Czy ktoś ma wrażenie, że kiedyś był innym typem?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#61 Post autor: Emjotka » poniedziałek, 28 lipca 2008, 22:39

Eruantalon pisze:
To Ci się wydawało. Fe ENTj ma w funkcji roli. Jego PoLRem (4 funkcja) jest Si.
Proszę CIę ; >
Ja Ciebie proszę - przeczytaj coś -ze zrozumieniem-, zanim wypowiesz się na temat tego (kolejny raz chyba marzy mi się niemożliwe). Nad modelami poszczególnych typów masz numerację funkcji w modelu A - blok super-ego czyta się od prawej do lewej (prawa i lewa... tylko czy wymagać od typu ze słabą sensoryką i logiką orientacji w stronach?)...
Eruantalon pisze: Znamy jakieś dwie socjoniki. W tej, któą ja znam, "J" to symbol racjonalnosci, który objawia się racjonalna funkcją w 1 i 4 funkcji.
Tak, dokładnie, znamy dwie różne. Ty znasz swoją, ja tą oficjalną.
Eruantalon pisze:Co więcej nie mozna mieć ekstrawertycznej 1 funkcji i intro 4 tej. Ale co ja się tam znam ; >
Ależ oczywiście, że można. Co więcej - zawsze się tak ma. :D Jeśli Twoją najmocniejszą funkcją jest Fe, to najsłabszą będzie jej kompletna odwrotność Si. Mamy tu do czynienia z prostym modelem 1: Xa <=> 4: Yb czy może raczej 1: Xa => 2: Yb.
Eruantalon pisze:
Swoją drogą - nie ma to jak ktoś uważający się za typ logiczny i wypowiadający się na temat jakiegoś systemu, bez jego wcześniejszego rozpoznania. Sam pokazujesz jak bardzo się mylisz co do swojego typu i sam potwierdzasz moją rację.
Jakiego systemu? ; > Enneagramu? Nie badź śmieszna. Astrologii? Trzeba znać się na wróżeniuu z ręki, zeby wiedzieć, zę to bujda? ; >
Systemu, jakim jest socjonika i którego PODSTAW nie znasz, a na temat którego się wypowiadasz. Co zresztą dla Ciebie typowe - to samo robisz z ekonomią, wciskając jej zniekształconą wersję w sądownictwo, a czasem nawet i ekologię. Przykre, ale jak widzę dla Ciebie bardzo typowe.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 lipca 2008, 22:42 przez Emjotka, łącznie zmieniany 1 raz.


Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#62 Post autor: Eruantalon » poniedziałek, 28 lipca 2008, 22:42

Ja Ciebie proszę - przeczytaj coś -ze zrozumieniem-, zanim wypowiesz się na temat tego (kolejny raz chyba marzy mi się niemożliwe). Nad modelami poszczególnych typów masz numerację funkcji w modelu A - blok super-ego czyta się od prawej do lewej (prawa i lewa... tylko czy wymagać od typu ze słabą sensoryką i logiką orientacji w stronach?)...
O lol, no to zjebałem x D Przuyznaję, mój błąd ; ]

Co zresztą dla Ciebie typowe - to samo robisz z ekonomią, wciskając jej zniekształconą wersję w sądownictwo, a czasem nawet i ekologię. Przykre, ale jak widzę dla Ciebie bardzo typowe.
Jak bedziesz miałą takie pojecie o ekonomii, jak ja, to bedziesz mogła innych pouczać. Tymczasem zamilknij. Tymczasdem wierzysz w jakieś mrzonki, pojecia o niej nie masz i próbujes zuchodzić za guru.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 lipca 2008, 22:45 przez Eruantalon, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#63 Post autor: Emjotka » poniedziałek, 28 lipca 2008, 22:44

Eruantalon pisze: Jak bedziesz miałą takie pojecie o ekonomii, jak ja,
Jestem pełna nadziei, że aż taki regres mnie nie czeka...
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#64 Post autor: Eruantalon » poniedziałek, 28 lipca 2008, 22:46

Jestem pełna nadziei, że aż taki regres mnie nie czeka...
JA Ci dobrze zyczę, wiec ucieszyłbym sie, gdybyś wreszcie przejrzała na oczy.
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#65 Post autor: Orest_Reinn » poniedziałek, 28 lipca 2008, 23:04

Aktualnie uważam Cię za ENFj, który podobnie jak ENTj w PoLRze ma Si... Nawiązując do fragmentu o ósemce - dość często musisz czuć się niekomfortowo i używasz funkcji roli - Te - przez co przy poznaniu możesz sprawiać wrażenie logika. Dodatkowo jesteś podtypem Ni, przez co Twoje Te ma się lepiej niż u ENFjota bez podtypu, za to Si leży i kwiczy - patrz osławiona grzywka.
Proszę, już bądź łaskawa skończyć z teoriami, że Si jest odpowiedzialne za umiejętność typowania z kształtu nosa, czy że niepodobająca ci się grzywka świadczy o tejże funkcji w polarze...
Eruantalon nie zna dobrze socjoniki, co można wybaczyć. Ty jednak nie powinnaś już głosić bzdur takich jak ta, że Si jest kompletną odwrotnością Fe.
A twoje wyobrażenie działania podtypu kreatywnego jest na poziomie nowicjusza kierującego się mbti-owskimi dychotomiami.
Choć najzabawniejsze są twoje wyjaśnienia swoich typowań. Tłumaczenie silnego Te u Era tym, że jest to jego funkcja roli, brzmi tak samo śmiesznie jak niegdysiejsze obalanie mojej ekstrawersji twierdzeniem, że INTp może się zachowywać bardzo ekstrawertycznie ;>

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#66 Post autor: Emjotka » wtorek, 29 lipca 2008, 00:10

Oj Orest, Orest... nie rozumiesz, jak pisze się do Ciebie czarnymi literkami, spróbujmy inaczej...
Orest_Reinn pisze:Proszę, już bądź łaskawa skończyć z teoriami, że Si jest odpowiedzialne za umiejętność typowania z kształtu nosa, czy że niepodobająca ci się grzywka świadczy o tejże funkcji w polarze...
Si pisze:- Postrzeganie fizycznego „Ja” każdej osoby
- Dąży do wygody, przytulności i zdolności do ich stworzenia, dąży do satysfakcji z fizycznych potrzeb, zaspokojenia zmysłów. Rozumie stany fizyczne, w jakich znajdują się inni
- Dąży do nowych doznań fizycznych (nowe niezwykłe jedzenie, nowe miejsca do odpoczynku itp.). Umiejętność cieszenia się z każdej sekundy życia, chęć uniknięcia niemiłych doznań
- Orientacja na pobieranie informacji z otaczającego świata poprzez dobrze rozwinięte organy i zmysły. Lubi taktowny kontakt.
- Uwydatniona uwaga na problemy zdrowotne
- Znajomość estetyki
Grzywka nie musi mi się podobać. Ważne, jak on się z nią czuje i jak podoba się ludziom mu bliskim. Jednak to, jakie reakcje wywołuje na forum i u mnie, Si-dominanta, pozwala postawić śmiałą, ale niebezpodstawną tezę, że grzywka ta z estetyką ma na bakier.
Orest_Reinn pisze: Eruantalon nie zna dobrze socjoniki, co można wybaczyć.
Oczywiście, samą nieznajomość można wybaczyć. Jednak wypowiadanie się w sposób sugerujący, że zna ją lepiej niż ja, przy nieznajomości takiej podstawy jak model A, jest dla mnie niemądre i niesmaczne, co spieszę zakomunikować.
Orest_Reinn pisze:Ty jednak nie powinnaś już głosić bzdur takich jak ta, że Si jest kompletną odwrotnością Fe.
To nie jest bzdura, a kolejna podstawa. Socjotyp jest schematem odbierania, przetwarzania i przekazywania informacji, modelem opartym na funkcjach. Si i Fe są dla siebie konfliktowe, bo są na dobrą sprawę swoją odwrotnością. Si to (w ogroooomnym uproszczeniu) pobieranie informacji sensorycznych, Fe wyrażanie emocji. Nie łączy ich ani kategoria racjonalne-irracjonalne, ani typ S-N-F-T, ani wertyczność.

Na tym kontraście funkcji polega właśnie relacja konfliktu - konfliktorzy wzajemnie, jak to nazwaliśmy na socjonika.pl, "strzelają sobie w PoLRa", bo mają swoistą niestrawną krzyżówkę mocnych i słabych funkcji, utrudniających ową wymianę informacji, na której opiera się socjotyp. Dokładnie odwrotną sytuację mamy w przypadku duali - ich funkcje co prawda różnią się typem i wertycznością, ale parami są racjonalne/irracjonalne, dzięki czemu uzupełniają się, wzajemnie wspomagają i pozwalają stworzyć coś sprawnie funkcjonującego.
Orest_Reinn pisze: A twoje wyobrażenie działania podtypu kreatywnego jest na poziomie nowicjusza kierującego się mbti-owskimi dychotomiami.
Moje wyobrażenie działania podtypu zbiega się z wyobrażeniem Kamilriego, które to wyobrażenie raczył opisać na socjonice i uzasadnić, jednakże Ty nie raczyłeś się weń zagłębić. Tak, wiem, nie lubisz Kamilriego i nie lubisz mnie - więc po co nas słuchać? My na pewno pleciemy jak najęci (z grube pieniądze).
Orest_Reinn pisze:Tłumaczenie silnego Te u Era tym, że jest to jego funkcja roli
Model A pisze:Funkcja Roli (3)
Osoba często próbuje patrzeć w ten sposób (tak, aby nie ujawniać swoich słabych cech przed innymi), ale nie jest taka, w niebezpiecznej sytuacji funkcja ta zwiększa swe działanie.
Eruantalon pisze:Nawiązując do fragmentu o ósemce - dość często musisz czuć się niekomfortowo i używasz funkcji roli - Te - przez co przy poznaniu możesz sprawiać wrażenie logika.
Dodaj teraz sobie do tego Eruantalona, który sprawia wrażenie człowieka przekonanego o tym, że odnalazł słuszną ideę, a ludzie nie chcą/nie potrafią go zrozumieć i wynikający z tego dyskomfort, a potem wytłumacz mi, co w tym wszystkim nie pasuje.
Orest_Reinn pisze: brzmi tak samo śmiesznie jak niegdysiejsze obalanie mojej ekstrawersji twierdzeniem, że INTp może się zachowywać bardzo ekstrawertycznie ;>
INTp pisze:Chociaż INTp są introwertykami niektórzy mogą się zachowywać w bardzo ekstrawertyczny sposób.
Temperament IP pisze:W ich rzadkich momentach aktywności stają się podobni do reprezentantów temperamentu EP
Tak, masz rację, typowanie socjotypu na podstawie socjoniki jest baaaardzo śmieszne.
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#67 Post autor: Eruantalon » wtorek, 29 lipca 2008, 00:27

Dodaj teraz sobie do tego Eruantalona, który sprawia wrażenie człowieka przekonanego o tym, że odnalazł słuszną ideę, a ludzie nie chcą/nie potrafią go zrozumieć i wynikający z tego dyskomfort, a potem wytłumacz mi, co w tym wszystkim nie pasuje.
Naprawdę nie widzisz, ze używasz socjoniki do swoich gierek, a potem sie dziwisz, ze się jej nie odbiera na poważnie?
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#68 Post autor: Emjotka » wtorek, 29 lipca 2008, 00:45

Gierek? Ja tylko obserwuję i dzielę się obserwacjami. Z gierkami miałbyś do czynienia, jeśli próbowałabym je wykorzystać w nieuczciwy sposób. A ja wywalam kawę na ławę. Jeśli widzisz w tym gierki - wskaż je. Jeśli nie potrafisz ich wskazać, oszczędź sobie wstydu, a mnie zbędnej fatygi.
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#69 Post autor: Orest_Reinn » wtorek, 29 lipca 2008, 01:16

Oj Orest, Orest... nie rozumiesz, jak pisze się do Ciebie czarnymi literkami, spróbujmy inaczej...
Orest_Reinn pisze:Proszę, już bądź łaskawa skończyć z teoriami, że Si jest odpowiedzialne za umiejętność typowania z kształtu nosa, czy że niepodobająca ci się grzywka świadczy o tejże funkcji w polarze...
Si pisze:- Postrzeganie fizycznego „Ja” każdej osoby
- Dąży do wygody, przytulności i zdolności do ich stworzenia, dąży do satysfakcji z fizycznych potrzeb, zaspokojenia zmysłów. Rozumie stany fizyczne, w jakich znajdują się inni
- Dąży do nowych doznań fizycznych (nowe niezwykłe jedzenie, nowe miejsca do odpoczynku itp.). Umiejętność cieszenia się z każdej sekundy życia, chęć uniknięcia niemiłych doznań
- Orientacja na pobieranie informacji z otaczającego świata poprzez dobrze rozwinięte organy i zmysły. Lubi taktowny kontakt.
- Uwydatniona uwaga na problemy zdrowotne
- Znajomość estetyki
W takim razie mogę czuć się upoważniony do głoszenia, że Ti odpowiada za znajomość astrologii.

Grzywka nie musi mi się podobać. Ważne, jak on się z nią czuje i jak podoba się ludziom mu bliskim. Jednak to, jakie reakcje wywołuje na forum i u mnie, Si-dominanta, pozwala postawić śmiałą, ale niebezpodstawną tezę, że grzywka ta z estetyką ma na bakier.
Na czym to ja ostatnio skończyłem... A, tak! Na problemach. Kolejnym twoim problemem jest nieumiejętność odróżnienia subiektywnej opinii od obiektywnego stanu. Estetyczność czyjejś grzywki z pewnością nie jest czymś, co możesz obiektycznie osądzić. Znaczenie ma nie fakt, a opinia osób ważnych dla samego zainteresowanego. Nietrudno jest się domyśleć, że akurat ciebie zainteresowany ma, krótko mówiąc, w dupie.
Podczas pisania naszła mnie myśl o jeszcze jednym problemie. Problem objawia się w osądzaniu z niezachwianą pewnością czyjejś osobowości na podstawie wilce istotnego elementu, jakim jest grzywka.

Oczywiście, samą nieznajomość można wybaczyć. Jednak wypowiadanie się w sposób sugerujący, że zna ją lepiej niż ja, przy nieznajomości takiej podstawy jak model A, jest dla mnie niemądre i niesmaczne, co spieszę zakomunikować.
Między wami istnieje zasadnicza różnica. On, po przedstawieniu mu jednoznacznych źródeł, przyznał się do błędu. Ty w takich sytuacjach rzucasz się ze słowami "Myślisz o tym, co cytujesz?"

Orest_Reinn pisze:Ty jednak nie powinnaś już głosić bzdur takich jak ta, że Si jest kompletną odwrotnością Fe.
To nie jest bzdura, a kolejna podstawa. Socjotyp jest schematem odbierania, przetwarzania i przekazywania informacji, modelem opartym na funkcjach. Si i Fe są dla siebie konfliktowe, bo są na dobrą sprawę swoją odwrotnością. Si to (w ogroooomnym uproszczeniu) pobieranie informacji sensorycznych, Fe wyrażanie emocji. Nie łączy ich ani kategoria racjonalne-irracjonalne, ani typ S-N-F-T, ani wertyczność.
Równie dobrze można twierdzić, że kalosz jest odwrotnością żyrafy. Nie omieszkam powiedzieć Wawelowi, że jest swoim własnym konfliktorem...
Konfliktową funkcją Si jest Ni, a Fe - Te.

Na tym kontraście funkcji polega właśnie relacja konfliktu - konfliktorzy wzajemnie, jak to nazwaliśmy na socjonika.pl, "strzelają sobie w PoLRa", bo mają swoistą niestrawną krzyżówkę mocnych i słabych funkcji, utrudniających ową wymianę informacji, na której opiera się socjotyp. Dokładnie odwrotną sytuację mamy w przypadku duali - ich funkcje co prawda różnią się typem i wertycznością, ale parami są racjonalne/irracjonalne, dzięki czemu uzupełniają się, wzajemnie wspomagają i pozwalają stworzyć coś sprawnie funkcjonującego.
Oraz nlg, że jest twoim dualem...

Moje wyobrażenie działania podtypu zbiega się z wyobrażeniem Kamilriego, które to wyobrażenie raczył opisać na socjonice i uzasadnić, jednakże Ty nie raczyłeś się weń zagłębić. Tak, wiem, nie lubisz Kamilriego i nie lubisz mnie - więc po co nas słuchać? My na pewno pleciemy jak najęci (z grube pieniądze).
Wychyl nos poza socjonika.pl. Pojęcie subtypu jest niejasne i niejednoznaczne. Rozumienie go jako silniejszej funkcji z bloku Ego, która wpływałaby na pozostałe funkcje jest najbardziej intuicyje, w związku w czym popularne wśród początkujących. Jednak później sprawa staje się mniej oczywista.
Mnie najbardziej przekonuje tłumaczenie, że subtyp wskazuje, która z grup funkcji produkujące/przyjmujące ma większy wpływ na kształtowanie osobowości.


Orest_Reinn pisze:Tłumaczenie silnego Te u Era tym, że jest to jego funkcja roli
Model A pisze:Funkcja Roli (3)
Osoba często próbuje patrzeć w ten sposób (tak, aby nie ujawniać swoich słabych cech przed innymi), ale nie jest taka, w niebezpiecznej sytuacji funkcja ta zwiększa swe działanie.
Eruantalon pisze:Nawiązując do fragmentu o ósemce - dość często musisz czuć się niekomfortowo i używasz funkcji roli - Te - przez co przy poznaniu możesz sprawiać wrażenie logika.
Dodaj teraz sobie do tego Eruantalona, który sprawia wrażenie człowieka przekonanego o tym, że odnalazł słuszną ideę, a ludzie nie chcą/nie potrafią go zrozumieć i wynikający z tego dyskomfort, a potem wytłumacz mi, co w tym wszystkim nie pasuje.
To, że ty dalej opierasz swoje typowanie na przekonaniu, że anarchokapitalizm jest nielogiczną ideą, której zwolenikami jest grupa fanatyków. Ale cóż, problem...
Problemem jest też twoja "logika". E sprawia wrażenie typu z Te w Ego ponieważ ma Te w Roli i często czuje się niekomfortowo. A skąd wiemy, że się tak czuje. Zapewne można to wywnioskować z faktu, że widać u niego Te, które przecież jest jego funkcją roli...

Orest_Reinn pisze: brzmi tak samo śmiesznie jak niegdysiejsze obalanie mojej ekstrawersji twierdzeniem, że INTp może się zachowywać bardzo ekstrawertycznie ;>
INTp pisze:Chociaż INTp są introwertykami niektórzy mogą się zachowywać w bardzo ekstrawertyczny sposób.
Temperament IP pisze:W ich rzadkich momentach aktywności stają się podobni do reprezentantów temperamentu EP
Tak, masz rację, typowanie socjotypu na podstawie socjoniki jest baaaardzo śmieszne.
Czemu nie powiesz każdemu EP, że jest IP, bo IP się czasem zachowują jak EP? Sam już nie wiem czy twoja logika powinna mnie przerażać, fascynować, czy bawić.

delirium
Posty: 197
Rejestracja: czwartek, 30 sierpnia 2007, 10:41
Kontakt:

#70 Post autor: delirium » środa, 30 lipca 2008, 21:24

...
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 grudnia 2008, 13:42 przez delirium, łącznie zmieniany 1 raz.

Azagal
Posty: 388
Rejestracja: poniedziałek, 9 lipca 2007, 05:43

#71 Post autor: Azagal » środa, 30 lipca 2008, 22:25

...
Ostatnio zmieniony sobota, 13 września 2008, 13:38 przez Azagal, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#72 Post autor: Emjotka » środa, 30 lipca 2008, 23:14

Orest_Reinn pisze:(...)
Moja wiara w to, że kiedyś nauczysz się nie wypowiadać na tematy, o których nie masz pojęcia, właśnie umarła śmiercią tragiczną. Mądre porzekadło uczy, żeby nie dyskutować z osobami Twojego pokroju. I dalej tego robić nie będę.

EOT
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

#73 Post autor: NoLeader » czwartek, 31 lipca 2008, 00:11

Ja czasem czuję się jak 8 w kaftanie, albo 4 która musi trzymać sie emocjonalnie za pysk, żeby nie odjechać w jakies wytwory swojego umysłu.

Awatar użytkownika
Prowokacja
Posty: 519
Rejestracja: niedziela, 3 lutego 2008, 18:02
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Lodz
Kontakt:

#74 Post autor: Prowokacja » czwartek, 31 lipca 2008, 00:20

NoLeader genialnie ujęte.

NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

#75 Post autor: NoLeader » czwartek, 31 lipca 2008, 00:59

thx.

ODPOWIEDZ