Rozpoznanie typu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Rozpoznanie typu

#1006 Post autor: atis » niedziela, 9 lutego 2014, 16:49

MrK napisał(a):
Przytoczę może taką sytuację, wchodzę do klubu ze znajomymi i widzę, że przy którejś z loży siedzą osoby, które uchodzą za konfliktowe(czyt. agresywne) i wtedy czuję ewidentny strach przed nimi by nie zwrócili przypadkiem uwagi na moją osobę, staję się sztywny i nie zwracam uwagi co się dzieję dookoła.
Moim zdaniem to nie świadczy o dziewiątkowości, czy szóstkowości, ale o małej pewności siebie (?). Nie wiem w jakim sensie te osoby miałyby być agresywne (fizycznie, czy psychicznie?). Równie dobrze chęć stania się niewidzialnym w tłumie może mieć 4, czy 5.
To nie musi świadczyć o żadnym typie, za to może świadczyć ale o instynkcie samozachowawczym na pierwszym miejscu. Oraz braku debilizmu i skłonności do pakowania się w kłopoty na własne życzenie oraz o całej palecie pozytywnych cech, bo tylko kretyni na imprezie z premedytacją ruszają w towarzystwo co tylko czeka na zaczepkę. Tak, jestem silnie samozachowawcza i cenię cechy samozachowawcze u innych ludzi ;)


xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Rozpoznanie typu

#1007 Post autor: Venus w Raku » niedziela, 9 lutego 2014, 20:55

Atis, dałaś mi natchnienie do rozmyślania o instynktach, które według mnie są pierwotne i istnieją w momencie narodzenia (najsilniejszy jest instynkt przetrwania/samozachowawczy -> sp), potem kształtuje się więź z matką lub głównym opiekunem (sx), a potem więź z rodziną i otoczeniem (so). Osobowość/charakter są wtórne, bo potrzeba lat, aby je kształtować, ale instynkt ciągle istnieje jako tło dla osobowości, a więc np. można zdobywać sukcesy zawodowe, bo chce się chronić siebie i mieć bezpieczeństwo materialne, lub zdobywa się sukcesy, bo chce się zaimponować partnerowi/bliskiej osobie, lub odnosi się sukcesy, bo potrzebuje się podziwu społeczności, lub jakiejś grupy.

Nie przemyślałam tego jeszcze do końca, a zagadnienie i tak bardziej przynależy do tematu o Instynktach, a więc nie będę tutaj tego rozwijać.
1w9, 6w5, sp/sx

MrK
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 20 stycznia 2013, 17:20

Re: Rozpoznanie typu

#1008 Post autor: MrK » wtorek, 11 lutego 2014, 19:04

Nasunęła mi się myśl.
Gdy np. piję alkohol, bądź zażywam narkotyki jednak nie za bardzo tego chce i ulegam namowom znajomych? Wiem, że to świadczy o słabej asertywności, szkopuł w tym, że podświadomie wiem, że postępuję źle i staje się zły na siebie...
Czy to jest jakaś wskazówka co do typu? ;>

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1009 Post autor: boogi » wtorek, 11 lutego 2014, 19:11

Czasami Jedynki lubią się w taki sposób karać (lub próbują w ten sposób na chwilę zajrzeć na "złą stronę"). Generalnie gniew skierowany na siebie to domena Jedynek. Ale sugeruj się tym, że od razu uważam cię za Jedynkę, to tylko jeden z możliwych tropów.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

MrK
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 20 stycznia 2013, 17:20

Re: Rozpoznanie typu

#1010 Post autor: MrK » wtorek, 11 lutego 2014, 19:24

Albo gdy staram się być sobą, mówię co czuję i co myślę( tzn, nie dopasowywać się do innych i tylko słuchać, potwierdzać co inni mówią). Czuję jakiś dziwny niepokój... A gdy mnie ktoś skrytykuję lub uczepi się słówka od razu zamykam się w sobie...
Jak mnie niekiedy denerwuje moja osoba :D
O przypomniało mi się, że nie potrafię odpowiadać i pisać spontanicznie choć niekiedy mi się to udaje.

Awatar użytkownika
Peace_Love_Empathy
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 2 maja 2013, 23:48
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: zadupie [*]

Re: Rozpoznanie typu

#1011 Post autor: Peace_Love_Empathy » sobota, 15 lutego 2014, 15:58

Mam do Was pytanie.
Nie mogę odróżnić, czy jestem raczej 4 ze skrzydłem 5, czy może 5 ze skrzydłem 4.
Jakiś czas temu większość testów pokazywała mi 4w5.
Od czasu do czasu pojawiał się jednak wynik 5w4.
Ja sama odnajduję siebie dokładnie po środku - 4w5 i 5w4.
Wyniki z ostatniego testu:
The distribution of your scores:
Type 1: 5


Type 2: 11


Type 3: 7


Type 4: 15


Type 5: 15


Type 6: 11


Type 7: 4


Type 8: 10


Type 9: 6


Your probable Enneagram Type(s)

Your main type is probably 4
Considering the wings, you should be a 4w5

Your main type is probably 5
Considering the wings, you should be a 5w4
4w5 INFP lub 5w4 INTP

Możesz cieszyć się życiem
tylko z pewnej odległości
wolno ci spojrzeć na rzeczy
ale nie możesz ich spróbować
[*][*][*][*][*][*][*][*]

Awatar użytkownika
999Przemek
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 3 sierpnia 2013, 23:44
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Rozpoznanie typu

#1012 Post autor: 999Przemek » sobota, 15 lutego 2014, 22:01

Błędna ocena typów: 4 i 5
autor tłumaczenia: MB

czwórki i piątki mogą być podobne w tym że obie są wycofanymi typami, obie są indywidualne i ekscentryczne, poprzez ogólnieprzyjęte standardy kulturowe, obie również mogą być wysoce kreatywne. Oczywiście jest większa szansa na pomylenie 4w5 niż 5w4.

Piątki są bardziej skłonne do złego zidentyfikowania się jako czwórki, niż odwrotnie, głównie z powodu prostych definicji typów. Niektóre 5 nauczyły się, że 4 są bardziej uczuciowo zorientowane, a 5 intelektualnie i myśląc, że mają głębokie odczucia uważają się za 4. (jest to prawdą głównie w przypadku kobiecych piątek) Również, piątki są często portetowane jako naukowcy czy inżynierowie, podczas gdy czwórki są kreatywnymi artystami. Faktycznie, prawdą jest, że 4 mniej często okazuje się być naukowcem niż niektóre typy, ale tak samo jest w przypadku artystycznie utalentowanych 5.

Czwórki są zabsorbowane sobą i emocjonalnie wrażliwe - ukazują swoje uczucia w jakiś sposób, potrzebują ludzi, by odpowiedzieli im poprzez emocje. Ich artystyczna praca bywa często autobiografią, bazującą na ich rodzinach, relacjach, przeszłości czy zaległościach (?) oraz na zawartości ich subjektywnego doświadczenia. 5 mają intensywne odczucia, ale dzielą je jedynie z kilkoma ludźmi. Ich uczucia często zasilają ich myśli i wyobraźnie, prowadząc do bardziej abstrakcyjnych czy artystycznych form kreatywnej ekspresji. Ich dzieła/praca jest mniej autobiograficzną i częściej odzwierciedla wizję rzeczywistości.("maluję co widzę!") 5 bywają bardziej skłonne do eksperymentowania i wyobcowania w swoich dziełach. Jednakże oba typy potrafią odkrywać osobisty "mrok" łatwiej i bardziej bezpośrednio niż większość, 4 skupiają się na niepowodzeniach w miłości i dzieciństwie oraz wszechobecnym bólu. 5 skupiają się na wewnętrznej pustce i uczuciu bezwartościowości. 5 są bardziej skłonne penetrować powierzchnię rzeczy by zrozumieć, czwórki wchodzą w kontakt z uczuciami i ślepo/dogłębnie(?) je uzewnętrzniają. Porównując 4 - Ingmara Bergmana i Anne Rice z 5 Davidem Lynchem i Clivem Barkerem.
http://similarminds.com/advtest.html - Teścik ;)
http://www.eclecticenergies.com/enneagram/test.php - Teścik nr. 2 ;)

Co Cię napędza (motyw)? Jak się bronisz (system obronny)? Ciekawią Cię działania różnych mechanizmów? Lubisz zagłębiać (ponosić się) negatywnym emocjom?
Enneagram: 7w8
Socionika i MBTI: ENTp-ILE
Instynkt: sx

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie typu

#1013 Post autor: Snufkin » niedziela, 23 lutego 2014, 13:47

Komuś może pomoże w ustaleniu własnego typu:
http://www.fitzel.ca/enneagram/graphics ... indMap.png
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1014 Post autor: Ael » niedziela, 23 lutego 2014, 16:04

Po pierwsze: witam wszystkich serdecznie, zupełnie zapomniałam, że cztery lata temu założyłam tu konto. (Co ja wtedy na nim wypisywałam, rany...*nostalgia* najgorsze, ze wciąż te same problemy krążą. Niektórzy się nigdy nie uczą :P)

Obecnie mam dosyć częsty tu problem, mianowicie, nie wiem, jakim jestem typem enneagramu. A wolałabym wiedzieć, bo jakkolwiek by nie był, zbyt zdrowy on nie jesti chciałabym wiedzieć, jak najlepiej się kierować w stronę bycia "zdrowym".

Gdy zakładałam tu konto, byłam absolutnie przekonana, ze jestem typem 4w5, nie ma innej opcji.
Akurat wtedy jednak zaczął się okres sporych zmian w moim życiu i jak co jakiś czas robiłam sobie z ciekawości testy, to zaczęło mi wychodzić 1w2. Niespecjalnie się zgadzałam z "zimną" stroną tego typu, ale perfekcjonizm wydawał się pasowac, poza tym mam sporo takich adwokackich i Don Kichotowatych odruchów.
Z kolei w zeszłym roku miałam kolejne wielkie "bum", z którym jakoś do tej pory sobie nie mogę poradzić...jak to w takich czasach czasem bywa, wzięłam się za testy psychologiczne, w tym enneagram, i tutaj szok.

W polskim enneagramie wyszło mi czyste 2, podobnie jak w tym teście: http://www.eclecticenergies.com/enneagram/test-2.php
W tym http://www.eclecticenergies.com/enneagram/evaltest.php wyszło mi jakieś totalne kuriozum:
You are most likely a type 9.
Taking wings into account, you seem to be a 5w6 or 6w5.
A w tym http://similarminds.com/cgi-bin/sminds2 ... rminds3.pl mi wyszła bardzo niezdrowa czwórka (typy 2, 3 i 7 na drugim miejscu ex aequo).
No i teraz już nic nie wiem.

Na pewno nie czuję się trójką, siódemką ani ósemką.
Czytając opisy mam wrażenie, ze blisko mi do szóstki, trochę tez do dziewiątki, ale dziewiątce przeczy skłonność do podejmowania wyzwań.
z Dwójki mam gesty zupełnie bezinteresownej pomocy i potrzebę uwagi.

Tutaj próbuję przybliżyć moje motywacje, tak jak mi się one jawią:
Bliskość innych ludzi jest dla mnie bardzo ważna, ale równocześnie nie jestem w stanie uwierzyć, że ktoś może mnie zauważyć w jakikolwiek sposób.
Z drugiej strony uwaga od niewłaściwych osób tylko mnie drażni, w związku z czym przyjaźnie ulegają czasem selekcji.
W pracy/na studiach pogrążam sie w coraz głębszym prokrastynatorstwie (robię wszystko mniej więcej na bieżąco, ale coraz częściej mniej niż więcej), nie wkładam w to całego serca, jak dawniej, przestałam się zaharowywać. Zamiast tego staram się otwierać na kontakty ludzkie, bo zauważyłam, ze mi to po prostu służy. Mimo że z natury w sytuacjach stresowych odcinam się od bliskich i udaję, ze mnie nie ma/uciekam w fikcję/wylewam żale w internet, ale wiem, że to nie jest taktyka, która mi pomoże, wiec staram sie ostatnio przeprowadzać konfrontacje na bieżąco. Pomaga, aczkolwiek kosztuje wiele nerwów. Generalnie, jak już się kłócę, to na całego.
Lubię być doceniana ale nie upominam się głośno o "awanse" czy jakieś takie rzeczy.
Prowadzę raczej spokojny tryb życia, jednak w skrajnych sytuacjach podejmuje bardzo szybko bardzo impulsywne decyzje (co poprzedzone jest bardzo szybkim i intensywnym analizowaniem, którym zamęczam swoich znajomych).
W miłości...daję z siebie wszystko, ale gdy nie czuje zwrotu, to się mega odcinam emocjonalnie. Związki kończę ja, i to najczęściej z poczuciem, że dobrze zrobiłam.

Za swój główny cel życie szczęśliwe: umiarkowanie urozmaicone i takie, w którym mogłabym po prostu być soba i zajmować sie obowiązkami i hobby bez stresu. W otoczeniu przyjaciół i rodziny, bo jest to dla mnie cholernie ważne.

Jesli ktoś byłby w stanie trochę mi pomóc, byłoby super :)

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Rozpoznanie typu

#1015 Post autor: Yarpen_Zigrin » niedziela, 23 lutego 2014, 22:02

Snufkin pisze:Komuś może pomoże w ustaleniu własnego typu:
http://www.fitzel.ca/enneagram/graphics ... indMap.png
Ten schemat karmi moje ciche podejrzenia, że jestem 1w2. Z tych cech "małych" tak 50/50 dla 5 i dla 1, z motywacji mam rozdarcie, bo coś mi siedzi w stylu "być w porządku" i się ciągle samo-dyscyplinuję. Ale wiedza, szczególnie solidna jest bezcenna.

Ale dalej za dużo wątpliwości i niezgodności, więc udawajcie, że nic nie widzieliście.

Awatar użytkownika
kajzerka
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 23 stycznia 2014, 18:17

Re: Rozpoznanie typu

#1016 Post autor: kajzerka » poniedziałek, 24 lutego 2014, 09:03

Yarpen, małe pytanko, miszczu szydełka i haftu krzyżykowego: czy nadal uważasz, że jestem 2? :?:

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Rozpoznanie typu

#1017 Post autor: Yarpen_Zigrin » poniedziałek, 24 lutego 2014, 12:55

Tak, chociaż jesteś podobna do Duplo i Minki. Ale to wygląda trochę jak naśladownictwo, żeby się przypodobać, co by pasowało do 2.
Może podświadomie naciągam rzeczywistość do mojej teorii, może patrzę na Ciebie przez stare szkiełko 2, ale wydaje mi się, że rzeczywiście tak Cię odczuwam.

Czemu Ci zależy na moim zdaniu?

EDIT. Ale pamiętaj, żeby się nie przejmować moim zdaniem, (potraktuj je jak sugestie), tylko szukaj sama.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 lutego 2014, 13:00 przez Yarpen_Zigrin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kajzerka
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 23 stycznia 2014, 18:17

Re: Rozpoznanie typu

#1018 Post autor: kajzerka » poniedziałek, 24 lutego 2014, 13:00

Nie zależy. Z ciekawości pytam. :evil:

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1019 Post autor: Ael » poniedziałek, 24 lutego 2014, 13:04

Mi by zależało...chociaż nie wiem, na czyjej, bo was nie znam. jeszcze.

Awatar użytkownika
TasiemiecSpoleczny
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 2 sierpnia 2013, 11:30
Enneatyp: Lojalista

Re: Rozpoznanie typu

#1020 Post autor: TasiemiecSpoleczny » poniedziałek, 24 lutego 2014, 15:07

Ael pisze:Mi by zależało...chociaż nie wiem, na czyjej, bo was nie znam. jeszcze.
Socjonika, czy enneagram? :D
Bo po pogrubionym mam już ogólny pogląd na sprawę (buhaha).
Jak enneagram, to pomyśl o swoim dzieciństwie (chyba, że jest bardzo blisko) i dopasuj się do strachu/wstydu/gniewu, a potem poczytaj opisy typów z poszczególnych triad.
Wynik testu: Omniwertyk
Inv pisze:Czy to znaczy, że jestem homo?

ODPOWIEDZ