Rozpoznanie typu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Enneatyp: Indywidualista

Re: Rozpoznanie typu

Postautor: chokureika » wtorek, 27 czerwca 2017, 18:27

orzechy pisze:(...)

Typowanie na podstawie jednego postu, na postawie opowiedzianej historii to zgadywanie. W Twojej opowieści tak na prawdę nie ma nic, co wskazuje jednoznacznie na konkretny typ. Można tylko gdybać i szukać na siłę co jest bez sensu. Nasza nowa użytkowniczko, zachęcam Cię do zapoznania się z teorią enneagramu, przeczytania opisów typów, które znajdziesz na podforum każdej cyferki. Jeżeli po zapoznaniu się z teorią nadal będziesz miała wątpliwości - bardzo chętnie je rozwiejemy ;)

Dodatkowo:

chokureika pisze:
(...) żeby dobrze się wytypować i co najważniejsze - zrozumieć, należy to zrobić w kontekście wszystkich typów. Przeczytanie jedynie opisu czwórki (lub jakiegokolwiek innego typu), bez znajomości mechanizmów obronnych innych typów na mało się zda.

Warto przeczytać transformacje dla czwórki.I porównać je z transformacjami innych typów, które znajdziemy tutaj: 1 2 3 5 6 7 8 9 oraz zapoznać się z błędami w typowaniu między poszczególnymi typami 4vs1 4vs2 4vs3 4vs5 4vs6 4vs7 4vs8 4vs9

Irranea pisze:Typy łączy ta sama motywacja. Czyli zadajemy pytanie "czemu" ktoś to robi, a nie "jak". Przy pomocy enneagramu da się zrozumieć czemu ktoś tak postępuje, czemu coś robi. Ale przede wszystkim enneagram pozwala zrozumieć samego siebie, poszerzyć swoją świadomość. To narzędzie przede wszystkim do pracy nad sobą, nad swoimi mechanizmami obronnymi, swoimi lękami.
4.5 sx/sp IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Ael
Enneatyp: Indywidualista
Kontaktowanie:

Postautor: Ael » wtorek, 27 czerwca 2017, 22:01

orzechy pisze:Z tym ze (moze wykaze sie teraz ignorancja) jestem tworcza, bywa ze wyrazam swoje emocje poprzez rysunek, malarstwo. Interesuje sie sztuka, chcialabym wiazac z nia przyszlosc
A z tego co widze na forum, jedynki raczej tego nie robia...

Jedynka ma połączenie w czwórkę. W skrócie oznacza to, ze w pewnych warunkach może się upodabniać do tego typu. Wśród cech stereotypowo przypisywanych Czwórkom są umiejętności artystyczne, ale to może być kwestia połączenia.
A poza tym twórczość nie jest wyłączną domeną żadnego typu.

Słynne Jedynki wg strony Enneagramu:
1w9: Harisson Ford, George Bernard Shaw, Michael Dukakis, Katherine Hepburn, Judie Foster, George Harrison
1w2: Gregory Peck, Margaret Thatcher, Jane Fonda, Hillary Clinton, Sidney Poitier.
Specjalnie pogrubiłam ludzi tworzących rzeczy :D

Enterkes

Postautor: Enterkes » środa, 28 czerwca 2017, 10:04

Mam duży problem z rozpoznaniem własnego typu. Cały czas waham się między 1 i 5. Wiem, że najważniejsze są motywacje i to przez mam kłopot. Bo motywacje i lęki mam ewidentnie 1:
"Podstawowy lęk: bycie zepsutym, złym, posiadanie wad", "Podstawowe pragnienie: bycie dobrym, prawym, zrównoważonym".
Ale na tym się kończy. Wszelkie zachowania, mechanizmy obronne i sposób patrzenia na świat jest zbliżony o wiele bardziej do 5 niż 1. Ktoś mógłby mi pomóc zauważyć różnice między tymi typami? Na co mam zwrócić uwagę?

Awatar użytkownika
MrsMiau
Enneatyp: Entuzjasta

Postautor: MrsMiau » środa, 28 czerwca 2017, 10:29

Enterkes pisze:Mam duży problem z rozpoznaniem własnego typu. Cały czas waham się między 1 i 5. Wiem, że najważniejsze są motywacje i to przez mam kłopot. Bo motywacje i lęki mam ewidentnie 1:
"Podstawowy lęk: bycie zepsutym, złym, posiadanie wad", "Podstawowe pragnienie: bycie dobrym, prawym, zrównoważonym".
Ale na tym się kończy. Wszelkie zachowania, mechanizmy obronne i sposób patrzenia na świat jest zbliżony o wiele bardziej do 5 niż 1. Ktoś mógłby mi pomóc zauważyć różnice między tymi typami? Na co mam zwrócić uwagę?

Różnice i podobieństwa między 1 a 5:
http://enneagram.pl/Enneagram/enneagram ... 1and5.html

Można też spróbować przeczytać to i to i sprawdzić, które problemy wydają ci się bardziej bolesne, trudne do przepracowania w twoim życiu.

Jeśli przez zachowania i mechanizmy obronne rozumiesz głównie izolowanie się od świata itp., to w ogóle nie wyklucza to bardziej introwertycznej jedynki, szczególnie 1w9, jeśli równocześnie motywacje pasują.
Image
ESE-Fe

Wróć do „Ogólne Enneagram”