nia przyszlosc
A z tego co widze na forum, jedynki raczej tego nie robia...
Jedynka ma połączenie w czwórkę. W skrócie oznacza to, ze w pewnych warunkach może się upodabniać do tego typu. Wśród cech stereotypowo przypisywanych Czwórkom są umiejętności artystyczne, ale to może być kwestia połączenia.
A poza tym twórczość nie jest wyłączną domeną żadnego typu.

Słynne Jedynki wg strony Enneagramu:
1w9: Harisson Ford, George Bernard Shaw, Michael Dukakis, Katherine Hepburn, Judie Foster, George Harrison
1w2: Gregory Peck, Margaret Thatcher, Jane Fonda, Hillary Clinton, Sidney Poitier.
Specjalnie pogrubiłam ludzi tworzących rzeczy :D

Enterkes
Posty: 11
Rejestracja: środa, 5 kwietnia 2017, 15:03

Re: Rozpoznanie typu

#1578 Post autor: Enterkes » środa, 28 czerwca 2017, 10:04

Mam duży problem z rozpoznaniem własnego typu. Cały czas waham się między 1 i 5. Wiem, że najważniejsze są motywacje i to przez mam kłopot. Bo motywacje i lęki mam ewidentnie 1:
"Podstawowy lęk: bycie zepsutym, złym, posiadanie wad", "Podstawowe pragnienie: bycie dobrym, prawym, zrównoważonym".
Ale na tym się kończy. Wszelkie zachowania, mechanizmy obronne i sposób patrzenia na świat jest zbliżony o wiele bardziej do 5 niż 1. Ktoś mógłby mi pomóc zauważyć różnice między tymi typami? Na co mam zwrócić uwagę?

MrsMiau
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 22 maja 2015, 06:35

Re: Rozpoznanie typu

#1579 Post autor: MrsMiau » środa, 28 czerwca 2017, 10:29

Enterkes pisze:Mam duży problem z rozpoznaniem własnego typu. Cały czas waham się między 1 i 5. Wiem, że najważniejsze są motywacje i to przez mam kłopot. Bo motywacje i lęki mam ewidentnie 1:
"Podstawowy lęk: bycie zepsutym, złym, posiadanie wad", "Podstawowe pragnienie: bycie dobrym, prawym, zrównoważonym".
Ale na tym się kończy. Wszelkie zachowania, mechanizmy obronne i sposób patrzenia na świat jest zbliżony o wiele bardziej do 5 niż 1. Ktoś mógłby mi pomóc zauważyć różnice między tymi typami? Na co mam zwrócić uwagę?
Różnice i podobieństwa między 1 a 5:
http://enneagram.pl/Enneagram/enneagram ... 1and5.html


Można też spróbować przeczytać to i to i sprawdzić, które problemy wydają ci się bardziej bolesne, trudne do przepracowania w twoim życiu.

Jeśli przez zachowania i mechanizmy obronne rozumiesz głównie izolowanie się od świata itp., to w ogóle nie wyklucza to bardziej introwertycznej jedynki, szczególnie 1w9, jeśli równocześnie motywacje pasują.
“There's no end to the absurd things people will do trying to make life mean something.”
William Wharton, Birdy
Image

Awatar użytkownika
AggressiveHybrid
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 października 2017, 22:05

Re: Rozpoznanie typu

#1580 Post autor: AggressiveHybrid » niedziela, 15 października 2017, 22:52

Witam wszystkich użytkowników bardzo serdecznie! :)
Przeglądam forum od dawna. Niestety wciąż mam problemy z wytypowaniem, pomimo tego, że przeczytałam wszystkie możliwe opisy i wątki o ośrodkach. Ciężko mi siebie samą sklasyfikować, dlatego postanowiłam zamieścić tego posta. Być może ktoś z Was dysponuje dostateczną wiedzą żeby mi pomóc. Zacznę od tego, że w teście wychodzi mi na zmianę 4w5 z 1w2, czasami czyste 1. Z typem 4w5 identyfikuję się w niewielkim stopniu podobnie zresztą jak i z jedynką, ale jeśli już to chyba bardziej z jedynką. Ostatnio zaczęłam się zastanawiać się czy nie jestem może szóstką. Moje działanie często kierowane jest lękiem, tylko nie potrafię określić tego lęku, dlatego nie znam swoich motywacji. W szóstce trochę nie pasuje mi ta działalność w grupie. Jestem lojalna wobec swoich przyjaciół, ale nie tak restrykcyjnie jak w opisie. Poza tym bardzo często nie biorę "słabszych" w obronę-zdarza mi się to jedynie czasami. Należę raczej do osób bezpośrednich. Mam jednak takie okresy, iż bardzo się w sobie zamykam i od wszystkich odcinam, wtedy spada mi pewność siebie. Najczęściej jednak jestem pewna siebie, asertywna, a nawet głośno wygłaszająca i reprezentująca swoje poglądy. Szczególnie w znanej mi grupie osób. -Ze względu na tą dwoistość, pomyślałam o szóstce. Dodam jeszcze, że zależy mi na ciepłych i głębokich relacjach z innymi, ale tylko bliskimi mi osobami. Jeśli kogoś nie lubię i coś mi w tej osobie nie pasuje-mówię jej to wprost i się od niej odcinam. Jeśli natomiast chodzi o to z jakimi cechami czwórki się identyfikuję to mam uzdolnienia artystyczne i gdy się zakocham (tylko wtedy!) bywam bardzo emocjonalna, czasami "podkładam" się swojemu partnerowi, aczkolwiek bardzo często też kreślę swoją pozycję. Natomiast z jedynki mam upodobanie do zasad, aczkolwiek znowu nie tak sztywnie i restrykcyjnie. Po prostu mam swój kodeks i staram się względem niego postępować. Oprócz tego, lubię dobrze wykonywać swoją pracę i mam problemy z przyjmowaniem krytyki. Co myślicie, czy rzeczywiście mogą być szóstką czy to błędny kierunek?
"Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia."

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1581 Post autor: Ael » niedziela, 15 października 2017, 23:21

Szóstki są bardzo różne, po takim opisie ciężko stwierdzić :D

Wiem, że często się tu piszę (ba, ja sama piszę), że test nie jest miarodajny, ALE
tendencja wskazuje na Czwórkę z mocnym połączeniem w Jeden albo Jedynkę z mocnym połączeniem w Cztery... Przy czym ten wynik 1w2 pasowałby mi do Czwórki z mocnymi połączeniami, bo Czwórka łączy się z Jedynką i z Dwójką.

Przeklejam w spoilerze fragmenty ze strony enneagram.pl odnośnie różnych wariantów z połączeniami, oraz linki opisujące, jak odróżnić 1 od 4, 6 od 4, 6 od 1 (skoro rozważasz Szóstkę, przyda ci się porównanie).
► Pokaż Spoiler
Daj znać, czy to ci cokolwiek pomogło, czy wręcz przeciwnie :D

Awatar użytkownika
AggressiveHybrid
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 października 2017, 22:05

Re: Rozpoznanie typu

#1582 Post autor: AggressiveHybrid » poniedziałek, 16 października 2017, 17:46

Dziękuję Ci bardzo Ael za odpowiedz i pomoc. Przeczytałam nadesłane przez Ciebie fragmenty i nieco mi pomogły. Po przejrzeniu tych opisów raczej odrzuciłabym ze swoich podejrzeń Jedynkę.

"na średnich poziomach, 1 zazwyczaj przywiązują się do ich obowiązków, później zajmują się uczuciami. Ich brak skupienia się na uczuciach jest aktualnie jedną z głównych przyczyn ich nieregularnych depresji. (warto również wspomnieć, że 1 są typami bardziej podatnymi na depresję) 4 z drugiej strony, najpierw zajmują się ułożeniem swoich spraw uczuciowych, a później obowiązków, gdy już uporali się z ich emocjami."

Raczej nie mogę się skupić na pracy, kiedy mam problemy emocjonalne. Muszę najpierw coś z nimi zrobić, więc raczej nie reaguję Jedynkowo i nigdy nie miałam żadnej poważnej depresji


Ael pisze: Wiem, że często się tu piszę (ba, ja sama piszę), że test nie jest miarodajny, ALE
tendencja wskazuje na Czwórkę z mocnym połączeniem w Jeden albo Jedynkę z mocnym połączeniem w Cztery... Przy czym ten wynik 1w2 pasowałby mi do Czwórki z mocnymi połączeniami, bo Czwórka łączy się z Jedynką i z Dwójką.
Ten fragment bardzo mnie zastanowił. I wydaję mi się sensowny. Tylko z Czwórką cały czas mam ten problem z tą "wyjątkowością"-wiem, że jest to główna motywacja czwórki, a mi się się wydaję, że jej nie posiadam tzn. nie w takim stopniu w jakim byłaby potrzebna żebym stwierdziła, że jestem czwórką. Nie staram się za wszelką cenę być inna i nie obrażam się, jeśli ktoś uzna, że jestem "powszednia". Chociaż z drugiej strony wiele osób uważa, że jestem ekscentryczna szczególnie w swoich poglądach. A może po prostu dla każdego ta potrzeba wyjątkowości jest czymś innym? Widzę, Ael, że jesteś czwórką to może będzie potrafiła mi to jakoś dobrze wyjaśnić, bo być może po prostu nie rozumiem zamysłu.

"Czwórki są mniej skore do używania politycznych czy wspólnych doświadczeń jako tematu przewodniego swojej twórczości, wybierając zamiast tego poruszenia własnej duszy, swoje osobiste "objawienia" [revelations - może lepiej: odkrycia?] oraz światła i cienie które odkrywają w sobie, gdy coraz bardziej zanurzają się w proces twórczy. Dzięki słuchaniu swoich (wewnętrznych) głosów, nawet przeciętne Czwórki mogą potrafić przemówić [dotrzeć ze swoim przekazem] do dowolnej osoby, albo też nie potrafić wcale komunikować się z nikim, nawet ze współczesnymi sobie."

No i tutaj też się nie mogę zgodzić. Uczę się w szkole artystycznej. I najczęściej właśnie poruszam tematy polityczne oraz efekty globalizacji. Lubię pop-kulturę. Nie jestem awangardowa. I raczej rzadko zdarza mi się prowokować. I tutaj ten fragment pasowałby lepiej:

"W obu tych przypadkach, zarówno tradycjonalizm, jak i sprzeciw przeciwko niemu, są ważnymi aspektami ich sztuki. Motywy typowo występujące w twórczości Szóstek związane są z przynależnością, bezpieczeństwem, rodziną, polityką, krajem, oraz wartościami powszechnymi."

Natomiast znowu to nie jest też takie bardzo zero-jedynkowe, bo pociąga mnie też emocjonalizm. I emocje innych ludzi są również widoczne w moich pracach.

"Różnica jednak leży w motywacji tych objawów. Dla przykładu: każdy typ może popaść w depresję, ale Czwórkom zdarza się to kiedy są rozczarowane sobą, że straciły jakąś okazję by urzeczywistnić siebie."
Ten fragment przemawiałby na korzyść Czwórek, bo doskonale wiem o co chodzi. I może depresji w takich momentach nie mam, ale jestem na siebie zła.

Przynajmniej wyeliminowałam Jedynkę i teraz pozostaje mi pozastanawiać się nad Czwóreczką i Szósteczką.
"Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia."

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Rozpoznanie typu

#1583 Post autor: R25 » poniedziałek, 16 października 2017, 20:21

Jak widzisz siebie jeśli chodzi o:
- http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=39&t=6663 Tu wybierz, co dostrzegasz w sobie (może też w jakich sytuacjach), a kolejne dwa watki to rozszerzony opis.
- http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=3951
- http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=3929
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
AggressiveHybrid
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 października 2017, 22:05

Re: Rozpoznanie typu

#1584 Post autor: AggressiveHybrid » poniedziałek, 16 października 2017, 22:00

W tych dwóch pytaniach w każdych 3 sytuacjach miałam inny wynik... :lol:
Ale za to kolejne dwa wątki bardzo mi pomogły. Z obydwóch wynika, że jestem 6.

"Szóstki mają spory zakres nakazów superego i czasami mówią o posiadaniu "wewnętrznego autorytetu"."
Rzeczywiście mam coś takiego. Sądzę, że przez to mogłam się błędnie identyfikować z Jedynką.

"Poszukują: jednocześnie i niezależności, i czyjegoś wsparcia. Szóstki chcą móc na kimś polegać, ale też pragną być "tymi silnymi"."
A to już w ogóle są słowa, które sama często wypowiadam.

Wnioskuję więc, że jestem 6, ale jeszcze będę się temu przyglądać, zgłębiać i badać.

Bardzo dziękuję za pomoc!
"Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia."

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Rozpoznanie typu

#1585 Post autor: chokureika » wtorek, 17 października 2017, 10:08

AggressiveHybrid pisze:(...)
Te opisy:
http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=9477
http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=8&t=9455

Z transformacji "W tej chwili uwalniam...", zastanowić się, które bardziej bolą, które są cięższe do pokonania:
http://enneagram.pl/Enneagram/affirmations/4affirm.html
http://enneagram.pl/Enneagram/affirmations/6affirm.html

Dodatkowo polecam przelecieć przez ten temat, cofając się o kilka stron (lepiej od tyłu niż od początku chyba).
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
AggressiveHybrid
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 października 2017, 22:05

Re: Rozpoznanie typu

#1586 Post autor: AggressiveHybrid » wtorek, 17 października 2017, 14:35

Czytałam wcześniej te opisy i tylko bardziej mi zamieszały niż pomogły, ale super, że wspomniałaś mi o przeczytaniu kilku wpisów wstecz. -To mnie bardzo skłoniło do refleksji, tak więc bardzo dziękuję. Mogłam szybciej spróbować napisać na forum ze swoimi wątpliwościami.
Ninque pisze: zostałam ja z 6, która zaczęła na mnie krzyczeć: czemu ty się nie denerwujesz?! jak możesz być tak kxxxx spokojna?! gdzie Twoje emocje?!?!


:lol:
Boże jakbym czytała o sobie. Ja cały czas jak jestem zestresowana to wrzeszczę, sieję paranoję i się wszystkim zamartwiam. Ludzi w moim otoczeniu to zazwyczaj bawi, co mnie jeszcze bardziej nakręca. Teraz to już naprawdę przestaję mieć jakiekolwiek wątpliwości, że jestem Szóstką.

"Szóstki są bardzo nerwowe i defensywne gdy uważają, że istnieje problem. "
To bardzo się mnie tyczy.
(Boże, zaczynam sobie uświadamiać, że zachowuję się jak furiatka. Jeszcze skonsultowałam to z moimi przyjaciółmi i oni podobnie to widzą.)

Najgorsze jest to, że dla mnie po opisie Szóstki ciężko jest siebie jaką ją sklasyfikować, głównie z powodu tej działalności w grupie za którą nie przepadam i tą zależnością od innych. Nie utożsamiam siebie poprzez pryzmat innych osób, ale lęki, fobie, neurotyczność i silną potrzebę bezpieczeństwa mam. Myślę też, że bliżej mi do antyfobicznej szóstki, choć czasami zachowuję się jak fobiczna.
"Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia."

Awatar użytkownika
AggressiveHybrid
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 15 października 2017, 22:05

Re: Rozpoznanie typu

#1587 Post autor: AggressiveHybrid » wtorek, 17 października 2017, 14:44

Mam też pytanie, trochę offtop.

Jak odróżnić czy ktoś jest szóstką czy po prostu neurotykiem? Bo zapewne można być neurotykiem i przejawiać podobne cechy do Szóstki, a nią nie być.
"Bunt nie przemija, bunt się ustatecznia."

Warzywko
Posty: 54
Rejestracja: niedziela, 25 czerwca 2017, 14:36

Re: Rozpoznanie typu

#1588 Post autor: Warzywko » wtorek, 17 października 2017, 15:21

Polecam opisy z tej strony: http://enneagram-test.hanzo.eu/typy_osobowosci_lista Tutaj jest wszystko ładnie rozłożone przez pryzmat motywacji. Myślę, że jak to przerobisz, to będziesz mieć jednoznaczną odpowiedź jakim typem jesteś. Mi te opisy strasznie pomogły i rozwiały wątpliwości w 100%.

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Rozpoznanie typu

#1589 Post autor: chokureika » wtorek, 17 października 2017, 17:21

Warzywko pisze:Polecam opisy z tej strony: http://enneagram-test.hanzo.eu/typy_osobowosci_lista
Całość jako tako, ale 5 i Zdobywanie oraz 7 i Organicznie? :D Może ma to jakiś ukryty sens, ale forma w jakieś zostało to opisane, póki co średnio pasuje. Z takim podziałem jak w linku wyróżniamy takie grupy: http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=3965, ale chodzi tam zupełnie o coś innego, niż w opisanym zdobywaniu i ograniczaniu.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Rozpoznanie typu

#1590 Post autor: R25 » wtorek, 17 października 2017, 19:18

chokureika pisze:
Warzywko pisze:Polecam opisy z tej strony: http://enneagram-test.hanzo.eu/typy_osobowosci_lista
Całość jako tako, ale 5 i Zdobywanie oraz 7 i Organicznie? :D Może ma to jakiś ukryty sens, ale forma w jakieś zostało to opisane, póki co średnio pasuje. Z takim podziałem jak w linku wyróżniamy takie grupy: http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=3965, ale chodzi tam zupełnie o coś innego, niż w opisanym zdobywaniu i ograniczaniu.
"wytwarza miód mądrości" XD
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

ODPOWIEDZ