Rozpoznanie typu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Rozpoznanie typu

#1531 Post autor: R25 » czwartek, 16 czerwca 2016, 08:03

Truskawkowe_pola pisze:
Sayna pisze:

W jaki sposób doszłaś do tego że jesteś 9?
Podpisuję się pod tym pytaniem.

Trudno mi odróżnić 9w8 od 6. Też zaczynam wątpić w enneagram.
"Nie umiem stwierdzić, czy ziemia jest płaska, czy jest kulą. Zaczynam wątpić w astronomię" :wink:


9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozpoznanie typu

#1532 Post autor: Ninque » czwartek, 16 czerwca 2016, 08:19

Jak odróżnić 6 od 9

Pamiętam jak kiedyś byłam w Hiszpanii na 10cio dniowym wyjeździe i codziennie była fiesta espaniola xD i jednego dnia było para która z nami była się pokłóciła, on zaczął bardzo dużo pić, ona się obraziła i tańczyła na podeście razem z kolezanką, a faceci się do niech ślinili, inna dziewczyna wyrywała hiszpanów, śmiała ze wszystkieo niczym nie przejmowała, była kompletnie pijana. Ja stwierdziłam że mnie nie bawi to towarzystwo i bawiłam sie sama, nigdy nie czułam że jestem z nimi, mimo iż de facto byłam w tej grupie, ale obok, tylko tymczasowo ale nvm.
I zaczął się chaos ten chłopak zniknął nie odbierał telefonow nikt nie wiedział gdzie jest wiadomo bylo tylko że zaczął rzygać, dziewczyna ta wesoła wpadła w panikę i totalną histerię bo zgubiła telefon i torebkę całą, dziewczyny te z podestu poznały jakiegoś Hiszpana i wsiadły z nim i z rozhiesteryzowaną do samochodu, i pojechały gdzieś, zostałam ja z 6, która zaczęła na mnie krzyczeć: czemu ty się nie denerwujesz?! jak możesz być tak kxxxx spokojna?! gdzie Twoje emocje?!?!


:lol:
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Rozpoznanie typu

#1533 Post autor: Sayna » czwartek, 16 czerwca 2016, 09:20

R25 pisze:
Truskawkowe_pola pisze:
Sayna pisze:

W jaki sposób doszłaś do tego że jesteś 9?
Podpisuję się pod tym pytaniem.

Trudno mi odróżnić 9w8 od 6. Też zaczynam wątpić w enneagram.
"Nie umiem stwierdzić, czy ziemia jest płaska, czy jest kulą. Zaczynam wątpić w astronomię" :wink:
Nie umiem stwierdzić, czy horoskopy działają, czy nie. Zaczynam wątpić w astrologię.

To moim zdaniem lepsze porównanie ;)

LuxInTenebris
Posty: 36
Rejestracja: wtorek, 3 maja 2016, 14:38
Enneatyp: Lojalista

Re: Rozpoznanie typu

#1534 Post autor: LuxInTenebris » czwartek, 16 czerwca 2016, 09:40

Tak, tak. Dziewiątki są o wiele bardziej opanowane niż sześć. Sześć ponoszą paranoje szczególnie w sytuacjach stresowych. Ja jako sześć na niskim poziomie pro potrafię reagować tak, że ludzie uznają mnie za czwórkę. Ja pewnie w sytuacji z baletow też bym wpadła w panikę, bo miałabym w głowie najczarniejsze scenariusze, które by mnie tylko nakręcaly.
A propos ogólnego odbioru dziewiatek. Moja znajoma się z taką przyjaźni i mówi, że na początku praktycznie nie zwracała na nią uwagi, przy bliższym poznaniu okazało się, że to maska dla jej gniewu.
Nie wiem dlaczego to robię, ale popijam zupy.

Awatar użytkownika
Truskawkowe_pola
Posty: 57
Rejestracja: czwartek, 9 czerwca 2016, 01:53
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1535 Post autor: Truskawkowe_pola » czwartek, 16 czerwca 2016, 10:24

Raczej:

trudno mi odroznic, czy ten cukierek z bombonierki ma smak czekoladowy, czy kawowy. Zaczynam wierzyc, ze nadzienia sa wszystkie takie same, a producent tworzy rozne ksztalty cukierkow tylko ze wzgledow wizualnych i czysto marketingowych.
6w5 (9w8) (4w5)

ISFP

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1536 Post autor: Intan » czwartek, 16 czerwca 2016, 13:02

Projekcja. Może jednak jesteś 6. :mrgreen:
Żartuję.
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Truskawkowe_pola
Posty: 57
Rejestracja: czwartek, 9 czerwca 2016, 01:53
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1537 Post autor: Truskawkowe_pola » czwartek, 16 czerwca 2016, 13:28

Intan pisze:Projekcja. Może jednak jesteś 6. :mrgreen:
Żartuję.
ze ja???
gdzie widzisz tę projekcję?

wszyscy mi powtarzają, ze wyglądam na 6, a ja nie czuję się 6.

6 są dla mnie bardzo mocno stąpające po ziemi i mniej tolerancyjne. Ale może tak nie jest? Czy mam patrzeć TYLKO na motywacje, skoro opisy nie pasują prawie wcale?

Mam malutkie dziecko i trochę inaczej zachowuję się teraz, niż naturalnie. Nie wiem, czy dojrzałam, czy weszłam na wyższy PRO, czy to chwilowa zmiana. Moze czuje też więcej lęku niż wcześniej. Jest to możliwe?
6w5 (9w8) (4w5)

ISFP

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1538 Post autor: Intan » czwartek, 16 czerwca 2016, 13:38

Problem jest w Tobie (nie znasz się na tyle dobrze, by stwierdzić, który typ jest u Ciebie główny, albo po prostu nie znasz teorii dostatecznie dobrze), ale zamiast go acknowledge'nąć i rozwiązać (np. przez samoobserwację, samoanalizę, więcej insightu i/lub przez zagłębienie się w teorię etc), przenosisz go na system (twierdząc, że jest wadliwy), ignorując fakt, że tysiące ludzi przed Tobą nie miało takich problemów i zdołali się wytypować. Projekcja to główny mechanizm obronny 6, chociaż, oczywiście, inne typy także mogą go (od czasu do czasu) stosować.
Truskawkowe_pola pisze:Czy mam patrzeć TYLKO na motywacje, skoro opisy nie pasują prawie wcale?
Tak. I na główne lęki.
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Truskawkowe_pola
Posty: 57
Rejestracja: czwartek, 9 czerwca 2016, 01:53
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1539 Post autor: Truskawkowe_pola » czwartek, 16 czerwca 2016, 14:23

Układ słoneczny kiedyś był dobry, a głupi Kopernik wciskał tysiącom ludzi, że coś jest nie tak, i wszystko inaczej się kręci:)

Ja zaczynam być skłonna ku teorii "Tritype". Nie chodzi mi o to,że enneagram jest zły od podstaw. Chodzi mi o to, że podstawa jest dobra, ale mimo wszystko niewielu ma jeden typ przeważąjący na tyle, by od razu określić swój enneatyp.

Myślę, że mam dość sporą wiedzę o enneagramie, na pewno wystarczyłaby, by się wytypować. Nie jestem specjalistą, ale naprawę dużo czytałam na ten temat. Głownie o typach, które u siebie podejrzewałam, a że nie brałam pod uwagę szóstki, stąd moje pytania. Obraz szóśtki w mojej głowie jest dość pobieżny i stereotypowy.

Ok, może i jestem szóstką (a może jestem 33% 6, 33% 4, 33% 9). W każdym razie zgadzają się motywacje i lęki, jeśłi to wystarczy. Natomiast motywacje 4 i dziewiątki są u mnie tez często widoczne. Innych typów- rzadko.

Coś jeszcze wskazuje na moją szóstkowość?
6w5 (9w8) (4w5)

ISFP

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Rozpoznanie typu

#1540 Post autor: Sayna » czwartek, 16 czerwca 2016, 14:30

Truskawkowe_pola pisze:Mam malutkie dziecko i trochę inaczej zachowuję się teraz, niż naturalnie. Nie wiem, czy dojrzałam, czy weszłam na wyższy PRO, czy to chwilowa zmiana. Moze czuje też więcej lęku niż wcześniej. Jest to możliwe?
Matka chroniąca swoje dziecko może utożsamiać się w takiej sytuacji z 2 lub 6. Te typy mają stereotypowo dużo wspólnego z ochroną słabszych i relacjami rodzinnymi.

Uważaj by na podstawie jednej sytuacji życiowej zbyt pochopnie się nie typować.

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1541 Post autor: Intan » czwartek, 16 czerwca 2016, 14:41

Też stwierdziłam jakiś czas temu, że tritype ma rację bytu, przy czym nigdy w enneagramie nie było tak, że jak "jesteś" jakimś typem, to cech pozostałych typów już nie wykazujesz - wskazują na to chociażby skrzydła i połączenia. Każdy jest każdym typem po trochu, tyle że nie w równym stopniu - u jednej osoby przeważają mechanizmy obronne, lęki i motywacje typu 1, u kogoś innego typu 6, ale to nie znaczy, że są to ich jedyne lęki i motywacje. Nie zakładałabym z góry, że jesteś trzema typami naraz, tylko dlatego, że trudno Ci na chwilę obecną rozstrzygnąć, który przeważa.
Truskawkowe_pola pisze:Coś jeszcze wskazuje na moją szóstkowość?
Wiele Szóstek mylnie typuje się na Czwórki, bo te typy mają trochę wspólnych cech, oraz, z racji połączenia, na Dziewiątki. Ot, taka sugestia.
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Truskawkowe_pola
Posty: 57
Rejestracja: czwartek, 9 czerwca 2016, 01:53
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1542 Post autor: Truskawkowe_pola » czwartek, 16 czerwca 2016, 16:00

Dzięki.

Właśnie nie chodzi mi o to, że ot, teraz jestem trzema typami na raz. Gdy mieszkałam z rodzicami, dominował u mnie wstyd i przejawiałam mnóstwo czwórkowych mechanizmów. Gdy zamieszkałam z chłopakiem, ujawniły się cechy dziewiątki. Teraz, gdy mam mnóstwo dylematów i lęków dotyczących dziecka, przeważają u mnie motywacje i mechanizmy szóśtki.

Dlatego ta teoria mi się podoba.


I być może teraz jestem bardziej szóstkowa, niż jakakolwiek inna.
6w5 (9w8) (4w5)

ISFP

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Rozpoznanie typu

#1543 Post autor: Sayna » czwartek, 16 czerwca 2016, 16:05

Truskawkowe_pola pisze:Dzięki.

Właśnie nie chodzi mi o to, że ot, teraz jestem trzema typami na raz. Gdy mieszkałam z rodzicami, dominował u mnie wstyd i przejawiałam mnóstwo czwórkowych mechanizmów. Gdy zamieszkałam z chłopakiem, ujawniły się cechy dziewiątki. Teraz, gdy mam mnóstwo dylematów i lęków dotyczących dziecka, przeważają u mnie motywacje i mechanizmy szóśtki.

Dlatego ta teoria mi się podoba.


I być może teraz jestem bardziej szóstkowa, niż jakakolwiek inna.
Nawet w tritype masz kolejność typów i na jej podstawie możesz określić główny typ.

Jeśli jesteś 6, to tritype możesz mieć 649 lub 694. Pierwsza cyfra z tritype to typ główny enneagramu. Ta teoria jest tylko pomocnicza bo i tak musisz znać swój wiodący typ, by określić tritype.

Awatar użytkownika
Truskawkowe_pola
Posty: 57
Rejestracja: czwartek, 9 czerwca 2016, 01:53
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1544 Post autor: Truskawkowe_pola » czwartek, 16 czerwca 2016, 17:07

Hmm, no w sumie masz racje.

Tylko czy mieszkając z teściami i wychowujac dziecko po swojemu, nie jestem narażona na zbyt duży lęk i wychodzi ze mnie szóstka, a neutralnym środowisku byłabym 100% dziewiątką lub 100% czwórką?
Może żyję w środowisku, w którym inne szóstki atakują mnie co chwile, więc nauczyłam się, że tak szóśtkowo trzeba reagować, by wyjść zwycięsko?
Czy mieszkajc z ojcem, który pił, czułam ciągle wstyd i byłam tak bardzo czwórkowata, że starałam się wyróżnić i być inną?

Czy ta główna motywacja nigdy się nie zmieni???

Wydaje mi się, że jednak to dziewiątkowość towarzyszy mi ciągle, a czwórka i szóstka odzywają się zależnie od etapu życiowego.


Gdzieś na jakiejś angielskiej stronie czytałam, że nie można brać pod uwagę środowiska domowego w typowaniu (ale nie wiem, czy dobrze to zrozumiałam). W jakich sytuacjach najłatwiej odkryć motywacje? W sytuacji stresowej, zagrożeniu, w pracy, wśród przyjaznych osób, wśród wrogów?
6w5 (9w8) (4w5)

ISFP

Diamentowy Kruk
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 6 października 2015, 16:16

Re: Rozpoznanie typu

#1545 Post autor: Diamentowy Kruk » czwartek, 16 czerwca 2016, 17:15

Truskawkowe_pola pisze:Tylko czy mieszkając z teściami i wychowujac dziecko po swojemu, nie jestem narażona na zbyt duży lęk i wychodzi ze mnie szóstka, a neutralnym środowisku byłabym 100% dziewiątką lub 100% czwórką?
Brzmi to jakbyś uważała, że warunki w jakich żyjesz decydują o enneatypie, a nie motywacja. Sama sytuacja zajść nie może, gdyż główna motywacja się nie zmienia i choć mamy naleciałości innych, to jednak tylko ta nasza nie przestaje nam towarzyszyć.

ODPOWIEDZ