Rozpoznanie typu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
error_
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 13 maja 2008, 21:28

#91 Post autor: error_ » sobota, 26 lipca 2008, 14:05

Może nie motywy, ale tabelka zewnętrznej deklaracji typu vs. wewnętrzny (ukryty) warunek, może komuś się przyda. Zgadza się wam?

1. Chcę grać fair ALE Nie chcę się rozluźnić
2. Chcę kochać ALE Nie chcę wiedzieć
3. Chcę działać ALE Nie chcę zaufać
4. Chcę czuć ALE Nie chcę się cieszyć
5. Chcę wiedzieć ALE Nie chcę kochać
6. Chcę zaufać ALE Nie chcę się rozluźnić
7. Chcę się cieszyć ALE Nie chcę czuć
8. Chcę działać ALE Nie chcę grać fair
9. Chcę się rozluźnić ALE Nie chcę działać


5w4 ♀
Priestess of Mars

Awatar użytkownika
M.
Posty: 1196
Rejestracja: czwartek, 31 stycznia 2008, 20:31
Kontakt:

#92 Post autor: M. » sobota, 26 lipca 2008, 14:19

Wychodzi jedno przeciwieństwo- 2 i 5.
5w4, sp/sx
EII

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#93 Post autor: Orest_Reinn » sobota, 26 lipca 2008, 15:31

Dwa. 4 i 7. A te warunki można rozwinąć. Jak najdzie mnie ochota to opiszę na czym polega to u dwójki.

Awatar użytkownika
M.
Posty: 1196
Rejestracja: czwartek, 31 stycznia 2008, 20:31
Kontakt:

#94 Post autor: M. » sobota, 26 lipca 2008, 15:52

A faktycznie, dwa.
5w4, sp/sx
EII

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#95 Post autor: Eruantalon » sobota, 26 lipca 2008, 16:07

Tylko ta grzywa - ale o niej już mówiliśmy ;p
Jedynka chce być w porządku. Chce chronić swojej wizji świata, swojego systemu moralnego. Byc w prozadku DLA SIEBIE, nie dla innych.

Dwójka chce zdopbyć uznanie innych, wkradjając się w ich łąski, pomagając im, chce być "niezastąpiona" i podizwiana za to, kim jest dla innych.

Trójka chce osiagnąć prestiż, ziemskie dobra, być uważana za wybitna w swojej dziedzinie, w ogóle, najlepszą, najwspanialszą.

Czwróka po prostu chce być wyjatkowa. Niepowtarzalna, jedyna, unikatowa, inna niż wszyscy.

Piatka chce bronic swej niezależność, bezpieczeństwa, spokoju, docinając się od wszystkiego i wszystkich. Nie chce sie angazować. Chce trzymać sie z dala. CHce wszystko zracjonalizować, wytłumaczyć, by użyć wiedzy do obrony.

Szóstka chce bronić swej niezależności poprzez nieufność. Nie chce wierzyć innym ludziom, faktom. Chce się upewnić.

Siódemka, powierzchownie rzecz ujmujac, chce sie dobrze bawić. Głebiej patrzac, chce uciec od przykrosci tego swiata, bolączek, problemów, zkłądajac maskę wiecznie zadowolonej, radosnej, tańcząc, pijac i śpiewając.

Ósemka chce chronić swej niezależności i bezpieczeństwa psychicznego rpzez pokazanie, ze jest twarda, nie do złąmania, silna.

Dziewiatka... chce pozostać bezstronna, nie ryzykować zaangażowaniem poprzez działanie. (w odróznieniu od 5';ki która nei chce angażować EMOCJI, ona nie angażuje DZIAŁANIA).

Tak bardzo pokrótce.
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
*nadia*
Posty: 326
Rejestracja: wtorek, 26 sierpnia 2008, 23:38

#96 Post autor: *nadia* » wtorek, 26 sierpnia 2008, 23:50

[quote="GARNIAK od GIERTYHA:)"]Zwracam sie do tych ktorzy sie znają na tym. BO mam problem z rozpoznaniem typu .Sa to 2 kolezanki :


kasia
wyraza wszystkie emocje-obojetnie kto jest z boku
wszystkim sie bardzo przejmuje
potrzebuje uznania
dluuuuuugo podejmuje decyzje
egocentryczka
radosna
nie lubi byc gorsza
lubi przy wszystkich demaskowac innych intencje ,zamiary
inteligentna
bardzo subiektywna

podejzewan u niej 6w7 7w6 6w5


jestem niemal pewna, że 3w4 :)

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#97 Post autor: Miltado » wtorek, 26 sierpnia 2008, 23:54

Eruantalon pisze:
Jedynka chce być w porządku. Chce chronić swojej wizji świata, swojego systemu moralnego. Byc w prozadku DLA SIEBIE, nie dla innych.
Trochę nie pasuje mi to z wizją jedynek które znam. "One mają jedyną słuszną wizje świata i najlepiej wprowadzali by to stopniowo w życie"
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#98 Post autor: Eruantalon » środa, 27 sierpnia 2008, 00:28

Trochę nie pasuje mi to z wizją jedynek które znam. "One mają jedyną słuszną wizje świata i najlepiej wprowadzali by to stopniowo w życie"
Nie widzę sprzeczności ; >
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#99 Post autor: NoMatter » środa, 27 sierpnia 2008, 10:16

Siódemka, powierzchownie rzecz ujmujac, chce sie dobrze bawić. Głebiej patrzac, chce uciec od przykrosci tego swiata, bolączek, problemów, zkłądajac maskę wiecznie zadowolonej, radosnej, tańcząc, pijac i śpiewając.
Błąd. Siódemka jest pod wiecznym działaniem strachu. Strachu że się jej coś nie uda, że sobie nie poradzi. Ten strach jest tak mocny że włazi do podświadomości człowieka, podświadomość można powiedzieć usuwa źródło strachu :arrow: nie daje się na nim skupić. Dlatego siódemka skupia się na wszystkim tylko nie na tym co jest potrzebne.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#100 Post autor: Eruantalon » środa, 27 sierpnia 2008, 11:35

Trafne ujęcie, lepsze od mojego. ; )
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
Lawenda
Posty: 147
Rejestracja: piątek, 21 marca 2008, 15:22

#101 Post autor: Lawenda » środa, 27 sierpnia 2008, 13:54

*nadia* pisze:
GARNIAK od GIERTYHA:) pisze:Zwracam sie do tych ktorzy sie znają na tym. BO mam problem z rozpoznaniem typu .Sa to 2 kolezanki :


kasia
wyraza wszystkie emocje-obojetnie kto jest z boku
wszystkim sie bardzo przejmuje
potrzebuje uznania
dluuuuuugo podejmuje decyzje
egocentryczka
radosna
nie lubi byc gorsza
lubi przy wszystkich demaskowac innych intencje ,zamiary
inteligentna
bardzo subiektywna

podejzewan u niej 6w7 7w6 6w5


jestem niemal pewna, że 3w4 :)
3w4 albo 4w3.
"Chcę być większy niż moja sztuka"
- Herbert von Karajan

4w3 sx/sp INFp

Awatar użytkownika
Jar of gypsy tears
Posty: 49
Rejestracja: wtorek, 4 marca 2008, 11:46
Lokalizacja: Skierniewice
Kontakt:

#102 Post autor: Jar of gypsy tears » środa, 27 sierpnia 2008, 14:43

Ja wiem co to za typ. Typ neurotyczny!

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#103 Post autor: Absynt » środa, 27 sierpnia 2008, 22:29

Jedynki: Reformatorzy, Sedziowie, Perfekcjonisci

Jedynki sa skupione na osobistej integralnosci i moga byc madre, bystre, wnikliwe i inspirujace w swoim zyciowym zadaniu, jakim jest poszukiwanie prawdy. Maja tez tendencje do odcinania sie od wad, lub tego co uwazaja za swoje wady (np. negatywne emocje) i moga sie przez to stac hipokrytami lub moga byc hiperkrytyczne wobec innych, szukajac zludzenia cnot, by ukryc pod nimi swe wlasne wady. Najwieksza obawa Jedynek jest bycie niedoskonalym, lub nawet zlym czlowiekiem. Najwyzszym celem jest zas perfekcja.

Fiksacja ego: Pretensja
Przyswiecajaca idea: Perfekcja
Zacieklosc: Zlosc
Cnota: Spokoj ducha
Punkt stresu: 4
Punkt bezpieczenstwa: 7


Dwojki: Pomocnicy, Dawcy, Opiekunowie, Asystenci

Dwojki w zdrowiu sa wspolczujace, dbale, hojne i opiekuncze, lecz moga tez byc calkiem sklonne do "przylepiania sie", moga zalewac swoimi prosbami, lub tez manipulowac. Dwojki ponad wszystko chca byc kochane i obawiaja sie, ze sa niewarte milosci.

Fiksacja ego: Pochlebstwo
Przyswiecajaca idea: Wolnosc
Zacieklosc: Duma
Cnota: Pokora
Punkt stresu: 8
Punkt bezpieczenstwa: 4


Trojki: Zdobywcy, Wykonawcy

Trojki sa z reguly bardzo latwo sie adaptuja i zmieniaja. Niektore krocza przez zycie z pewnoscia siebie i prawdziwoscia, podczas gdy inne przybieraja na swe oblicze serie publicznych masek, wierzac, ze granie roznych rol przyniesie im akceptacje, lecz zatracaja w ten sposob obraz prawdziwych siebie. Trojki sa motywowane potrzeba sukcesu oraz bycia postrzeganym jako osoba, ktora odniosla sukces.

Fiksacja ego: Proznosc
Przyswiecajaca idea: Nadzieja
Zacieklosc: Podstep
Cnota: Prawdziwosc
Punkt stresu: 9
Punkt bezpieczenstwa: 6


Czworki: Romantycy, Indywidualisci, Esteci, Artysci

Czworki sa prowadzone przez pragnienie zrozumienia siebie i znalezienia miejsca na swiecie. Czesto obawiaja sie, ze nie maja zadnej tozsamosci, lub ze niewiele znacza. Czworki odznacza indywidualizm i czesto bywaja wyjatkowo kreatywne, intuicyjne i w zdrowiu sa bardzo humanitarne. Jednakowoz posiadaja zwyczaj wycofywania sie do wnetrza, desperacko szukajac w sobie czegos, czego nigdy nie odnajduja i popadaja w ten sposob w spirale depresji.

Fiksacja ego: Melancholia
Przyswiecajaca idea: Oryginalnosc
Zacieklosc: Zazdrosc
Cnota: Spokoj umyslu
Punkt stresu: 2
Punkt bezpieczenstwa: 1


Piatki: Eksperci, Mysliciele, Obserwatorzy, Badacze

Piatki sa zmotywane pragnieniem zrozumienia faktow na temat swiata dookola nich. Wierzac, ze sa warte tylko tyle, ile potrafia zdzialac, Piatki nauczyly sie wycofywac, by obserwowac przenikliwym spojrzeniem i by wypowiadac sie tylko wtedy, gdy swymi slowami moga wstrzasnac swiatem swoimi obserwacjami. Czasem czynia tez tylko to. Niektore Piatki znane byly z tego, ze porzucily swiat, zostajac samotnikami i scieraja wszelkie kontakty socjalne szorstkim cynizmem. Obawa piatek jest niekompetencja lub bezuzytecznosc, a nade wszystko pragna byc zdolne i konkretne.

Fiksacja ego: Sknerstwo
Przyswiecajaca idea: Wszechwiedza
Zacieklosc: Chciwosc
Cnota: Bezstronnosc
Punkt stresu: 7
Punkt bezpieczenstwa: 8


Szostki: Lojalisci, Bohaterowie, Rebelianci, Obroncy, Sceptycy

Szostki nade wszystko potrzebuja bezpieczenstwa. Odznaczaja sie niezachwiana lojalnoscia i odpowiedzialnoscia, ale raz zdradzone, niechetnie zaufaja ponownie. Sa szczegolnie narazone na lekowe myslenie i emocjonalny oraz reaktywny niepokoj oraz paranoidalne zachowanie. Szostki reaguja na swoj strach fobicznie, unikajac niewygodnych sytuacji lub kontr-fobicznie, czyli przyjmujac bezposrednia konfrontacje ze swoim strachem.

Fiksacja ego: Tchorzostwo
Przyswiecajaca idea: Wiara
Zacieklosc: Strach
Cnota: Odwaga
Punkt stresu: 3
Punkt bezpieczenstwa: 9


Siodemki: Entuzjasci, Awanturnicy

Siodemki kochaja przygody. Ciagle sa zajete wieloma czynnosciami, pelne energii i entuzjazmu niczym Piotrus Pan. W najlepszej formie czerpia z zycia wszystkie jego dary i prawdziwie zyja chwila. W niezdrowiu Siodemki wariacko pedza z jednego doswiadczenia w kolejne, zbyt zleknione rozczarowaniem by wlasciwie sie cieszyc. Obawa Siodemek jest to, ze zycie moze je omijac.

Fiksacja ego: Planowanie
Przyswiecajaca idea: Praca
Zacieklosc: Lakomstwo
Cnota: Trzezwosc
Punkt stresu: 1
Punkt bezpieczenstwa: 5


Osemki: Szefowie (Mavericks, Challengers, Asserters)

Osemki cenia swoja sile i pragna byc silne oraz kontrolowac. Na ich uwadze lezy samozachowawczosc. Sa naturalnymi liderami, ktorzy moga byc badz przyjazni i hojni lub despotycznie manipulatywni, bezwzgledni i chcacy zniszczyc wszystko, co stoi na ich drodze. Osemki zadaja kontroli nad wlasnym zyciem i przeznaczeniem i obawiaja sie bycia skrzywdzonym lub kontrolowanym przez innych.

Fiksacja ego: Zemsta
Przyswiecajaca idea: Prawda
Zacieklosc: Nadmiar (zadza)
Cnota: Niewinnosc
Punkt stresu: 5
Punkt bezpieczenstwa: 2

Dziewiatki: Mediatorzy, Rozjemcy

Dziewiatki rzadzone sa swoja empatia. W najlepszym sa wrazliwe, delikatne, uspokajajace i zyjace w pokoju ze swiatem. Zdarza im sie tez jednak unikac konfliktow i bezwiednie podazac za rozkazami i zyczeniami innych. Moga tez sie wycofywac i zamykac sie emocjonalnie i mentalnie. Obawiaja sie konfliktu spowodowanego ich umiejetnoscia jednoczesnego rozumienia nawet przeciwstawnych punktow widzenia i poszukuja spokoju umyslu ponad wszystko. Dziewiatki sa szczegolnie sklonne do dysocjacji i pasywnej agresji.

Fiksacja ego: Opieszalosc
Przyswiecajaca idea: Milosc
Zacieklosc: lenistwo
Cnota: Dzialanie
Punkt stresu: 6
Punkt bezpieczenstwa: 3
Ostatnio zmieniony piątek, 19 lutego 2010, 00:13 przez Absynt, łącznie zmieniany 1 raz.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
M.
Posty: 1196
Rejestracja: czwartek, 31 stycznia 2008, 20:31
Kontakt:

#104 Post autor: M. » czwartek, 28 sierpnia 2008, 18:37

Dzięki, Absynt. Prawdziwe jak diabli.
5w4, sp/sx
EII

Awatar użytkownika
Lawenda
Posty: 147
Rejestracja: piątek, 21 marca 2008, 15:22

#105 Post autor: Lawenda » piątek, 29 sierpnia 2008, 21:09

Absynt pisze: Trojki: Zdobywcy, Wykonawcy

Trojki sa z reguly bardzo latwo sie adaptuja i zmieniaja. Niektore krocza przez zycie z pewnoscia siebie i prawdziwoscia, podczas gdy inne przybieraja na swe oblicze serie publicznych masek, wierzac, ze granie roznych rol przyniesie im akceptacje, lecz zatracaja w ten sposob obraz prawdziwych siebie. Trojki sa motywowane potrzeba sukcesu oraz bycia postrzeganym jako osoba, ktora odniosla sukces.

Fiksacja ego: Proznosc
Przyswiecajaca idea: Nadzieja
Zacieklosc: Podstep
Cnota: Prawdziwosc
Punkt stresu: 9

Punkt bezpieczenstwa: 6
I ja wątpiłam w swoje skrzydło 3.
"Chcę być większy niż moja sztuka"
- Herbert von Karajan

4w3 sx/sp INFp

ODPOWIEDZ