Enneagram narodu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
exiled
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 30 marca 2007, 21:51

#31 Post autor: exiled » środa, 2 maja 2007, 00:47

3 teorie i kazda posiada bledy i opozycyjne skrajnosci...
mi sie wydaje, ze polacy zbyt czesto odsuwaja od siebie problemy, i maja tendencje do myslenia, ze 'cos im sie poprostu nalezy' - nie wazne za co i jak...natomiast jesli idzie o organizacje zycia, pracy...z jednej strony sa uwazani za obibokow, z drugiej cala europa zachwyca sie ich pracowitoscia...ja akurat pracuje z bardzo zorganizowanymi polakami i nie moge powiedziec zlego slowa...


8w7, INTJ 'inventor'

hols
Posty: 246
Rejestracja: wtorek, 7 listopada 2006, 09:51

#32 Post autor: hols » środa, 2 maja 2007, 20:07

exiled pisze:3 teorie i kazda posiada bledy i opozycyjne skrajnosci...
Gdzie są te skrajności i błędy ? Przekonaj mnie. Jak dla mnie to te 3 terorie są raczej zbliżone.
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 maja 2007, 11:26 przez hols, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#33 Post autor: ewutek » środa, 2 maja 2007, 23:30

hols pisze:Jakie maci Wy spostrzeżenia, czy te opisy do Was pasują ?
Koncepcje cech narodowych wydają się trafne. Każda akcentuje nasz słynny słomiany zapał i zdolność widowiskowego wywijania szabelką.
Wybrane przeze mnie punkty z koncepcji K. Dąbrowskiego z grubsza (najlepiej) oddają moją wyssaną z mlekiem matki hej-siup-polskowatość:
Polityka pisze:3.) Koncepcja Kazimierza Dąbrowskiego
...
6. upór, podatność na rozwój
7. poczucie wolności, niezależności, indywidualizm
...
1. nadmierna pobudliwość emocjonalna, labilność, słomiany ogień, podejrzliwość, nieufność, niecierpliwość, stosowanie zasady wszystko albo nic
2. lekkomyślność, powierzchowność, skłonność do pochopnej syntezy, branie pragnień za rzeczywistość
3. personalizm, uwzględnianie ogólnego wrażenia (gestu, uśmiechu, sposobu bycia) zamiast przesłanek obiektywnych
4. klikowość, podatność na oddziaływanie nielicznych, lecz dobrze zorganizowanych zespołów
Potwierdza się moje ISTj.
5w6

Awatar użytkownika
Felis Lynx
Posty: 87
Rejestracja: środa, 13 lutego 2008, 01:30
Lokalizacja: zza Żelaznej Kurtyny

#34 Post autor: Felis Lynx » czwartek, 17 lipca 2008, 15:08

Basketcase pisze:Nie chcę się bawić w ustalanie typów narodów, ale ci Rosjanie są kompletnie chybieni, oni nie mają nic wspólnego z Czwórkami. Polska jest już bardziej Czwórkowa, ale jest to Czwórka bardzo niezdrowa.
Wydaje mi się, ze Rosja jako panstwo jest jak najbardziej czwórkowa - zawsze miała ambicje kroczyć własną drogą, odrzucając ogólnoświatowe tendencje (przykład - rewolucja październikowa i odrzucenie "zgniłego kapitalizmu"); do tego w sumie jest specyficzna - nie należy ani do Europy, ani do Azji;nie mówiąc już o bogactwie wewnętrznym - tyle religii i narodów.
Co do społeczenstwa to ma ono w sobie wiele z szóstki - ciągłe posłuszeństwo wobec władzy, od której jakaby nie była oczekuje ono opieki. Do tej pory ojczulek Stalin ma tam oddanych wyznawców...
Грязь !

ISFp - 9

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#35 Post autor: Snufkin » sobota, 19 lipca 2008, 23:16

.
Ostatnio zmieniony środa, 17 marca 2010, 18:04 przez Snufkin, łącznie zmieniany 5 razy.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Łukasz:)
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 22 maja 2007, 11:55
Lokalizacja: trudno powiedzieć

#36 Post autor: Łukasz:) » niedziela, 20 lipca 2008, 12:14

1 - Szwajcaria - perfekcja w każdym calu
2 - Włosi - zapytajcie polskich turystek dlaczego
3 - USA - tylko biali z klasy średniej
4 - Francja - wiadomo dekadencja i artyści
5 - Tybet - buddyjskie zamulenie i izolacja przed światem
6 - Niemcy - lojalność i powaga dla prawa to ich cecha narodowa
7 - Brazylia - piłeczka, zabawa i dziewczyny
8 - Hiszpania - kult macho
9 - Meksyk - przysłowiowe lenistwo meksykańców
Hmm dobry jesteś.Moja książka o enneagramie mam identyczne typowania krajów<poza Tybetem u mnie kraj 5 to Wielka Brytania> .Ale mimo wszystko gratuluje zmysłu obserwacji.
4w3 so/sp/sx|MBTI:ENTJ
Global 5 :Egocentric

"efrgasf gfbbng dsxcxczz qedvsbgbs" Rcdscs Tdcaa

głowa do wycierania
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 16:42

#37 Post autor: głowa do wycierania » sobota, 6 września 2008, 18:03

1. Kraje muzułmańskie
2. Rosja- to generalnie ciepli i otwarci ludzie całkowicie podporządkowani władzy
3. USA
4. Francja- zacięcie artystyczne i państwo opiekuńcze
5. Skandynawia- ład porządek, dużo wolności i wysoki poziom edukacji.
6. Niemcy i Chiny
7. zdecydowanie Włochy może brazylia
8. Hiszpania, Polska, Irlandia- przywiązanie do tradycji i duża przedsiębiorczość
9. Indie- postawa bierna i pasywna
"kochanie dzięki tobie stałem się lepszym człowiekiem, dlatego muszę poszukać sobie kogoś innego"

5w4

Awatar użytkownika
Yennefer
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2008, 10:36

#38 Post autor: Yennefer » niedziela, 7 września 2008, 09:54

Snufkin pisze: 2 - Włosi - zapytajcie polskich turystek dlaczego
:D
Ja na początku stawiałam na 7, ale w sumie masz rację. To teraz muszę się zastanowić jak z takim wytrzymać :lol:
ENTP.

hey you, don't tell me there's no hope at all

Perwik
Posty: 3600
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 23:08

#39 Post autor: Perwik » niedziela, 7 września 2008, 10:50

tak sobie postrzelam intuicyjnie, bez analizowania :P :

1 - Japończycy !!

7 - Hiszpanie, Włosi

5 - Grecy :P

4 - Francuzi, Brytyjczycy

3 - Niemcy

2 - Ukraińcy

6 - Czesi

9 - Polacy :P

8 - Amerykanie :P

Awatar użytkownika
bohemian angel
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 23 czerwca 2009, 16:30
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Brno

#40 Post autor: bohemian angel » czwartek, 25 czerwca 2009, 17:53

Czesi - 9 :)

wg. artykułu Krzysztofa Wirpszy

http://www.taraka.pl/index.php?id=9g_dziewiatka


"Czesi przypominają tu tolkienowskich Hobbitów lub milne'owskich Puchatków - stroniących od zamieszania tego świata i spokojnie smakujących życie we własnych pieleszach. Oddaje to dobrze jedno z charakterystycznych porzekadeł tego kraju "to chce klid" ("to wymaga spokoju") - oznaczające mniej więcej tyle co nasze: "Spokojnie, spokojnie. Nie od razu Kraków zbudowali!", a więc zachęcająca do odpoczynku, i pozostawienia - przynajmniej na jakiś czas - rzeczy ich naturalnemu biegowi. Jest to istota "sielankowości" Gapy, który nie jest nigdy pewien czego chce, a co za tym idzie nigdzie się nie spieszy i woli poczekać, aby inni wypowiedzieli się pierwsi. Nie śpieszno mu rzucać się w wir wydarzeń, który zazwyczaj postrzega jako dysonans i zgiełk."

Chinook
Posty: 1122
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 23:30

#41 Post autor: Chinook » czwartek, 25 czerwca 2009, 18:30

Nacjami, może sie powtarzać:
1- Niemcy, Szwajcarzy, Japończycy, Amerykanie, wiecznie dążenie do perfekcji jesli chodzi o karierę zawodowa lub jakość produktów krajowych.
2 - Słowianie i Latynosi za gościnność, Niemcy i Brytyjczycy za zapewnianie socjala emigrantom z Afryki i Azji.
3 - Rosjanie, Amerykanie, Niemcy, Francuzi - wojny dla powiekszenia przestrzeni życiowej, odkrywanie i kolonizacja Ameryki, wyścig zbrojeń, wyścig w podboju kosmosu.
4 - Francuzi, Hindusi, Hiszpanie - takie kolorowe ptaszki, używające dziwnego języka i mające dziwny gust muzyczny i filmowy, Polacy - wyrzutki Europy, nikt nas nie kocha a mieliśmy taką smutną historie. :( , Niemcy - to oni stworzyli Wertera i Tokio Hotel.
5 - Polacy za pomysłowość i ponure gęby w tramwaju, Finowie za spokój i flegmatyzm Anglicy za flegmatyzm, poza tym tylko oni mogli dać światu ludzi, którzy pokazali specyficzne poczucie humoru piątek. Chińczycy, Japończycy też za flegmatyzm i pomysłowość.
6 - Niemcy, Chińczycy, Japończycy, Rosjanie - wierni cesarzowi albo carowi, "my tylko wykonywalismy rozkazy wysoki trybunale".
7 - Włosi i Latynosi - fircyki, imprezowicze, kolorowe ptaki, Kanadyjczycy, bo mnóstwo komików jest z tego kraju - Jim Carrey, Leslie Nielsen, John Candy, Jon Lajoie itp, Polacy, też mamy poczucie humoru, bardzo zróżnicowane - Bareja, Laskowik, Mumio itp, kochamy dobrą zabawę z finałem pod stołem na weselu itp. Poza tym polskie sandały na skarpety rozbawią każdego.
8 - Niemcy i Rosjanie, chcieli panowac nad światem, ale im znowu nie wyszło, teraz lubią miec kontrolę w rejonie i wtykają nos w nie swoje sprawy, Amerykanie, żandarmi świata, wszędzie muszą być i mieć zdanie.
9 - Czesi, idący w kimę po wieczornym "Kreciku", Walijczycy równie wyraziści jak angielska mgła, Brazylijczycy, Argentyńczycy, ogólnie latynosi - maniana, siesta itp oraz Romowie i inne mniejszości jadące na zasiłku socjalnym, byleby sie nie przepracować.

Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 283
Rejestracja: niedziela, 25 stycznia 2009, 15:24

#42 Post autor: Petroniusz » piątek, 26 czerwca 2009, 21:04

1. Niemcy, Japońcy-perfekcjoniści w każdym calu.
2. Włosi ze względu na gościnność
3. Amerykanie, ze względu na kult pracy i sukcesu
4. Francuzi bo po prostu kraj kojarzący się z romantyzmem
5. Anglicy ze względu na swoją powściągliwość i zdystansowanie
6. Polacy bo są bardzo sceptyczni, lojalni i często czujący się mocni w grupie
7. Australijczycy, Nowozelandczycy i Włosi ze względu na beztroskie podejście do życia
8. Rosjanie ze względu na dziki i agresywny temperament i chęc kontrolowania i robienie wszystkiego z wielkim hukeim i rozmachem.
9. Wszelkiego rodzaju buddyści
7w6 ENTP

Awatar użytkownika
Afik
Posty: 46
Rejestracja: niedziela, 28 czerwca 2009, 20:15

#43 Post autor: Afik » niedziela, 28 czerwca 2009, 21:34

Gdy jesteśmy na swoim, to narzekamy. Gdy tracimy swój kraj, to rozpaczamy.
Polska to 4.
niech będzie 3...

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#44 Post autor: Miltado » niedziela, 19 lipca 2009, 22:30

Czytałem o tym trochę w książce o Enneagramie. Zupełnie nie zgadzam się z autorem, że istnieją tzw. typy narodów. Enneagram to raczej sprawa indywidualna każdej osoby, a samo społeczeństwo składa się z wielu samodzielnych i niezależnych jednostek.

Jeżeli dobrze pamiętam to wg. książki:
Polska - to 6
USA - 3
Francja-4

(Autorzy nie uwzględniają skrzydeł) Takie poglądy o enneagramowych państwach wynikają chyba raczej ze stereotypów i ogólnie przyjmowanych wartości (zaradny amerykanin - sukces, rokefeler, przypisujemy 3), (Polakom przypisuje się ksenofobię, strach przed przedsięwzięciem, lojalność - no i mamy 6).

Ja czymś takim się nie sugeruje.
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Wanilia
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 19:05

Re:

#45 Post autor: Wanilia » czwartek, 8 października 2009, 20:38

Afik pisze:Gdy jesteśmy na swoim, to narzekamy. Gdy tracimy swój kraj, to rozpaczamy.
Polska to 4.
Dokładnie, prawie nic nigdy w 100% nie jest w stanie zadowolić naszego marudnego i wiecznie narzekającego narodu. Nawet jak jest dobrze, mentalność ludzka wynajdzie dziury w systemie, ale skończy się na narzekaniu, bo to ulubione zajęcie ludzi w tym kraju. Biadolenie i niechęć do zmienienia tego, na co się narzeka. A jak pojawia się możliwość zmiany, to usprawiedliwianie poprzednich władz, mówienie, że kiedyś to było lepiej itd. No albo 4 albo chore 1... :)
Adwokat (1w2)

ODPOWIEDZ