Enneagram narodu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram narodu

#91 Post autor: Pierzasta » piątek, 5 sierpnia 2011, 15:54

boogi pisze:Odnośnie Polaków jako "niezdrowych 2 pchających się wszędzie gdzie ich nie chcą", to raczej mało znam takich osób i z moich prywatnych informacji od zagranicznych znajomych wynika, że raczej Polacy nie są postrzegani ani jako pchający się wszędzie, ani jako niechciani. Ale ja znam głównie dobrych, wykwalifikowanych robotników, którzy zaczynali jeździć na saksy (tj. do pracy za granicą, głównie do Niemiec i Anglii, czasem też Francja i Włochy, albo do USA), którzy jak już kończyli pracę okresową i wracali do kraju naszego, to ich pracodawcy chcieli utrzymać kontakt i upewniali się, że jak Polacy będą znowu chcieli w kraju zagranicznym pracować, to właśnie u nich ponownie się zatrudnią. Oceniani są jako samodzielni i przedsiębiorczy i tutaj znowu potwierdzam swój stereotyp zdrowej Trójki ;)

Co do Rosjan, to taki stereotyp mi pasuje z tego co widzę w filmach, czytam w książkach itp - bawi się, przytula, ale nigdy nie wiesz kiedy mu nie odpierdzieli i nie przejdzie w chorą Ósemkę, dodatkowo też zwykle Kreml przedstawia się jako Piątki (mistrzowie szachowi dowodzący armią) lub Ósemki (przywódcy partyjni). Jakby nie patrzeć, kult siły jest tam silny. Aczkolwiek, nie znam Rosjan osobiście więc ciężko mi coś więcej powiedzieć o ich naturze. Znam książki zachodnie (kryminały MacLeana czy Clancy'ego gdzie Rosjanie są przedstawieni jak to opisałem dwa zdania wcześniej), znam też polskie dokumenty historyczne opisujące IIWŚ i PRL gdzie jest pokazana ich twarz jako morderców (chore piątko-ósemki, nie maniakalnie jak Szóstki, ale właśnie w sposób celowy, zdeterminowany), ale jak kojarzę z liceum trochę literatury rosyjskiej (np. Puszkina), to rysuje się obraz romantycznych, wzniosło uczuciowych i delikatnych Czwórek. Tak więc, może punkt widzenia zależy od punktu siedzenia?
Ale ja pisałam raczej o sterotypie całego narodu, nie jednostkach. Natomiast według mnie to jednak jakoś się ma do jednostek, Polacy za granicą czesto zachowują się dwubiegunowo, tutaj chyba zresztą też. Z jednej strony kompleksy jak Giewont, z drugiej duma, często niczym nie uzasadniona. W Anglii np. Polacy często mylnie biorą zwyczajną uprzejmość Anglików za oznaki bliskiej przyjaźni, a potem histeryzują kiedy odkryją że za tym nie stała żadna sympatia i mają za złe "fałsz". Często wykazują taką postawę, że ktoś ma im zrobić dobrze, ktoś ma się nimi zająć, trochę jak dzieci, kiedy indziej znowuż wszystko wiedzą najlepiej i muszą zrobić po swojemu. Mają różne ideały i nie robią nic, żeby je realizować. I chociaż są często cenieni jako pracownicy, to własnie Brytyjczycy mają często mają ich właśnie za trochę dziecinnych czy labilnych. Inni są bardzije niezalezni, bardziej w zdrowe sześć czy ogólnie coś zdrowszego.

A Rosjanie, oni indywidualnie są na ogół bardzo sympatyczni i mili.


Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

KarolMXXXXXXXXXX
Posty: 27
Rejestracja: sobota, 12 lutego 2011, 11:13

Re: Enneagram narodu

#92 Post autor: KarolMXXXXXXXXXX » poniedziałek, 22 sierpnia 2011, 17:23

Japonia - 6. Ten naród jest bardzo lojalny i tolerancyjny i tam nawet jak można było sklepy i czyjeś majątki okradać po trzęsieniu ziemi, to i tak ludzie stali w kolejkach do sklepu, jak NORMALNI LUDZIE

Francja - 4... tam jet wielu artystów ( lecz nie trzymam się myślenia, że wszyscy artyści to 4) i romantyzmu

Niemcy - 1 i 7 lub 1 w połączeniu z 7 - tolerują siebie na wzajem, (nie ważne gdzie się na ulicy przechodzi, oni po prostu widzą pieszych, to się kulturalnie zatrzymują i jak ktoś tak nie robi to już wiedzą że obcokrajowiec, akurat w Niemczech bywałem więc wiem). Z drugiej strony umieją się dobrze bawić, lecz dla mnie czasami ich zabawy, czy chociażby reklamy są prostackie

Rosja - 8 i 2. Z jednej strony łatwo wpadają w nałogi, np alkoholowe tam wciąż jest się w pewnym stopniu kontrolowanym jak za komuny, a z drugiej strony... umieją wpychać nosa w nieswoje sprawy

USA - 3 i 8 i może 6 - Tam ludzie strasznie łatwo wpadają w nałogi - otyłość. Jest tam wielu którzy dzięki sprytowi, a nie wykształceniu odnieśli sukces, lub dzięki znajomościom. I także chcą się dobrze prezentować

UK - 5 - Się kulturalnie odzywają i mają taką harmonie w sobie i nie podejmują pochopnych decyzji (wiadomo, że wyjątki się zdarzają)

Skandynawia 2, 6 i 5 - ludzie na ogół bardzo przyjaźni są lojalni wobec siebie i są pełni spokoju

Polska - u kobiet zdecydowanie 4, no i może trochę 1 - w naszym kraju kobiety po prostu na ogół są wrażliwe i nad-emocjonalne (jak nikomu żadnej wady nie wypominam, po prostu mam własne zdanie) i pewnie stąd się wziął tak jakby "stereotyp", że kobiety strzelają fochy o byle co, a później chcą by facet się domyślał z jakiego powodu
U facetów... 8 i 1 - w Polsce jest wielu palaczy, alkoholików i ludzi którzy potrafią narzekać, tak właściwie to 1 są bardziej narzekające niż 4, tyle że 4 znajduje jak najwięcej problemów, a małych, zaś 1 z niewielkich ilości wyolbrzymia małe problemy/błahostki tak, że z 4 jest wyrównana, po za tym to jedynka też często mówi, co jej się należy a co nie i w Polsce też widzę wiele hipokryzji, co także jest typowe u 1 lub niezdrowej 8:oops:

Awatar użytkownika
.Anka.
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 14:56
Lokalizacja: z rpga ;-)

Re: Enneagram według nonsensopedii

#93 Post autor: .Anka. » środa, 15 lutego 2012, 18:09

Doszłam do wniosku, że w Polsce jednak chyba najwięcej jest 6, a nie 4. Popieracie?

posty przeniesione /boogi
6, ESI-Se (nadal nie wierzę, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz?)

Za późno się zorientowałam. Łatwo pomylić 6 z 4.

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram według nonsensopedii

#94 Post autor: Pierzasta » środa, 15 lutego 2012, 19:34

Taa, też mi się tak często wydaje.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Enneagram narodu

#95 Post autor: Kapar » poniedziałek, 20 lutego 2012, 14:33

tylko co to niby znaczy, ze najwiecej jest 6? Ludzie z tym typem moga byc tak rozni, ze to troche malo wyjasniajace.

Polacy sa bardzo nieufni, fobiczni wrecz, pasywno agresywni, ale to nie robi z nich 6stek wg mnie.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Pierzasta
Posty: 891
Rejestracja: niedziela, 27 marca 2011, 01:35
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram narodu

#96 Post autor: Pierzasta » poniedziałek, 20 lutego 2012, 14:52

Nie wiem co Anka ma na myśli, ale mi czasem się wydaje, że spotykam w Polsce dużo szóstek, z tym, że nie wiem czy faktycznie jest to odzwierciedleniem ilości szóstek, czy po prostu rzuca mi się w oczy jakoś albo mam tendencję do oceniania słabo znanych osób jako szóstek. No i właśnie ta różność może sprawiać, że najłatwiej ich zaklasyfikować jako 6.

Poza tym ten temat traktuję jako raczej żartobliwy, chociaż i pouczający pod pewnymi względami.
Nic nie wnosi.
Pokonała mnie w depresji wibracji.
Jestem ostoją Prawdy. Widzisz? Ty aż kipisz, a po mnie to spływa. Jakiego chcesz jeszcze dowodu na to, kto ma rację?

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram narodu

#97 Post autor: BlackRose » sobota, 23 czerwca 2012, 01:54

Polska to dla mnie 4, taka trochę chora nawet

Rosja, Chiny - 1
Węgry - 4, jak Polska
Anglia- 5 "splendid isolation" 8-)
Szwajcaria -też 5
Japonia - 4, a że wiecznie się stresują, to 1 się uruchamia
Włochy -7
Niemcy -6
Szwecja -8
Norwegia -4
Finlandia -??
Dania, Czechy, Afryka -9
USA -3
Francja -2

nawet po sportach czy tańcu można trochę poznać :idea: -Rosja, czyli wymagający precyzji balet, Anglia jakiś golf czy dart, Szwecja slalomy na nartach...
5w4

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Enneagram narodu

#98 Post autor: eszpe » sobota, 23 czerwca 2012, 12:42

BlackRose pisze:Polska to dla mnie 4, taka trochę chora nawet

Rosja, Chiny - 1
Węgry - 4, jak Polska
Anglia- 5 "splendid isolation" 8-)
Szwajcaria -też 5
Japonia - 4, a że wiecznie się stresują, to 1 się uruchamia
Włochy -7
Niemcy -6
Szwecja -8
Norwegia -4
Finlandia -??
Dania, Czechy, Afryka -9
USA -3
Francja -2

nawet po sportach czy tańcu można trochę poznać :idea: -Rosja, czyli wymagający precyzji balet, Anglia jakiś golf czy dart, Szwecja slalomy na nartach...
Jeżeli już tak jedziemy stereotypami to Włochy bardziej 2, Francja 4, Szwajcaria 1, Finlandia 5, Rosja 8, Szwecja na pewno nie 8
papa ludki

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Enneagram narodu

#99 Post autor: SOS » sobota, 23 czerwca 2012, 15:25

A Niemcy dlaczemu 6? Ja bym ich widział raczej jako 1 - Ordnung muss sein!
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Enneagram narodu

#100 Post autor: boogi » sobota, 23 czerwca 2012, 16:15

Ordnung muss sein i u Jedynek, i u Szóstek. Ale są różnice.
Jedynki - każda z nich ma własną wizję zasad i cały czas przekonuje innych do swojego punktu widzenia (Reformator). Szóstki zaś szukają wizji grupy, wizji wspólnej, która ich zjednoczy w dążeniu do celu (Strażnicy wartości). Jedynka chce cię przekonać do swojego zdania, Szóstka jest gotowa przyjąć twoje zdanie. Lub inaczej: Jedynka chce być autorytetem/prowadzić, Szóstka szuka autorytetu/chce przynależeć.
Niemcy jako naród sprawiają wrażenie właśnie zdrowych Szóstek - jakby to ująć: jedna rzesza ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram narodu

#101 Post autor: BlackRose » sobota, 23 czerwca 2012, 16:37

eszpe pisze:Jeżeli już tak jedziemy stereotypami to Włochy bardziej 2, Francja 4, Szwajcaria 1, Finlandia 5, Rosja 8, Szwecja na pewno nie 8
E, Szwedzi zawsze byli mocno ekspansywni, dopiero po przegranych wojnach schowali się do swojej skorupy i stali piątkowo neutralni:P te wszystkie kraje północy są cudownie piątkowe 8-)
a znacie jakiś trójkowy kraj poza USA?
5w4

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram narodu

#102 Post autor: bodzios » niedziela, 24 czerwca 2012, 00:15

BlackRose pisze:Polska to dla mnie 4, taka trochę chora nawet

Rosja, Chiny - 1
Węgry - 4, jak Polska
Anglia- 5 "splendid isolation" 8-)
Szwajcaria -też 5
Japonia - 4, a że wiecznie się stresują, to 1 się uruchamia
Włochy -7
Niemcy -6
Szwecja -8
Norwegia -4
Finlandia -??
Dania, Czechy, Afryka -9
USA -3
Francja -2

nawet po sportach czy tańcu można trochę poznać :idea: -Rosja, czyli wymagający precyzji balet, Anglia jakiś golf czy dart, Szwecja slalomy na nartach...
Gdzie tam Russcy 1, to jest 4 i to niezdrowe, naród bardzo podobny do nas, ino łatwiej podpadający pod autorytety. Japonia najbardziej trójkowy kraj na tej planecie (3w4 zresztą), Szwedzi baaardzo chore 8, Niemcy faktycznie 6, Austria & Szwajcaria 1.
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Enneagram narodu

#103 Post autor: kangur » niedziela, 24 czerwca 2012, 00:38

Francja zdaje się być bardziej 4 niż 2
Australia (biali) - może 7? (Aborygeni - brak pomysłu)
Afryka jako 9? Całkiem prawdopodobne, mili, pomocni ludzie*. Ich mottem życiowym (dotyczącym nie tylko wspinaczki na Kilimandżaro) jest ,,pole pole" co znaczy powoli, powoli.
Indianie - nie wiem o nich za wiele, 5?

*wydaje mi się, że większość ubogich ludzi jest pomocna, dzielą się z turystami tym co mają najlepsze i są uśmiechnięci, szczęśliwi. Plemiona z Amazonii, Afryki, Indii itd.

Awatar użytkownika
.Anka.
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 14:56
Lokalizacja: z rpga ;-)

Re: Enneagram narodu

#104 Post autor: .Anka. » środa, 11 lipca 2012, 14:32

Oparłam swoje rozważania na dwóch aspektach. Stereotypowego Polaka i jego podobieństwa do 6 oraz zaprzeczenia pod pewnym względem jako 4. My, Polacy mamy kompleksy na swoim punkcie, ale staramy się nawiązać pozytywne relacje z obcokrajowcami. Tu nie chodzi nawet o politykę. Szukamy wsparcia u innych na takich zasadach jakie obowiązują 6-ki.
Nie wierzymy w to, że może nam się udać, że coś potrafimy. Sami siebie krytykujemy i zaczynamy działać, gdy mamy nóż na gardle (budowa stadionów ukończona tuż przed rozpoczęciem Euro). Wcześniej spędzamy za dużo czasu na durnym planowaniu.
PRL zakorzenił w nas myślenie perspektywiczne. Boimy się wiecznie, że czegoś nam zabraknie, że ktoś nas skrytykuje, że.... coś tam. Nie znosimy autorytetów, bo się na nich kiedyś zawiedliśmy.
Ważne jest to, jak bardzo chcemy być jak inni tzn. kraje zachodnie. Anglicy zawsze robią wszystko po swojemu i na opak. To oni przypominają mi 4. Budujemy miasta na kształt miast zachodnich. Nie tworzymy naszej - wyjątkowej architektury - a zwyczajnie ściągamy. To jest nie do pomyślenia dla 4-rek. Dlaczego tak robimy? Bo chcemy by nas akceptowano. A czy 6-kom nie zależy na akceptacji? Zwłaszcza pod wpływem chorego połączenia z 9?

Gdy coś sobie przypomnę - dopiszę ^^
6, ESI-Se (nadal nie wierzę, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz?)

Za późno się zorientowałam. Łatwo pomylić 6 z 4.

MF_Maj
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 18 listopada 2016, 17:06

Re: Enneagram narodu

#105 Post autor: MF_Maj » czwartek, 9 lutego 2017, 08:35

inv pisze:Ruskie to chore 2. Wszędzie ich pełno i robią takie głupoty, że tylko ich po ryju strzelić. Do tego jeszcze to olewactwo. To jeden z narodów, o którym myślenie mnie wnerwia.
Chyba się urwałeś z choinki, mój przyjacielu. :P Jeśli jestem czegoś pewien, to tego, że gdyby w ogóle istniało takie coś jak Enneagram narodu, to Rosjanie byliby 7w8. Nie ma wątpliwości.
W kwestii innych, to do Niemców bardzo pasuje Jedynka. A dalej nie piszę, bo reszty narodów nie jestem już taki pewny. No, ewentualnie Piątka jako kraje dalekiego wschodu, Japonia na przykład, ale tu już nie dam sobie ręki uciąć. Choć to i tak dużo lepszy pomysł niż branie Ruskich jako Dwójek. Wybacz, ale pomysł tym razem przestrzelony. ;)

ODPOWIEDZ