Zmiana typu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Yo
Posty: 269
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 18:32

Zmiana typu

#1 Post autor: Yo » czwartek, 27 grudnia 2007, 10:59

Myślicie, że mozna zmienić typ, jeśli zna się je wszystkie? Tzn. znasz mniej wiecej wszystkie typy, wiesz, że mozna sięróżnie zachować itp. Jest dana sytuacja, która ciągnie sie jakiś czas i nei mozesz sobie z nią dobrze poradzić. Czy wtedy myślicie, że zmieniacie nieświadomie swój typ, np. z 5 na 8 ? 8) Ja coś takiego odczułęm.



Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#2 Post autor: Eruantalon » czwartek, 27 grudnia 2007, 11:51

Enneagram nie mówi o tym, jak ktoś sie zachowuje, tylko DLACZEGO tak właśnie postępuje, zatem inaczej się zachowujac swojego typu nie zmienimy.

Na przykładzie pedantycznego porządku:

U Jedynki jest to normalne.
U Dwójki wynika z tego, że lubi zapraszać do siebie innych, wypada mieć wię cporządzek.
U Trójki - Jest to sposób pokazania siebie w dobrym świetle.
U Czwórki, szczególnie gdy inni mają bałagan, próba zrobienia czegoś 'inaczej'.
Piątka lubi mieć porządek umysłowy, a to może przekłądać się na rzeczywisty.
Szóstka mogłaby się bać, że w bałaganie zginie Jej coś ważnego...

i.t.d.

Sama zmiana typu jest moim zdaniem zupelnie niemozliwa. Typ E. nabywamy we wczesnych latach swojego zycia i jest to juz pewien filtr, przez który oglądamy świat.
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Yo
Posty: 269
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 18:32

#3 Post autor: Yo » czwartek, 27 grudnia 2007, 12:06

Jednak popatrz erulantonie, że robiąc test na stronie głownej enneagram.pl moje typy( podobnie jak i u innych) zmieniały się. Tam w opisach są niby oczywiste rzeczy napisane, ale dopiero one mi uświadomiły mneij więcej ogóły zachowań ludzi. I dzięki temu od czasu zrobienia pierwszego testu, każde moje decyzje odnosiłem do enneagramu i teraz rozwiązując go, zaznaczyłbym parę innych odpowiedzi, co zmieniłoby mój typ. Mozesz powiedzieć, że podczas wykonywania pierwszego testu źle zaznaczyłem odpowiedzi, bo nie miałemwiedzy na swój temat, jaka mam teraz. Nei zgadzam się. Mysle, że dany okres życia nas kształtuje, potrzeby, zaistniałe wymogi itp. Odnosząć się do wiedzy o ludzkich zachowaniach( nei tylko enneagram) i patrząć na sytuacje nieco z boku, zmieniam sowje zachowania, tzn. normalnie np. ie odważyłbym sieczegoś zrobić, a po poczytaniu trochę o ludzkich zachowaniach, w podobnych sytuacjach myślę- " to jest typowe dla ( tu jakistyp enneagramu), dlaczego mam wiec tracić? Bo jestem jakimś typem z enneagramu?" I robię coś, co nei jest zgodne z mom typem. Myśle, więc, że ludzie też mogą kształtować swój typ.

Awatar użytkownika
ewutek
Posty: 993
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 19:53
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

#4 Post autor: ewutek » czwartek, 27 grudnia 2007, 12:17

5w6

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#5 Post autor: Eruantalon » czwartek, 27 grudnia 2007, 12:31

Jednak popatrz erulantonie, że robiąc test na stronie głownej enneagram.pl moje typy( podobnie jak i u innych) zmieniały się. Tam w opisach są niby oczywiste rzeczy napisane, ale dopiero one mi uświadomiły mneij więcej ogóły zachowań ludzi. I dzięki temu od czasu zrobienia pierwszego testu, każde moje decyzje odnosiłem do enneagramu i teraz rozwiązując go, zaznaczyłbym parę innych odpowiedzi, co zmieniłoby mój typ. Mozesz powiedzieć, że podczas wykonywania pierwszego testu źle zaznaczyłem odpowiedzi, bo nie miałemwiedzy na swój temat, jaka mam teraz. Nei zgadzam się. Mysle, że dany okres życia nas kształtuje, potrzeby, zaistniałe wymogi itp. Odnosząć się do wiedzy o ludzkich zachowaniach( nei tylko enneagram) i patrząć na sytuacje nieco z boku, zmieniam sowje zachowania, tzn. normalnie np. ie odważyłbym sieczegoś zrobić, a po poczytaniu trochę o ludzkich zachowaniach, w podobnych sytuacjach myślę- " to jest typowe dla ( tu jakistyp enneagramu), dlaczego mam wiec tracić? Bo jestem jakimś typem z enneagramu?" I robię coś, co nei jest zgodne z mom typem. Myśle, więc, że ludzie też mogą kształtować swój typ.
test to zupelnie co innego i jego wynik, niz prawdziwy typ enneagramowy ; ]
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
Revania
Posty: 522
Rejestracja: poniedziałek, 25 czerwca 2007, 18:49
Lokalizacja: przed monitorem
Kontakt:

#6 Post autor: Revania » piątek, 28 grudnia 2007, 14:31

Eruantalon pisze:Na przykładzie pedantycznego porządku:

U Jedynki jest to normalne.
Bzdura. Mam wrzucić zdjęcie swojego bałaganu? Ja sprzątam tylko jak ktoś ma do mnie przyjść, bo nie wypada wpuszczać gości do zabałaganionego pokoju. (To tak dla wyjaśnienia. Jedynka nie musi być pedantyczna.)
Ostatnio w teście wyszła mi czysta 1, wcześniej 1w2

nutshell
VIP
VIP
Posty: 808
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 01:33

#7 Post autor: nutshell » piątek, 28 grudnia 2007, 14:46

Szóstka mogłaby się bać, że w bałaganie zginie Jej coś ważnego...
Ja także protestuje ;p Jak już podawać przykład to porządny i przemyślany, naprawdę sądzisz, że ktoś utrzymuje porządek, bo boi się, że coś może mu zginąć i to jest główna przyczyna? :shock: ja sprzątam, bo lubię jak jest czysto i pachnąco, nie przesadzajmy już z tą szóstkową fobijnością, hm? ;)
6w5 / INFj

*Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest granfalon
Spróbuj obrać ze skórki bańkę mydlaną*

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#8 Post autor: Orest_Reinn » piątek, 28 grudnia 2007, 15:28

Piątka lubi mieć porządek umysłowy, a to może przekłądać się na rzeczywisty.
To i ja, tak dla towarzystwa ;] Skoro w głębi mojego umysłu dzieją się rzeczy daleko ważniejsze, to dlaczego miałbym przejmować się czymś tak błahym jak porządek? ;)

Awatar użytkownika
melonka
Posty: 275
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 21:04
Lokalizacja: skądinąd

#9 Post autor: melonka » piątek, 28 grudnia 2007, 15:49

Orest_Reinn pisze:
Piątka lubi mieć porządek umysłowy, a to może przekłądać się na rzeczywisty.
To i ja, tak dla towarzystwa ;] Skoro w głębi mojego umysłu dzieją się rzeczy daleko ważniejsze, to dlaczego miałbym przejmować się czymś tak błahym jak porządek? ;)
Przyłączam się do tego protestu :)
You dress up for Armageddon, I dress up for summer!
Kan du talar svenska?

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#10 Post autor: yusti » piątek, 28 grudnia 2007, 20:54

.
Ostatnio zmieniony piątek, 8 października 2010, 16:22 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jero
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 00:32

#11 Post autor: Jero » piątek, 28 grudnia 2007, 21:12

...
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 lipca 2009, 03:19 przez Jero, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4 ILI
Nie masz nic do stracenia..odpręż się
Idąc długą i krętą drogą, pod strzałami klęsk, nie bojąc się ognia ni szubienicy, grając w królową gier i wygrywając za wszelką cenę, zakpisz z przeciwności losu i zyskasz klucz, który otworzy ninth gate

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#12 Post autor: yusti » piątek, 28 grudnia 2007, 21:34

.
Ostatnio zmieniony piątek, 8 października 2010, 16:22 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#13 Post autor: Orest_Reinn » piątek, 28 grudnia 2007, 21:44

Z tym niechlujnym pisaniem to jednak prawda :lol:
1 raczej musi byc pedantyczna
Porządek może być różny, niekoniecznie w domu. Może się np objawiać w robieniu co dzień dokładnego planu dnia ze spisem rzeczy do zrobienia :P

Awatar użytkownika
Jero
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 00:32

#14 Post autor: Jero » piątek, 28 grudnia 2007, 22:24

...
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 lipca 2009, 03:19 przez Jero, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4 ILI
Nie masz nic do stracenia..odpręż się
Idąc długą i krętą drogą, pod strzałami klęsk, nie bojąc się ognia ni szubienicy, grając w królową gier i wygrywając za wszelką cenę, zakpisz z przeciwności losu i zyskasz klucz, który otworzy ninth gate

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#15 Post autor: Eruantalon » piątek, 28 grudnia 2007, 22:38

Nie napisalem, ze musza, tylko ze moga i podalem mozliwe przyczyny przeciez ; > U Jedynki porzadek nie bylby niczym nadzwyczajnym.

NAtomiast ja mam burdel niewiarygodny, to swoja dorga ; p
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

ODPOWIEDZ