7w4

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
swiatlo
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 17 kwietnia 2010, 22:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Na krańcu świata

Re: 7w4

#91 Post autor: swiatlo » czwartek, 25 listopada 2010, 11:35

EEwa ile masz lat ?
Gdyby można było to też jestem 4w7 :wink:


troll ze schizofrenią

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: 7w4

#92 Post autor: atis » czwartek, 25 listopada 2010, 12:05

Gdyby można było, to 4w7 byłby najpopularniejszym typem, w który wliczałyby się wszystkie obecne czwórki, szóstki i siódemki a także połowa dziewiątek i dwójek. :roll:
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
EEwa
Posty: 86
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 01:16
Enneatyp: Entuzjasta

Re: 7w4

#93 Post autor: EEwa » piątek, 26 listopada 2010, 13:43

(lubię to!) chociaż to nie fb, ale adekwatne. ja to przetestowałam na sobie. natomiast trzyma się mnie natura refleksyjna i chęć zrozumienia siebie. co prawda w mniejszym stopniu.

a lat mam 20:) od jutra skończone
'what would u do, if u see spaceships over Glasgow.?'

Awatar użytkownika
DarkLilith
Posty: 52
Rejestracja: poniedziałek, 4 października 2010, 19:53
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: 7w4

#94 Post autor: DarkLilith » sobota, 27 listopada 2010, 19:54

Hmm... :P 4w7 nie jest takie samo co 4w3 :P? rany gdyby tak było to i ja bym się podczepiła pod to... raz jestem hiper aktywna raz zdołowana raz perfekcyjna raz dominująca raz zrezygnowana i co xD jestem 7w4w1w8w9?? xD no nie ;p... zaczynam coś mało wierzyć w eneagram.. haha i w MBTI, odświeżcie moją motywację.
Noc jest najciemniejsza przed świtem....

Awatar użytkownika
azetka
Posty: 388
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 21:25
Enneatyp: Mediator

Re: 7w4

#95 Post autor: azetka » sobota, 27 listopada 2010, 23:07

Co do wątpliwości w sprawie typu, interesująca zdaje się być >>ta koncepcja<<. Według niej, można być zarówno czwórką, jak i siódemką. ;)
Poza tym, to oczywiste, że czasem w człowieku mogą przejawiać się cechy, zdawałoby się, zupełnie różnych typów enneagramowych. Należy po prostu wyodrębnić motywy zachowań, a nie same zachowania.
Jakiś fajny podpis.

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: 7w4

#96 Post autor: Grin_land » sobota, 27 listopada 2010, 23:55

naprawdę dobry link azetko! Czytałam już wcześniej podobną hipotezę. Jedynym minusem dla tego artykułu wydaje mi się być zadufanie autora i wiara że stworzył "nowy enneagram"(i to u rzekomej 9 :P). Bardzo słuszne ma jednak podejście- rozważające enneagram od podstaw, przy czym to samo podejście dla mnie jest dobrym wytłumaczeniem dla skrzydeł typów podstawowych(przykład 1-8-9 przytoczony w tekście- który jednak sugeruje że skrzydła nie są aż takim numerologicznym wymysłem), faktyczie niekoniecznie jednak dla pobocznych. No i też ciągle uważam że człowiek ma jedną zdecydowanie pierwotną motywację, i szereg motywacji pobocznych, czasem i 8 może być podobne do 1 trochę jak w przykładzie 8-6 z artykułu, więc nie opierałabym się stwierdzeniu że siedzi w nas diabełek z każdego typu.
Myślę że moga istnieć typy z triady X które zmagają się najczęściej z (narzuconą z zewnątrz np) emocją triady Y, przez to błędnie się identyfikować.
Też dorastanie, okres dopasowywania się do społeczeństwa a także buntu może być silnie skolidowane ze wstydem/gniewem.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 7w4

#97 Post autor: boogi » niedziela, 28 listopada 2010, 01:05

azetka pisze:Co do wątpliwości w sprawie typu, interesująca zdaje się być >>ta koncepcja<<.
Grin_land pisze:naprawdę dobry link azetko! Czytałam już wcześniej podobną hipotezę.
Hipoteza z tego, co kojarzę, ma ze 30 lat i jest autorstwa Oscara Ichazo... a autor z Taraki podaje ją jako swoją własną. Gdzieś niedaleko toczy się dyskusja o prawach autorskich... m.in. właśnie z tego powodu.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Re: 7w4

#98 Post autor: Rinn » niedziela, 28 listopada 2010, 21:43

Ja tam wolę koncepcję strategii neurotycznych Karen Horney przeniesioną na grunt Enneagramu. :wink: Według niej istnieją trzy strategie - systemy mechanizmów obronnych kształtowanych w dzieciństwie, do których można przypisać odpowiednie typy Enneagramu:
- ekspansywna: 1, 8, 3,
- umniejszania się: 2, 4, 6,
- rezygnacji: 5, 7, 9.

Mam zamiar napisać o tym parę słów więcej o tej teorii na forum, bo może spodobałaby się komuś, ale póki co jakoś nie mogę się za to zabrać... Jak ktoś jest zainteresowany, odsyłam do książki Horney pt. "Nerwica a rozwój człowieka".

Jeszcze a propos Taraki, to zastanawiam się, jak rozumieć "prosty (niezróżnicowany)" sposób odczuwania gniewu/lęku/wstydu, bo Jóźwiak jakoś nie uznał za stosowne tego zdefiniować.
w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: 7w4

#99 Post autor: Grin_land » niedziela, 28 listopada 2010, 23:50

ja ciągle uważam że jest to naciągane. Owszem, jakaś zbieżność występuje, ale nie przekonuje mnie jako reguła i podział na triady.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Re: 7w4

#100 Post autor: Rinn » poniedziałek, 29 listopada 2010, 00:02

Twoje prawo. :)

Tak w ramach ciekawostki - podział z artykułu Jóźwiaka skojarzył mi się z takim jednym konstruktem myślowym, który wymyśliłyśmy sobie kiedyś razem z Mandalą. Zauważyłyśmy takie tendencje, że typy 3, 6 i 9 mają to do siebie, że w ramach swoich triad jako jedyne można powiedzieć "walczą" ze swoją główną motywacją, nie akceptują jej. Natomiast pozostałe typy dostosowują się do tej motywacji i albo czynią z niej swoją siłę (4, 5, 8 ), albo udają, że wcale się nią nie kierują (1, 2, 7).
boogi pisze:Hipoteza z tego, co kojarzę, ma ze 30 lat i jest autorstwa Oscara Ichazo... a autor z Taraki podaje ją jako swoją własną.
No tak, typowe. :P

A skąd się można dowiedzieć czegoś więcej o teorii Ichazo? Masz może jakieś materiały?
w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: 7w4

#101 Post autor: Grin_land » poniedziałek, 29 listopada 2010, 00:19

to spostrzezenie Rinn jest z tego co się orientuję zawarte w podstawach enneagramu- są 3 typy podstawowe i 6 typów pobocznych, które są jakby ich modyfikacjami (a dokładniej ich motywacja jest pochodną motywacji podstawowej). Z tego co pamiętam jest gdzieś na forum post Boogiego o tym. Albo i nie Boogiego. Ale gdzieś to było już przedstawione.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Re: 7w4

#102 Post autor: Rinn » poniedziałek, 29 listopada 2010, 00:32

Grin_land pisze:to spostrzezenie Rinn jest z tego co się orientuję zawarte w podstawach enneagramu- są 3 typy podstawowe i 6 typów pobocznych, które są jakby ich modyfikacjami (a dokładniej ich motywacja jest pochodną motywacji podstawowej). Z tego co pamiętam jest gdzieś na forum post Boogiego o tym. Albo i nie Boogiego. Ale gdzieś to było już przedstawione.
Możliwe, bo zainspirowałam się tym filmikiem, a tam ta kobieta mówi właśnie o podstawach Enneagramu i opisuje poszczególne typy. Nie ma to jak po raz drugi wynaleźć koło. :mrgreen: Ale za to ile frajdy z tego jest!

Po przemyśleniu: nie podoba mi się ta teoria Jóźwiaka. Nie wiem jak Ichazo o tym pisał, może jakoś sensowniej, ale to, co przedstawił Jóźwiak, jest jakieś takie płaskie i liniowe... W zasadzie utożsamia enneatyp z jakimś jednym rodzajem reakcji /w dodatku bardzo stereotypowo/, podczas gdy to pewien system reakcji, różnych zależności, rządzący się określoną logiką. Dla mnie to zbyt duże uproszczenie, prawie jak identyfikowanie enneatypu z cechami w stylu "Siódemki są wesołe", "Czwórki się dołują". Coś na zasadzie: "nie rozumiem Enneagramu, nie pasuje mi w nim to i to, więc potnijmy go i poukładajmy na siłę tak, żeby pasowało do mojego wypaczonego rozumienia". Zdecydowanie nie przemawia to do mnie.
w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 7w4

#103 Post autor: boogi » poniedziałek, 29 listopada 2010, 17:26

Odnośnie spłaszczania Enneagramu, to zobacz www.realtiger.pl, zakładka "O Enneagramie". Autor na tej stronie pewnie co nieco zarobi, ale podejście w stylu... Enneagram dla biednych... to mnie nie zachwyciło.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: 7w4

#104 Post autor: Grin_land » poniedziałek, 29 listopada 2010, 23:23

6 pisze:Zając był czujny i nieufny. Przeprowadził mnóstwo wywiadów i wydał książkę pod tytułem „Metody wydobywania klejnotów z dna jezior i dlaczego żadna z nich nie działa”. Książka okazała się bestsellerem, jednak żadnej z obecnych tam strategii Zając nie wypróbował, ze zrozumiałej przyczyny – w żadną z nich nie wierzył.
7 pisze: Małpa – ona jedna wiedziała, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wykradła klejnot nocą, za pomocą sprytnego elektromagnesu, skleconego z dwóch skórek od banana i latarki. Jednakże gdy to robiła, z zaaferowania potknęła się o własny ogon i klejnot spowrotem wpadł w odmęty.
Nieodwołalnie 7 są głęboko istotowo powiązane z bananami!

to jednak urocze historyjki, choć 2ga część- sposoby radzenia sobie - no ok, są zabawne :P-ale za to dość ściśle trzymają się połączeń (być może dlatego tak bardzo są naciągane)
I wtedy Wieloryb wyszedł na ląd i zbudował tam swój wymarzony Lodowy Hotel. Wodę do sporządzania lodowych bloków pobierał oczywiście z jeziora, za pomocą własnych fiszbinów i wielorybiej tryskawki.
ech, ale lodowy hotel istnieje już od dawna..a w zasadzie na nowo powstaje każdej zimy gdzieś na północy- i jest pięęęękny! (choć jako że wszystko tam jest zrobione z lodu to zbyt długa kolacja czy wylegiwanie się w łóżku może sprawić że obudzisz się na podłodze :P )
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
Ellipsis
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 23 listopada 2010, 23:18

Re: 7w4

#105 Post autor: Ellipsis » wtorek, 30 listopada 2010, 23:42

Kot /.../ dał desperackiego susa z gałęzi w głębinę /.../ nie umiał pływać, i utonął.
A wtedy Bajmistrz pouczył Kota:
...przecież kot utonął. :roll:
*

"...nuclear fusion makes stars to shine
tropisms make the ivy twine
raleigh scattering make skies so blue
testicular hormones are why
I love you. "

ODPOWIEDZ