Kim chciałbym być, a kim nie?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
serket
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 10:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#91 Post autor: serket » środa, 8 sierpnia 2007, 17:49

Moim zdaniem zrozumienie źródła swoich negatywnych stron, a następnie próby wznoszenia się na wyższe poziomy zdrowia to o wiele lepsze rozwiązanie, a niżeli (jak sugerują co poniektórzy) usilne wysiłki w zakresie naśladowania pozytywnych cech innych typów. Jak dla mnie takie wychodzenie poza swoje naturalne uwarunkowania i próby stawania się kimś, kim się nie jest, prowadzą do problemów psychicznych. Lepiej budować na fundamentach tego, co już w nas jest.
Możemy wyciszyć negatywne cechy, ale trzeba się przygotować na taką ewentualność, że one będą wracać, choćby tylko sporadycznie. Bo mamy do nich takie naturalne skłonności :)


5w4, ISTP / ISTJ

Awatar użytkownika
Kemal
VIP
VIP
Posty: 1142
Rejestracja: sobota, 30 grudnia 2006, 23:58
Enneatyp: Lojalista

#92 Post autor: Kemal » sobota, 11 sierpnia 2007, 03:17

Coś mi się wydaje, że wielu niestety nie rozumie istoty enneagramu. Traktowany on jest jako coś co ma wyłącznie służyć klasyfikowaniu ludzi. Przy tym chyba niektórzy sądzą, że jeżeli "wszystko się zgadza" to jest to niemal wyrok, przeznaczenie zdeterminowane przez los. Tymczasem system ten ma nam pomóc w zrozumieniu swoich błędów i wyeliminowaniu ich poprzez ROZWÓJ! Rozwój swoją indywidualną drogą wskazaną przez odpowiedni numer. Kluczem jest używanie ośrodków wtórnych. Należy wydobyć się ze schematycznego widzenia swojej osoby. Zrozumieć swoje PRAWDZIWE MOTYWACJE. Polecam w tym zakresie świetną książkę Helen Palmer. Mi naprawdę ennagram pomógł. Widzę swoje życie z innej perspektywy i staram się je zmieniać.

P.S Przepraszam za być może nieco napastliwy ton posta, wyszło trochę po amerykańsku :wink: Ale chodziło mi o to żeby dać do myślenia :roll:
6w5, ESI, sp/soc

Gdyż obojętność, wiem, byłaby rodzajem szczęścia

jsk
Posty: 342
Rejestracja: sobota, 15 września 2007, 15:50
Enneatyp: Zdobywca
Kontakt:

#93 Post autor: jsk » niedziela, 16 września 2007, 18:22

Zdecydowanie chciałbym być 8, nie być nieśmiały, być bardziej komunikatywny
Wygrywa ten, któ ma jasno określony cel i pragnienie, aby go osiągnąć.

Awatar użytkownika
Łukasz:)
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 22 maja 2007, 11:55
Lokalizacja: trudno powiedzieć

#94 Post autor: Łukasz:) » niedziela, 16 września 2007, 19:30

Hmm nie ma zaskoczenia:)Gdy robiłem tak jak chciałbym sie zachować wszyło 8w7:)Gdy wypełniałem test przeciwnie-czyli tak jakbym nigdy sie nie zachowywał 6w5.Tak jak podejrzewałem:)
4w3 so/sp/sx|MBTI:ENTJ
Global 5 :Egocentric

"efrgasf gfbbng dsxcxczz qedvsbgbs" Rcdscs Tdcaa

Awatar użytkownika
Orest Reinn
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 16:30

#95 Post autor: Orest Reinn » niedziela, 16 września 2007, 19:47

Zrobiłem tak samo i okazało się, że mój idealny typ to... 5w4 :)
Najgorszy możliwy byłby 1w9.
5w4
XNTp

Awatar użytkownika
sarnandynka
Posty: 241
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 00:16

#96 Post autor: sarnandynka » czwartek, 20 września 2007, 13:56

Z testu wyszło, że moim przeciwieństwem jest 3w2. :D Zgadza się. Wprost nie znoszę tego typu. A kim wg testu chciałabym być? :lol: 2w1.

Dziwi mnie to, że tylu użytkowników forum chciałoby być ósemką. Nie przepadam za tym typem, podobnie za siódemkami i trójkami. Lubię: 1, 2, 4 i 9. :) O szóstkach nie mam wyrobionego zdania. Piątki czasem bywają denerwujące, ale o ile nie są bardzo chore to można z nimi ciekawie podyskutować...

Awatar użytkownika
malna
Posty: 322
Rejestracja: czwartek, 2 listopada 2006, 01:25
Lokalizacja: Wrocław

#97 Post autor: malna » czwartek, 20 września 2007, 17:56

Według testu chciałabym być 7w8, nawet kiedy trochę pokombinuję z odpowiedziami.
Nie zdziwiłyby mnie jeszcze wyniki 4w3 i 8w7.
Za fatalną karmę inkarnuję w 6. Tutaj spodziewałam się bardziej dwójki - te nieliczne szóstki, które miałam okazję poznać, wyjątkowo polubiłam.
4

have a strange day

Awatar użytkownika
Katjah
Posty: 42
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 13:35
Lokalizacja: Katowice/Kraków

#98 Post autor: Katjah » czwartek, 20 września 2007, 19:54

Hm. Moim antytypem okazał się być 9w1. Wiem też, że na pewno nie chciałabym być Piątką i Dwójką. A kim chciałabym być? Nie wiem. Zadowolona z siebie jestem w sumie. ;) No ewentualnie Ósemka dałaby radę.
3w2
I am what I am
And what I am is who I am
I know what I know
And all I know is that I fell
If only I could walk through walls
Then maybe I would tell who I was
Yet I am just a man still learning how to fall.

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#99 Post autor: misiek » czwartek, 20 września 2007, 20:07

jeśli dodałbym do mojej osobowości (5w4 z mocnym 1 i domieszką 8) szczyptę ekstrawertyzmu byłbym w pełni zadowolony...
ale pracuje nad tym i mam nadzieję że prędzej czy później to osiągnę :)

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#100 Post autor: Eruantalon » piątek, 28 września 2007, 20:21

NAjchetniej byłbym 7w8, wszystko w nosie, nic nie jest problemem. No, ale jestem piatka. I w sumie też jestem zadowolony. Nie wytrzymałbym bycia 1, 2 - słodką mordką, a juz na opewno 3, przepracowującą sie dla zasady, z wiecznie zapełnionym wolnym czasem, bezrefleksyjną. Ble.
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
Kwiecia
Posty: 213
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 15:54
Lokalizacja: z Puszczy Kozienickiej

#101 Post autor: Kwiecia » piątek, 28 września 2007, 21:07

a juz na opewno 3, przepracowującą sie dla zasady, z wiecznie zapełnionym wolnym czasem, bezrefleksyjną.
A taką, która nie przepracowuje się dla zasady, ma wolny czas i nie jest bezrefleksyjna?
4w5 :)

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#102 Post autor: Eruantalon » piątek, 28 września 2007, 21:39

Czyli nie jest trójka? ; >

Ja wiem, czy chciałbym byc trójką, któa nie jest trójką; pytanie z gatunku abstrakcyjnych.
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
melonka
Posty: 275
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 21:04
Lokalizacja: skądinąd

#103 Post autor: melonka » piątek, 28 września 2007, 22:57

Wyszło, że chcę być 5w6, a za chiny ludowe nie chcę być 1w2. W sumie to i racja.
Niedaleko są moje pragnienia od rzeczywistości :P
You dress up for Armageddon, I dress up for summer!
Kan du talar svenska?

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#104 Post autor: Rilla » piątek, 28 września 2007, 23:51

Nie zbyt akceptuję siebie. Myślę sobie, że jestem zbyt wrażliwa, odseparowana od społeczeństwa itd, po prostu wbijam sobie jak mogę. Zrobiłam Enneagram zaznaczając te cechy, które chciałabym mieć i... wyszła mi 4w5. To takie dziwne. Mimo, że mam tyle wad, to jednak nie wyobrażam sobie życia w inny sposób. Nie mogłabym być inna niż jestem.

Zrobiłam następnie odwrotnie i zaznaczyłam te cechy, które są mi najbardziej odległe i wyszło mi 1w2, co także było dla mnie zaskoczeniem. Myślałam, że dalej mi do 1w9 niż do 1w2, a jednak się myliłam.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Kwiecia
Posty: 213
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 15:54
Lokalizacja: z Puszczy Kozienickiej

#105 Post autor: Kwiecia » niedziela, 30 września 2007, 10:11

Eruantalon pisze:Czyli nie jest trójka? ; >

Ja wiem, czy chciałbym byc trójką, któa nie jest trójką; pytanie z gatunku abstrakcyjnych.
Ja pier..., to jak ja się nad sobą nie użalam, to nie jestem czwórką, a jak ty byś się k... od ludzi nie separował, to nie byłbyś piątką? To typ to już tylko wady, tak? Nie, typ to ukierunkowanie i tylko tyle, a każdy człowiek jest k... inny! I tak jak każda czwórka, piątka, jedynka czy każdy inny numerek nie jest zły, tak i k... trójka! Skreślasz człowieka za je... opis? Za to, że wady w nim wymienione mniej ci się podobają od innych i uważasz, że trójki muszą być straszne i mieć je wszystkie naraz jako skupiska wszelkiego zła na tej je... planecie?

Wiem, że mnie poniosło, ale czasem trzeba. :)
4w5 :)

ODPOWIEDZ