Instynkty - opis.

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu

Jestem:

sx/sp
76
39%
sx/soc
27
14%
sp/sx
40
21%
sp/soc
25
13%
soc/sp
8
4%
soc/sx
18
9%
 
Liczba głosów: 194

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Instynkty - opis.

#286 Post autor: Ael » środa, 10 września 2014, 23:20

sx/so
Motywacja: posiadanie wpływu na innych, podważanie hipotez, zmierzenie się z konwencją.
Znane role: prowokator, aktywista.
Znani sx/so: Madonna, John Lennon, Yukio Mishima, Robin Williams, Drew Barrymore, Richard Simmons, Elvis, Bono, George Michael, Sinead O'Connor, Joan of Arc.
Test mówi, że to właśnie ja :3
Coś w tym jest...



Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Instynkty - opis.

#287 Post autor: Ninque » piątek, 12 września 2014, 17:19

a ja nie moge zmienić w ankiecie ma sx/so a ze mnie takie fajne so/sx!
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Instynkty - opis.

#288 Post autor: Irranea » piątek, 12 września 2014, 17:21

Też źle się zaznaczyłam w tej ankiecie.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Instynkty - opis.

#289 Post autor: Ninque » piątek, 12 września 2014, 17:56

Btw Ael opisy instynktów warto czytać w kontekscie enneatypu tu masz dla czwórek :)
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Instynkty - opis.

#290 Post autor: Cotta » piątek, 12 września 2014, 19:45

Jak gadaliśmy w Osłoninie o instynktach, to mi się przypominał "test krzesełkowy". Gdzieś się na forum przewinął, ale wkleję dla przypomnienia:

Sx po wejściu do pomieszczenia, w którym znajdują się nieznane mu osoby, w pierwszej kolejności szuka kogoś, z kim mógłby się zaprzyjaźnić.

So po wejściu do pomieszczenia, w którym znajdują się nieznane mu osoby, w pierwszej kolejności stara się ustalić panującą w grupie hierarchię, żeby znaleźć w niej miejsce dla siebie.

Sp po wejściu do pomieszczenia, w którym znajdują się nieznane mu osoby, w pierwszej kolejności stara się znaleźć dla siebie wygodne krzesło.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty - opis.

#291 Post autor: Snufkin » piątek, 12 września 2014, 19:55

Cotta pisze:Sp po wejściu do pomieszczenia, w którym znajdują się nieznane mu osoby, w pierwszej kolejności stara się znaleźć dla siebie wygodne krzesło.
Ja bym wybrał 'bezpieczne'. Nie każde wygodne krzesło jest warte podjęcia ryzyka podejścia do niego, sp by wybrało miejsce w którym czułoby się komfortowo.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Instynkty - opis.

#292 Post autor: Cotta » piątek, 12 września 2014, 20:03

Się zgadzam się, bo mogę szukać krzesła blisko drzwi, żeby móc wyjść w każdej chwili, blisko ekranu, żeby dobrze widzieć, przy oknie, żeby się pogapić na drzewa, nie bezpośrednio pod klimatyzacją, bo mi będzie wiało... niemniej sedno polega na tym, że jak jesteś sp, to w pierwszej kolejności szukasz odpowiadającego Ci miejsca do siedzenia.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Instynkty - opis.

#293 Post autor: atis » piątek, 12 września 2014, 22:54

Jestem tak totalnie i całkowicie sp, że jeśli miałabymm jakiekolwiek wątpliwości to w tym momencie bym się ich pozbyła ;)
Jednocześnie widzę jak bardzo NIE jestem so, bo relacje/hierarchie to zobaczę może z czasem albo i nie zobaczę nigdy.
Sx o tyle że jak już siądę koło okna/drzwi/blisko wejścia, to 'zaprzyjaźniam się' z osobnikiem obok, bo skoro też wybrał jedyną słuszną miejscówkę to mamy coś wspólnego ;p
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Instynkty - opis.

#294 Post autor: Cotta » sobota, 13 września 2014, 01:40

Cotta pisze: So po wejściu do pomieszczenia, w którym znajdują się nieznane mu osoby, w pierwszej kolejności stara się ustalić panującą w grupie hierarchię, żeby znaleźć w niej miejsce dla siebie.
Tak jeszcze w ramach korygowania. Myślę, że powyższe bardziej dotyczy Fi-ceniących, u Fe-ceniących fajnie to opisała Rilla ileś stron temu:
Gdy mam do czynienia z jakąś grupą ludzi, pierwsze co robię, to porównuję ją ze mną (tzn. czy pasuję, czy nie, czy mamy coś wspólnego, czy będę się w niej dobrze czuła).
Czyli nie tyle odnajdywanie się w hierarchii, co w atmosferze grupy, ale wciąż uwaga jest skoncentrowana na grupie, a nie na jednostkach czy miejscu do siedzenia.
Sx o tyle że jak już siądę koło okna/drzwi/blisko wejścia, to 'zaprzyjaźniam się' z osobnikiem obok, bo skoro też wybrał jedyną słuszną miejscówkę to mamy coś wspólnego ;p
To u mnie Sx przełoży się na to, że jak zobaczę kogoś, kogo lubię, to go capnę i zawlokę do tego miejsca, które sobie upatrzyłam jako komfortowe.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Instynkty - opis.

#295 Post autor: Ninque » sobota, 13 września 2014, 11:21

So po wejściu do pomieszczenia, w którym znajdują się nieznane mu osoby, w pierwszej kolejności stara się ustalić panującą w grupie hierarchię, żeby znaleźć w niej miejsce dla siebie.
Gdy mam do czynienia z jakąś grupą ludzi, pierwsze co robię, to porównuję ją ze mną (tzn. czy pasuję, czy nie, czy mamy coś wspólnego, czy będę się w niej dobrze czuła).
do mnie oba pasują i po prostu odnosze wrażenie ze to co Rilla napisała (bardzo trafnie z resztą) jest uzupełnieniem wcześniej podanej definicji :)
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Instynkty - opis.

#296 Post autor: Intan » sobota, 13 września 2014, 13:17

Ninque pisze:a ja nie moge zmienić w ankiecie ma sx/so a ze mnie takie fajne so/sx!
Ja za to nie wiem, jakim cudem zaznaczyłam tu kiedyś sp/sx... :?
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Instynkty - opis.

#297 Post autor: Ael » piątek, 19 września 2014, 23:57

Ninque pisze:Btw Ael opisy instynktów warto czytać w kontekscie enneatypu tu masz dla czwórek :)
Czytałam. Wahałam się wtedy, czy so czy sx jest dla mnie ważniejsze, bo w sumie mam dość wyrównane oba. Ale jednak odrobinę bardziej sx, zwłaszcza ostatnio...

Awatar użytkownika
kajzerka
Posty: 95
Rejestracja: czwartek, 23 stycznia 2014, 18:17

Re: Instynkty - opis.

#298 Post autor: kajzerka » czwartek, 12 lutego 2015, 11:56

Jak najlepiej jest się dobierać w pary pod względem instynktów? Czy tak, aby te instynkty były identyczne (np. sx/sp z sx/sp itd.), czy lepiej może na zasadzie kontrastu i przeciwieństw (czyli np. sp/sx z sx/sp)? Jak sądzicie z obserwacji, doświadczenia?
Domyślam się, że nie jest najlepiej gdy osoba sx/cośtam, lub cośtam/sx, zwiąże się z kimś, kto nie ma w ogóle tego sx w instynktach. Takie osoby chyba nawet z miejsca się odpychają. ;<
Pytam nie tylko o relacje intymne, jestem ciekawa też jak to działa w przypadku zwykłych znajomości. Jest gdzieś może o tym coś? Jak na siebie ludzie wzajemnie wpływają?

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Instynkty - opis.

#299 Post autor: Snufkin » czwartek, 12 lutego 2015, 13:41

Chyba szukają podobnych mnie tam soc u innych o ile nie irytuje to jest po prostu chłodno neutralne.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Instynkty - opis.

#300 Post autor: Ninque » czwartek, 12 lutego 2015, 23:12

według teorii boogiego najlepiej jest mieć identyczne instykty i w sumie to się mogę zgodzić
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

ODPOWIEDZ