Teoria nt. test:enneagram.pl

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#16 Post autor: kamilri » niedziela, 29 lipca 2007, 15:30

Aristoss pisze:Sugestywny wynik sprawia, iż test jest bardziej efektywny, w ramach zamierzonego celu oczywiście, daje pozornie wyczerpująca odpowiedź jednocześnie pozostawia luke watpliwości, co z kolei skłania do zgłebienia tematu. Innymi słowy test służy nakęcaniu na temat, a jego forma wpływa na efektywność.
Nie rozumiesz... Opisy nie są częścią testu więc nie ma znaczenia jakie są (zresztą na opisy nikt nie narzeka i moim zdaniem są bardzo dobre)... Co do testu, to prostu chodzi nie o jego formę, ale o to że test daje wynik 4 znacznie częściej niż jest to w rzeczywistości... I przez efektywność rozumiem stosunek prawidłowo zidentyfikowanych typów do całości...
minou pisze:Teoretycznie powinnam być specyficzna... :? ...Testy kłamią :roll:
Po prostu czwórki zazwyczaj łączy się z F... Ale wydaje mi się że te z silnym skrzydłem pięć mogły by mieć ewentualnie T... Ale nie jestem pewien ;)...
Rilla pisze:Wątpię czy istnieje idealny, nieomylny test psychologiczny. Mi się zgodził w 99,9%, a przeczytałam opisy innych typów i żaden inny do mnie nie pasował.
Może nie każdy potrafi obiektywnie spojrzeć na swoje zachowania i upodobania, co prowadzi do błędnego wypełnania odpowiedzi. Sama byłam świadkiem, jakco niektóre osoby zaznaczały odpowiedzi zupełnie nie odpowiadające rzeczywistości, co dało nie odpowiedni wynik. Może robią ten test w złym nastroju, po kłótni i sądzą, że są nikt ich nie rozumie, są nieszczęśliwi jak 4, choć z 4 nie mają nic wspólnego. Chwilowe wachania nastroju mają znaczący wpływ na wyniki. Wiem to po sobie, gdy w chwili wyjątkowego, nienaturalnego dla mnie przypływu radości, a wręcz euforii, robiła ten test i wyszło mi 4w3, co nie było zbyt zadowalające.
To też się często zdarza, ale ten test jest tak skonstruowany że każdy o troche bogatszym życiu wewnetrznym jest od razu 4 (chyba ża jakaś inna cecha jest o wiele, wiele, wiele bardziej widoczna)... Test łatwiej wyłapuje ten aspekt... Po prostu pytania są nie wyważone...
Rilla pisze:Nie znam lepszego testu od Enneagramu, ale i niego trzeba brać na dystans- to nie wyrocznia.
Ja w miarę ufam temu: http://www.eclecticenergies.com/enneagram/test-2.php, ale najlepsze jest czytanie opisów i myślenie...


5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
minou
Posty: 275
Rejestracja: czwartek, 26 lipca 2007, 14:52

#17 Post autor: minou » niedziela, 29 lipca 2007, 16:05

kamilri pisze:Opisy nie są częścią testu więc nie ma znaczenia jakie są (zresztą na opisy nikt nie narzeka i moim zdaniem są bardzo dobre)...
Zgadzam się. Często łatwiej jest się połapać i odnaleźć w opisach, niż sugerować się wynikami testu.
kamilri pisze:Po prostu czwórki zazwyczaj łączy się z F... Ale wydaje mi się że te z silnym skrzydłem pięć mogły by mieć ewentualnie T... Ale nie jestem pewien ;)...
No tak, nikomu chyba czwórka nie kojarzy się z T. To skrzydło widać mnie za bardzo znosi :wink:
-
"Prawda leży zazwyczaj pośrodku, najczęściej bez nagrobka."

fryzjer
Posty: 347
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 23:30

#18 Post autor: fryzjer » niedziela, 29 lipca 2007, 16:25

Aristoss pisze:Moze dlatego iż jest on celowo zrobiony tak by wzbudzać zainteresowanie tematem, stosunkowo do innych testów mała liczba pytań sprawia, że jest on przystępny, a w miare sugestywny opis typów podpowiada nam, że "coś" w tym jest zachęcajac do dalszego zgłebiania tematu i takie pewnie byly jego założenia. Test nie jest do bani jest dokładnie taki jaki miał być.
A co mnie obchodzi czy test jest zrobiony tak, żeby wzbudzić zainteresowanie tematem. Jak daje komuś test do zrobienia chce dostać jego faktyczny wynik, a nie w 90% 4. Wiele ludzi ma koło nosa zainteresowanie tematem, bo jednak trzeba sie troche w to zagłębić i przeczytać sporo tekstu, żeby dość do porządnego wyniku mając taki a nie inny test. Chłopie, tak błędnie myślisz, że juz podejrzewam Cie o bycie fałszywą 4 8)


Na prośbe paranoid_android: jeden test na enneagram.com.pl
http://similarminds.com/test.html

Aristoss
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 15 stycznia 2007, 05:58

#19 Post autor: Aristoss » niedziela, 29 lipca 2007, 16:56

kamilri pisze:Nie rozumiesz...

subtelnej trzykropkowej aluzji? Faktycznie jest dla mnie niepojęta. :roll:
kamilri pisze:Opisy nie są częścią testu więc nie ma znaczenia jakie są (zresztą na opisy nikt nie narzeka i moim zdaniem są bardzo dobre)...
Wynik(->Opis) jest częścia testu, gdyby nie był odpowiedni ( i tu ważne jest to - dla kogo i w jakim momencie ) byłby bezuzyteczny, jego efekt ma być natychmiastowy, adekwatny do udzielanych odpowiedzi, stad po dłuzszym zastanowieniu może wyjść coś innego.
kamilri pisze:Co do testu, to prostu chodzi nie o jego formę, ale o to że test daje wynik 4 znacznie częściej niż jest to w rzeczywistości... I przez efektywność rozumiem stosunek prawidłowo zidentyfikowanych typów do całości
Ponieważ wychodzisz z założenia, że zadane pytania powinny być tak sprecyzowane by nie było możliwości wpływania czynników chwilowych na wynik. Innymi słowy typ może byc zidentyfikowany prawidłowo na daną chwile, pytania skłaniają sie do rozmyślania nad uczuciami co jest domeną 4 i pewnie stad ich nadmiar.
fryzjer pisze:A co mnie obchodzi czy test jest zrobiony tak, żeby wzbudzić zainteresowanie tematem. Jak daje komuś test do zrobienia chce dostać jego faktyczny wynik, a nie w 90% 4. Wiele ludzi ma koło nosa zainteresowanie tematem, bo jednak trzeba sie troche w to zagłębić i przeczytać sporo tekstu, żeby dość do porządnego wyniku mając taki a nie inny test...Chłopie, tak błędnie myślisz, że juz podejrzewam Cie o bycie fałszywą 4 8)
A co kogo obchodzi by podać ci na tacy gotowe "porządne" rozwiazanie i czemu uważasz, że komuś zależy na tym by podać ci to co naprawde chcesz skoro może ci podac to co uznasz za to czego chcesz lub zadasz sobie troche trudu zeby sie upewnić jezeli masz wątpliwości i bedziesz tym bardziej usatysfakcjonowany bo sam do tego doszedłeś, pomimo, a nie za pomocą gotowca.

fryzjer
Posty: 347
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 23:30

#20 Post autor: fryzjer » niedziela, 29 lipca 2007, 17:04

Aristoss pisze:A co kogo obchodzi by podać ci na tacy gotowe "porządne" rozwiazanie i czemu uważasz, że komuś zależy na tym by podać ci to co naprawde chcesz skoro może ci podac to co uznasz za to czego chcesz lub zadasz sobie troche trudu zeby sie upewnić jezeli masz wątpliwości i bedziesz tym bardziej usatysfakcjonowany bo sam do tego doszedłeś, pomimo, a nie za pomocą gotowca.
Skoro dana osoba godzi sie podać mi wynik, to raczej chyba ją to obchodzi... 8)
Piszesz, podać gotowy wynik na tacy, a skąd masz pewność, że sam jestes tak wybitnym psychologiem i idealnie określisz typ danej osoby ? Kiedy osoba jest niestała emocjonalnie to jest tym bardziej trudne do zrobienia.

Aristoss
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 15 stycznia 2007, 05:58

#21 Post autor: Aristoss » niedziela, 29 lipca 2007, 17:40

fryzjer pisze: Skoro dana osoba godzi sie podać mi wynik, to raczej chyba ją to obchodzi... 8)
no 'chyba', tylko że wynik odzwierciedla jedynie odpowiedzi, które udzielasz czyli jest na tyle wiarygodny na ile odpowiedzi były zgodne z rzeczywistością.
fryzjer pisze: Piszesz, podać gotowy wynik na tacy, a skąd masz pewność, że sam jestes tak wybitnym psychologiem i idealnie określisz typ danej osoby ? Kiedy osoba jest niestała emocjonalnie to jest tym bardziej trudne do zrobienia.
Jezeli komus zalezy na tym by 'idealnie' określić swój typ powinien sie tym zająć osobiście, zawsze moze sie zadowolic tym co jest i zaakceptować nie wnikając.

fryzjer
Posty: 347
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 23:30

#22 Post autor: fryzjer » niedziela, 29 lipca 2007, 17:42

Jednak mimo wszystko, lepiej jest mieć lepszy test pod ręką. Jak chcesz, to z niego korzystaj, bo ja juz wiecej go nie uzyje, ani nie dam nikomu.

peace

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#23 Post autor: tzlm » niedziela, 29 lipca 2007, 17:51

Teoria spiskowa, lol.

Aristoss
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 15 stycznia 2007, 05:58

#24 Post autor: Aristoss » niedziela, 29 lipca 2007, 17:58

Albo zwykła sciema z nudów, nigdy nie wiadomo. :D

Awatar użytkownika
tzlm
Posty: 849
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 14:46

#25 Post autor: tzlm » niedziela, 29 lipca 2007, 18:05

No bo krva wszyscy nagle chcą być 4w5 i tak wychodzi, że wały zaznaczają wg tego jacy chcieliby być, a nie jacy są. Jebać takie testy. Po prostu powinny być jakieś podchwytliwe pytania, a nie takie, po których widać, że to są jakieś możliwości dla skrajnych indywidualistów. :roll:
kamilri pisze:Ja w miarę ufam temu: http://www.eclecticenergies.com/enneagram/test-2.php, ale najlepsze jest czytanie opisów i myślenie...
Amen.

fryzjer
Posty: 347
Rejestracja: piątek, 17 listopada 2006, 23:30

#26 Post autor: fryzjer » niedziela, 29 lipca 2007, 18:12

Aristoss pisze:Albo zwykła sciema z nudów, nigdy nie wiadomo. :D
Ten temat napisało życie, nie ja. =]

Raven
Posty: 528
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 23:57
Lokalizacja: Wrocław

#27 Post autor: Raven » niedziela, 29 lipca 2007, 22:28

Do wszystkich testów należy podchodzić z dystansem. Ten dał wynik całkiem do mnie zbliżony, więc nie narzekam. Inne wyniki wychodzą tylko gdy mam podły, zrzędliwy nastrój. Zupełnie taki jak teraz
1w9

Awatar użytkownika
ib.idem
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 4 czerwca 2007, 14:53

#28 Post autor: ib.idem » niedziela, 29 lipca 2007, 22:33

tzlm pisze:No bo krva wszyscy nagle chcą być 4w5 i tak wychodzi, że wały zaznaczają wg tego jacy chcieliby być, a nie jacy są.
enneagram.pl pisze:doświadczanie mrocznych nastrojów, odczucia pustki i tęsknoty
odczuwania wstrętu do siebie i poczucia wstydu, wierzenia, że nie zasługuję na miłość
odczuwania winy gdy zawiodę innych
odczuwanie zranienia lub bycia zaatakowanym gdy ktoś mnie nie zrozumie
poczucia bycia porzuconą
odczucia tęsknoty za tym czego nie mam
enneagram.pl pisze:Bardzo nie zdrowe czwórki mogą być otwarcie masohistyczne i przesadne w swoim samo poniżaniu się. Życie samo-niszczącego się artysty odzwierciedla ten typ scenariusza. Na tym etapie czwórka może stać się zupełnie nieosiągalna. Zmagając się z wyczerpującym poczuciem bezsilności, pogrążają się w chorobliwy samo-wstręt lub depresję samobójczą. Postrzegają swoją odmienność w całkowicie odmiennych określeniach skazując siebie na kompletne odosobnienie. Potrzeba ukarania siebie i innych jest również bardzo silna i zdecydowana.
No to co, kto sie zamieni :twisted:?
4w7? Na pewno ENFJ.

Awatar użytkownika
andrzej4001
Posty: 224
Rejestracja: czwartek, 3 maja 2007, 18:28
Enneatyp: Zdobywca
Lokalizacja: Wrocław

#29 Post autor: andrzej4001 » niedziela, 29 lipca 2007, 22:57

Mi w każdym teście wychodzi 8w7, ale z ową teorią muszę się zgodzić. Wiele osób namawiałem do robienia testu , sporo z nich nagle okazało się czwórkami. Cżesto mówiłem wtedy "A wiesz, czwórek jest strasznie dużo.." i wtedy słyszałem odzew "A to może nie ja.."

Pozatym wiele osób rozwiązując tego typu test zagłebia się w myślach i wyobrażeniach nad samym sobą, stąd czwórek plaga :D

No bo jaka byłaby wartość z tych "indywidualistów" , jeśli stanowili by tak spory kawał świata...

Awatar użytkownika
Jero
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 17 lutego 2007, 00:32

#30 Post autor: Jero » poniedziałek, 30 lipca 2007, 05:08

...
Ostatnio zmieniony środa, 16 stycznia 2008, 04:17 przez Jero, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4 ILI
Nie masz nic do stracenia..odpręż się
Idąc długą i krętą drogą, pod strzałami klęsk, nie bojąc się ognia ni szubienicy, grając w królową gier i wygrywając za wszelką cenę, zakpisz z przeciwności losu i zyskasz klucz, który otworzy ninth gate

ODPOWIEDZ